Vysokoškolský program tu absolvovalo niekoľko novinárov či asistentov poslancov.
Do impozantného kaštieľa z 18. storočia v centre Ivanky pri Dunaji sa ako návštevník len tak nedostaneš. Od roku 2009 tu sídli súkromná vzdelávacia inštitúcia nesúca meno otca poslankyne za OĽaNO Anny Záborskej – spoluzakladateľa KDH, kandidáta na prezidenta aj prvého veľvyslanca Slovenska pri Vatikáne – Kolégium Antona Neuwirtha (KAN).
Keď Kolégium vznikalo, promovali ho ako „slovenský Oxford“ a jeho poslaním je odvtedy „formovanie myslí a charakterov mladých ľudí systematickým vzdelávaním o kresťanskom kultúrnom dedičstve a jeho vplyve na európsku civilizáciu“. Nedávno sa rozrástlo aj o stredoškolský program a základnú školu, ktorá má ako jediná inštitúcia kolégia akreditáciu ministerstva školstva.
Vysokoškolský program Kolégia Antona Neuwirtha ju nemá a podľa jej rektora Martina Luterána dnes takú ambíciu ani necíti. Aj tak sa však KAN netají ambíciou vychovávať úspešných a spoločensky angažovaných mladých ľudí. Pôsobí ako občianske združenie a ročne vygeneruje 15 až 30 absolventov, ktorí po absolvovaní dvojročného vysokoškolského programu okrem prsteňa dostávajú aj diplom.
„S diplomom si môžete, s prepáčením, utrieť zadok, ale akademicky poctivejšie vzdelávanie som nezažil. A to som študoval na štyroch univerzitách,“ hodnotí absolvent kolégia, marketér, fundraisingový špecialista pre cirkevnú charitu ACN a bývalý redaktor .týždňa Dominik Harman.
Označenie „slovenský Oxford“ vníma politológ Pavol Hardoš z Univerzity Komenského ako „marketingový slogan, ktorý asi naozaj nemá zmysel brať príliš vážne a zrejme signalizuje len nejakú estetickú príbuznosť a rovnakú, t. j. vzdelávaciu funkciu“. „Ani Kamzík nie je slovenský Nanga Parbat, hoci je to tiež vrch.“
Konzervatívna elita
KAN našlo útočisko v bývalej budove Ústavu experimentálnej fytopatológie a entomológie SAV, ktorá dnes patrí rádu jezuitov. Stalo sa to práve z popudu absolventa Oxfordu Martina Luterána, ktorý dodnes pôsobí ako rektor inštitúcie. Ako právnik sa venoval aj otázke eutanázie či reprodukčných práv žien a netají sa konzervatívnymi pozíciami v spoločensko-kultúrnych otázkach.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorí členovia verejného života študovali na KAN.
- Aké sú základné piliere štúdia.
- Odkiaľ má KAN peniaze na prevádzku.
- Akým spôsobom udržiava KAN komunitného ducha.