Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
4. októbra 2021, 16:30
Čas čítania 5:50
Ema Stanovská

Ako vyzerá sedenie u psychológa? Zisťovali sme, čo sa ťa terapeut pýta na úvodnom sedení a prečo by si s jeho výberom nemal otáľať

Ako vyzerá sedenie u psychológa? Zisťovali sme, čo sa ťa terapeut pýta na úvodnom sedení a prečo by si s jeho výberom nemal otáľať
Zdroj: se svolením Marcely Hrapkové
ZDRAVIE DUŠEVNÉ ZDRAVIE
Uložiť Uložené

„Neposudzujem ťa, len skúmam tvoju ‚špinavú bielizeň‘ či tieňové aspekty,” hovorí Marcela „Marci“ Hrapková, ktorá mala sama osemročnú skúsenosť so psychológmi – vie sa preto na terapiu pozrieť aj očami klienta.

„Na terapiu chodím preto, aby som dokázal fungovať s tými, ktorí na ňu nechodia,” píše sa nadnesene v jednom populárnom memečku. Tento výrok v skutočnosti nie je ďaleko od pravdy. To, že si sa rozhodol vyhľadať psychológa, z teba nerobí blázna, ale zrelú bytosť, ktorá chce porozumieť sama sebe, mať kvalitnejšie vzťahy a v konečnom dôsledku lepší život.


S terapiou sa spájajú rôzne predsudky či zaužívané predstavy z amerických filmov, ktoré sa však zvyčajne nezakladajú na realite. V tomto článku ti preto spolu so psychologičkou Marcelou „Marci“ Hrapkovou (ktorú môžeš poznať aj z Instagramu @novapsychologia) vysvetlíme, ako bežná terapia prebieha a kde vlastne začať.

Lezie už na teba „jesenná depka“? Počas chladnejších a temnejších dní nás psychika zvykne trápiť o niečo viac ako zvyčajne, nehovoriac o pribúdajúcich covidových prípadoch. Vymysleli sme preto pre teba sériu článkov s názvom „O duši až po uši“, v rámci ktorej sa každý týždeň zameriame na inú tému spojenú s duševným zdravím. Naším cieľom je pomôcť odbúrať stigmu, ktorá sa s touto témou stále spája, a ukázať ti, že nech je tvoj problém akýkoľvek, riešenie sa vždy nájde.

Zobral by si si prvého človeka, ktorého stretneš?

Ak náhodou nie si účinkujúci v reality šou Love is blind, tvoja odpoveď bude zrejme nie. To isté platí aj pri výbere psychológa. Podľa psychologičky Marci Hrapkovej by si mal byť rovnako prieberčivý ako pri výbere svojho celoživotného partnera. Aj s tým najsympatickejším mužom/ženou nezačneš chodiť hneď po prvom rande, ale si ju/ho párkrát „preklepneš“ na viacerých stretnutiach. 


Rovnako tak si nemusíš sadnúť hneď s tým prvým, čo platí aj v prípade psychoterapie - kedykoľvek sa môžeš s terapeutom rozlúčiť a zaklopať na dvere nejakému inému (výhoda je, že ho to nebude bolieť tak ako tvoju bývalú/bývalého).

Ľudia s deviáciou si zaslúžia pochopenie.
Ľudia s deviáciou si zaslúžia pochopenie. Zdroj: unsplash.com


Kde a ako teda nájsť odborníka, ktorý unesie tvoje, ako hovorí Marci, „vnútorné smeti“? Najlepšie sú, samozrejme, odporúčania známych. Na pive s kamošmi však málokto rozpráva o tom, ako si na poslednom sedení dobre poplakal. Užitočný preto môže byť praktický lekár, ktorý ti niekoho určite „dohodí”, prípadne recenzie na internete – skús portál Návšteva lekára alebo starý dobrý Google.


Ak máš skutočný psychický problém, s kontaktovaním psychológa neotáľaj – je totiž možné, že sa k nemu nedostaneš hneď. „Veľa ľudí, najmä tí, ktorí idú na terapiu prvýkrát, sa veľmi dlho odhodláva. A keď konečne naberú odvahu, napokon ostanú sklamaní, lebo im psychológ povie, že si musia niekoľko mesiacov počkať na termín,” varuje Marci. 

Marcela Hrapková
Zdroj: se svolením Marcely Hrapkové


Aj psychológ potrebuje nejakú psychohygienu, preto má zvyčajne štyri až päť sedení za deň. „Každý dobrý psychológ má obmedzené čakacie lehoty, lebo je oňho väčší záujem. Poznám však terapeutku, na ktorú sa čaká rok. Vtedy to už nedáva zmysel. To už nie je akútna pomoc,” vysvetľuje psychologička.

Čo sa dozvieš na úvodnom sedení?

Prvé stretnutie je skôr informačné. Psychológ ti dá všeobecné informácie o tom, ako pracuje, a ozrejmí ti pravidlá terapeutického kontraktu. „Klientovi vysvetlím, ako často sa chodí na terapiu, že funguje, len ak je pravidelná a dlhodobá, kedy ešte môže pred sedením bezplatne zrušiť či posunúť termín a že bez jeho súhlasu nebudem ani nemôžem nikomu hovoriť o jeho probléme.”

Terapia v číslach

Krátkodobá terapia trvá do jedného roka, dlhodobá môže trvať aj niekoľko rokov. Na jedno sedenie si vyhraď 45 minút až hodinu, vo výnimočných prípadoch aj hodinu a pol (napríklad pri párových sedeniach). Je na vašej dohode, ako často sa rozhodneš psychológa navštevovať - niektorým stačí prísť dvakrát mesačne, iní chodia dvakrát do týždňa. Cena sedenia je veľmi individuálna - môže ťa stáť 20 eur, ale aj stovku. Zdravotná poisťovňa uhrádza len 25 sedení, čo nemusí každému stačiť.

Okrem toho psychológovi vysvetlíš, čo ťa trápi, čo potrebuješ a nevieš získať, a teda čo by malo byť „hlavnou témou” sedení. Veľmi často sa však počas terapie ukáže, že vopred opísané trápenie je len nášľapný kameň či „škrupina” a skutočný problém je ukrytý hlboko pod ňou. Základný problém sa totiž podľa Marci odráža v rôznych sférach tvojho života. 


„Stáva sa, že príde klient, ktorý má pracovný problém. Po nadviazaní určitej dôvery však zistím, že za týmito problémami sú jeho pocity menejcennosti, to, že je naučený skláňať hlavu a že sa za seba nevie postaviť,” hovorí Marci. „Alebo ma navštívi klientka, ktorú hnevá partner. Napokon sa ukáže, že problém má ona a len ho projektuje na svoju polovičku.” Cieľ terapie preto vôbec nemusí byť vopred daný – to, čo naozaj potrebuješ, sa napokon vždy ukáže.

psycholog
Zdroj: unsplash.com


Niektorí psychológovia poskytujú terapiu už na úvodnom stretnutí. U Marci dostaneš na úvod aj vstupný dotazník, kde sa môžeš z problému vypísať. „Nie každý je pripravený hovoriť cudziemu človeku už na prvom stretnutí svoje najintímnejšie tajomstvá. Niekto sa radšej vypíše, akoby to mal hovoriť nahlas. Je tam asi šesť otázok, kde sa ho pýtam, s akým príbehom prichádza, čo ho trápi, aké traumatické udalosti prekonal a podobne. To je moja prvá anamnéza.”

Nie, neležíš na gauči 

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 103818 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako to v skutočnosti vyzerá v ordinácii priamo počas terapie.
  • Aké štyri otázky ti pomôžu zistiť, či je terapia úspešná.
  • Koľko rokov navštevovala terapeutov Marci a čo jej na jednom najviac prekážalo.
  • Či je lepšie, keď ťa psychológ len vypočuje alebo keď hľadá aj konkrétne riešenia.
  • Ako pracovať s hanbou a pocitom, že ťa terapeut „posudzuje“.
  • Ako často sa stáva, že okrem klienta sa rozplače aj psychológ.
Domov
Zdieľať
Diskusia