Migréna nie je len bolesť hlavy, ale vážne neurologické ochorenie. Aj dnes ju mnohí lekári podceňujú a pacientom tvrdia, že sa s ňou „treba naučiť žiť“. Je to však naozaj tak? Vypočuli sme si tri príbehy žien migreničiek a pozreli sa na možnosti liečby.
Migréna je vážna diagnóza, ktorá človeka trýzni niekoľko dní tým najhorším možným spôsobom a zrazu z minúty na minútu zmizne. Jasné, že potom migrenici odvšadiaľ počúvajú: „Už sa toľko nesťažuj, veď aj mňa bolí hlava. Daj si tabletku a prejde to.“
Toto sú slová 51-ročnej Anety, ktorá s migrénou bojuje už od pätnástich rokov. Pre Refresher opísala, aké je to byť celý život obeťou vlastnej hlavy.
„Keď ma chytil najhorší záchvat, nedalo sa s tým nič robiť, len čakať, kým odznie. Mala som pocit, že keď si buchnem hlavu o stenu, nebudem to vôbec cítiť. Bolesť mi klala aj do očí, mala som chuť zatlačiť si ich až niekde do mozgu. Zároveň to bolo, ako keby som mala v hlave trpaslíka, ktorý čakanom klopká na jednu stranu lebky,“ hovorí.
Asi 30 percent pacientov s migrénou počas záchvatov vracia, čo neobišlo ani Anetu. „Bežne som prevracala celé dopoludnie a poobede som už len ležala ako taký vyšťavený citrón. Stávalo sa, že som vracala aj každých pätnásť minút. Len som si umyla zuby a trochu sa napila, už som musela ísť zas,“ vraví s tým, že v tomto období musela chodiť do práce a starať sa o malé deti. Žiadneho dvojníka však nemala.
Neurologička Monika Záhumenská z Centra pre diagnostiku a liečbu bolesti hlavy v Zlíne pre Refresher vysvetľuje, že migréna nie je len diagnóza, ale aj závažný sociálno-ekonomický problém.
„Zasahuje nielen do života pacienta, ale aj do života jeho rodiny a okolia. Mnohí pacienti sa nemôžu zúčastňovať na rodinných a spoločenských aktivitách, chodiť do práce. Migréna má negatívny vplyv na voľnočasové aktivity, sexuálny život a starostlivosť o deti,“ vysvetľuje neurologička.
Toto ochorenie je pritom stále značne poddiagnostikované. Neurologička vysvetľuje, že migrénu zvykne podceňovať nielen okolie a zamestnávatelia, ale aj niektorí lekári – najmä staršia generácia všeobecných lekárov.
„Pacienti sa stretávajú s názormi, že ,migréna sa aj tak nedá vyliečiť, treba sa s ňou naučiť žiť‘, ,migrénu majú hysterky‘ a tak ďalej. Pacienti sú stigmatizovaní, čo vedie k zatajovaniu problémov a nadmernému používaniu analgetickej liečby,“ vraví expertka. Práve analgetiká však môžu byť napokon spúšťačom ďalších problémov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako môžu lieky vyvolať chronickú migrénu.
- Ako odlíšiť migrénu od bolesti hlavy.
- Ako opísala 25-ročná Lýdia svoj boj s migrénou, ktorá trvala niekoľko týždňov v kuse.
- Akú mala skúsenosť s liečbou pomocou botoxu.
- Ako môžu migrenikom pomôcť dve pomerne nové liečby.
- Ako migréna súvisí so psychickými problémami.
- Za akých okolností skončila 23-ročná Barbora pre migrénu na pohotovosti.