Na Instagrame si vďaka futbalovým trikom získala 220-tisíc fanúšikov. Freestyle podľa 19-ročnej Majky z Dolného Kubína nie je len šport, ale hlavne umenie.
„Vždy bol môj sen sa naučiť slap latw. To je vlastne dvojitá zemeguľa, ale zozadu. Tento trik milujem najviac. Učila som sa ho asi 5 mesiacov a nakoniec sa mi to podarilo. Teraz ho už dokážem dať aj so zatvorenými očami,“ tvrdí v rozhovore 19-ročná Mária Hutirová.
Majka z Dolného Kubína bola v kontakte s loptou dennodenne už odmalička. Najprv hrala futbal za Martin, Ružomberok a aktuálne oblieka dres klubu MŠK Žilina. V roku 2019 však objavila čaro futbalového freestylu, do ktorého sa okamžite zamilovala. Dva roky na to sa už stala majsterkou Slovenska.
Svoju technickú predispozíciu a obratnosť s loptou sa rozhodla zdieľať aj na Instagrame. Jej futbalové umenie zožalo taký úspech, že si na sociálnej sieti dokázala získať takmer 220-tisíc fanúšikov. Tento rok bola dokonca nominovaná aj na Social Awards 2022 v kategórii šport a zdravie medzi športovcami ako Peter Sagan či Marek Hamšík.
V rozhovore s Majkou sme sa rozprávali aj o tom, ako prebiehali majstrovstvá Slovenska, ktoré boli pre lockdown online, na aký najťažší trik je najviac hrdá, ako sa dá freestylom zarábať, čo všetko sa na majstrovstvách futbalového freestylu hodnotí alebo čo pre ňu znamenala nominácia na Social Awards 2022.
Považuješ freestylový futbal skôr za šport alebo umenie?
Z každého je tam niečo, ale ja to beriem skôr ako umenie.
K freestylu si prešla prirodzene z futbalu. Ako k tomu došlo? Bavilo ťa to viac ako klasický futbal?
Keďže futbal hrávam prakticky odmalička, tak som bola s loptou v dennodennom kontakte. Vždy som však bola skôr technický hráč, aj preto ma zaujal freestyle. Chcela som to iba skúsiť, naučiť sa zopár trikov. Všetko som sa učila sama z videí na internete. Hneď ako som s tým začala, som vedela, že už sa toho nevzdám.
Venuješ sa tomu „len“ od roku 2019, no už si sa stihla stať aj majsterkou Slovenska. Aký to bol pocit?
Áno, freestyle futbalu sa venujem necelé 3 roky, ale hneď som bola považovaná za veľký talent. Majsterkou Slovenska som sa stala v roku 2021. Ten pocit bol neopísateľný. Keď si za niečím ideš a tak rýchlo sa ti to splní, je to veľká satisfakcia a radosť zároveň. Hoci to prišlo pomerne rýchlo, bolo za tým jednoznačne veľmi veľa tvrdej práce a trénovania.
Zaujalo ma však, že majstrovstvá prebiehali online formou. Prečo?
Áno, prebiehali online, pretože sa konali v čase lockdownu a nepriaznivej pandemickej situácie. Nedalo sa inak.
Na majstrovstvách sa hodnotí výkon, celkové vystúpenie, prevedenie trikov, obťažnosť, ale tiež originalita.
A ako vyzeral ich priebeh?
Mali sme minútovú kvalifikáciu, kde som skončila prvá, preto som mala aj výhodu, že som hneď nedostala tých najlepších. Potom pokračovali samostatné battle trikrát po 30 sekúnd, ktoré som všetky vyhrala, a tak aj získala celkový titul majstra Slovenska.
Čo všetko na majstrovstvách vo freestyle futbale porota hodnotí?
Kombináciu viacerých faktorov; výkon, celkové vystúpenie, prevedenie trikov, obťažnosť a tiež originalitu.
Vyžaduje si freestylový futbal aj nejakú špeciálnu prípravu? Ako často trénuješ?
Freestyle futbal treba trénovať pravidelne, lebo dostať sa znova do formy je veľmi ťažké. Keďže teraz už aj hrávam futbal za MŠK Žilinu, freestyle futbal trénujem tak tri dni do týždňa.
Ktorý je najťažší trik, aký si sa naučila a na ktorý si najviac hrdá?
Vždy bol môj sen sa naučiť slap latw. To je vlastne dvojitá zemeguľa, ale zozadu. Tento trik milujem najviac.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aký trik si vymyslela sama.
- Čo pre ňu znamenala nominácia na Social Awards 2022 medzi najväčšími slovenskými športovcami.
- Ako sa dá freestyle futbalom zarábať.
- Prečo podľa nej futbal a celkovo šport nemá pohlavie.
- Ako sa pozerá na to, keď ju niekto vníma len ako sexuálny objekt pre jej príspevky na Instagrame.