Najväčšia online módna spoločnosť, ktorá má hodnotu 100 miliónov dolárov, čelí vlne kritiky pre neetické a nebezpečné postupy. Okrem oblečenia sa našli toxické látky aj v doplnkoch či kozmetike.
Oblečenie za dostupné ceny, schopnosť ponúkať rýchlo sa meniace trendy a ovládnutie sociálnych sietí vynieslo na stupienok slávy aj ultra fast fashion módnu značku Shein. Podľa štatistiky finančných expertov platformy Money je najpopulárnejšou módnou značkou v roku 2022. Na Instagrame má momentálne 26,8 milióna followerov.
Čínska spoločnosť si však okrem prvenstva v posledných mesiacoch vyslúžila aj záplavu kritiky. Na povrch vyšli závažné informácie, ktoré hovoria, že v materiáloch oblečenia Shein, vrátane toho detského, sa ukrývajú ťažké karcinogénne kovy. Okrem toxickej výroby má však módny gigant na zozname aj ďalšie inkriminujúce kauzy. Prečítaj si zaujímavosti o fungovaní značky, ktorá má podľa Euromonitora hodnotu 100 miliárd amerických dolárov, čo z nej robí najväčšiu online módnu spoločnosť na svete.
Predbehla Asos aj Bohoo
Shein, ktorá bola založená v roku 2008, bola takisto korunovaná za najvyhľadávanejšiu značku oblečenia, a to nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj v ďalších 113 krajinách celého sveta. V roku 2020 značka zarobila v príjmoch 10 miliárd amerických dolárov, zatiaľ čo jeho najväčším súperom ako Asos a Bohoo pristáli na účte iba 4,4 miliardy a 2,4 miliardy.
Podľa Telegraphu stúpla popularita značky Shein práve počas pandémie, keď ovládla sociálne siete. Z Tiktoku a Instagramu smerovala používateľov na svoju šikovnú a manipulatívnu stránku, kde ich prostredníctvom algoritmov údajne tlačila do impulzívnych nákupov.
Kontaminované bolo aj oblečenie pre bábätká
Greenpeace Nemecko kúpilo kvôli prieskumu Sheinu päť položiek z jeho pop-up storu v Mníchove a 42 produktov vrátane oblečenia pre mužov, ženy, deti a dojčatá z webových stránok v Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku a vo Švajčiarsku. Produkty boli odoslané do nezávislého laboratória BUI na chemickú analýzu.
„Zistenia Greenpeace Nemecko ukazujú, že používanie nebezpečných chemikálií je základom obchodného modelu ultrarýchlej módy Shein,“ vyjadrila sa Viola Wohlgemuthová, aktivistka Greenpeace Nemecko zodpovedná za obehovú ekonomiku a toxické látky.
Zistenia Greenpeace odhalili veľmi vysoký obsah ftalátov v topánkach a formaldehyd v dievčenských šatách pre bábätká.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko si v továrni zarobia zamestnanci Sheinu za 18-hodinovú zmenu.
- Koho značka najčastejšie kopíruje.
- Ako sa Shein vyjadril ku kauze s toxickými látkami vo svojich produktoch.
- Aké toxické materiály sa nachádzali v oblečení.
- Aké závažné zdravotné ťažkosti dokážu spôsobiť produkty od Sheinu.