Spoločnosť Meta sa bude musieť prispôsobiť prísnejším pravidlám, ktoré zavádzajú európski regulátori.
Spor medzi Európskou úniou a spoločnosťou Meta v súvislosti s regulačnými pravidlami pokračuje, informuje portál The Independent.
EÚ dlhodobo upozorňuje na problém týkajúci sa ochrany osobných údajov, keďže pravidlá známe ako „GDPR“ sú v našich končinách oveľa prísnejšie v porovnaní s tými v Spojených štátoch, kde Facebook a Instagram zhromažďujú svoje dáta.
Únia pohrozila, že ak sa Meta neprispôsobí pravidlám európskych regulátorov a spôsob prenosu dát z EÚ do Spojených štátov neupraví, spoločnosť nebude môcť v našich končinách prevádzkovať svoje služby vrátane populárnych sociálnych sietí. Len sociálnu sieť Facebook pritom využíva denne v Európe približne 300 miliónov ľudí, Instagram ich používa pravdepodobne ešte viac, píše Independent.
Celkový podiel používateľov Facebooku v Európe je asi 10 %, z Instagramu asi 25 %. Aj to je dôvod, prečo spoločnosť Meta pristupuje k riešeniu tohto sporu proaktívne.
Posun v prípade očakáva portál v priebehu nasledujúceho mesiaca. Meta v najnovšom vyjadrení tvrdí, že situáciu vyrieši.
Po medializácii konfliktu vo februári 2022 vydali predstavitelia spoločnosti Meta blogový príspevok s príznačným nadpisom „Meta sa v žiadnom prípade nevyhráža odchodom z Európy“.
Pripomína, že ide o známy spor, ktorý je aktuálne v riešení a momentálne vyhodnocujú biznisové riziká, ktoré vyplývajú „z neistoty v súvislosti s medzinárodnými prenosmi údajov“.
„Nemáme absolútne žiadnu snahu stiahnuť sa z Európy. Ale realitou je, že Meta, podobne ako mnohé iné spoločnosti, organizácie a služby, sa pri prevádzkovaní našich globálnych služieb spolieha na prenosy údajov medzi EÚ a USA. Nie sme jediní. Najmenej sedemdesiat ďalších spoločností zo širokého spektra priemyselných odvetví vrátane desiatich európskych podnikov taktiež upozornili na riziká spojené s prenosom údajov vo svojich výkazoch príjmov,“ konštatuje spoločnosť prevádzkujúca sociálne siete Facebook a Instagram v snahe upokojiť situáciu