Na mnohé programy sú dlhé čakacie lehoty. Iné, vrátane toho od Googlu, nie sú zatiaľ prístupné vôbec. V nesprávnych rukách by mohli byť nebezpečné.
Prechádzaš sa galériou a obdivuješ expresívne ťahy štetca van Gogha, tieňohru Rembrandta, predstavivosť Fridy Kahlo či genialitu Picassa. Uvedomuješ si jedinečnosť a nenahraditeľnosť každého z vystavených diel. Vizuálnemu umeniu, ako ho poznáme, však môže byť vďaka úchvatným generátorom obrázkov z textu koniec.
Vďaka umelej inteligencii máme všetci doslova poruke sofistikované programy schopné vytvoriť obraz zo zadaného textu za pár sekúnd. Roky štúdia, tisíce hodín strávených v ateliéroch a celoživotná snaha vytvoriť vlastný rukopis zrazu nemusia znamenať absolútne nič.
Na vytvorenie umeleckého výstupu pomocou obrazového generátora nie je potrebný talent ani štúdium. Stačí predstavivosť a schopnosť preniesť myšlienky do slov. Ako štetec poslúži klávesnica a paletu nahradí databáza miliárd obrázkov na internete.
V Refresheri milujeme umenie a neúnavne sledujeme technologické inovácie. Ak sa ti páči naša snaha byť priesečníkom rozmanitých svetov, predplať si službu Refresher+. Získaš tak prístup k desiatkam autorských článkov mesačne.
Všetci hľadáme obrázky na internete. Teraz vieme nájsť aj tie, ktoré v skutočnosti neexistujú
Roky počúvame, že roboti a umelá inteligencia oberú citeľnú časť svetovej populácie o prácu. Ohrozenými sú napríklad zamestnanci, od ktorých sa vyžaduje neustále opakovanie rovnakých úkonov: operátorov montážnych hál, skladníkov či profesionálnych vodičov.
Umelci mali byť podľa tradičného naratívu digitálnej revolúcie „v suchu“. Tvorba maliarov, fotografov, ale i spisovateľov či hudobníkov je predsa jedinečná a originálna. Ich rolu v spoločnosti nevnímame ako produktívnu, práve naopak. Umelci zachytávajú emócie či idey a zhmotňujú nehmotné.
Po generátoroch textu ako API, ktoré vedia zo zopár slov vytvoriť ucelený literárny útvar a doplniť tak nadhodené myšlienky, sa tento rok o pozornosť prihlásili obrazové generátory fungujúce na základe prepojenia slov a obrázkov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- S akými rizikami sa spájajú programy na tvorbu obrázkov.
- Čo si o „smrti umenia“ myslia slovenskí umelci a či používajú tieto programy.
- Aké programy si môžeš vyskúšať zadarmo.
- Aký známy miliardár investoval do vývoja najlepšieho programu.