V najnovšej ankete sme sa pýtali Slovákov, či sa s nimi rozprávali rodičia o sexe a ako o ňom získavali informácie.
Barbora sa vybrala do ulíc s otázkou na telo: „Bavili sa s tebou rodičia o sexe?“ Väčšina respondentov hovorí, že áno. Niektorí si myslia, že im takýto rozhovor pomohol, iní ho považujú za zbytočný. Dostatok informácií k tejto téme totiž bez problémov našli aj na internete. Okrem množstva informácií tam však číha aj niekoľko nástrah, ktoré sú pre mladých ľudí vo vývoji nebezpečné – sexuálni predátori, nereálnosť obsahu na sociálnych sieťach, kyberšikana alebo kybergrooming.
Všetkých nástrah internetu si je vedomý aj Orange, ktorý sa v rámci rôznych projektov venuje podpore bezpečného a zodpovedného používania komunikačných technológií. Jednou z jeho aktivít je aj webstránka beznastrah.online, kde rodičia, učitelia a všetci, ktorí sa zaujímajú o bezpečie detí a mladých na internete, nájdu užitočné rady, ako ich sprevádzať v online priestore tak, aby ostali v bezpečí.
Nestačí totiž nastaviť ochranné aplikácie, je potrebná otvorená komunikácia, vďaka ktorej si budú mladí ľudia vedomí nástrah. Ukázalo sa totiž, že aj mnohí naši respondenti sa o téme sexu informovali práve na internete bez toho, aby vnímali nejaké nástrahy.
Používatelia na portáli nájdu tiež Online poradňu, ktorá v spolupráci s odborníkmi z IPčka poskytuje bezplatné anonymné nonstop poradenstvo v otázke bezpečnosti a správania detí na internete priamo od psychológov. Učitelia a pedagógovia nájdu v sekcii Pre učiteľov užitočné materiály, vďaka ktorým sa žiaci a študenti v škole môžu hravou a pútavou formou dozvedieť viac o téme, otvoriť diskusiu a budovať si správne návyky.