Zo stredoškolákov si najrýchlejšie nájdu prácu absolventi vyššieho odborného a postsekundárneho vzdelania, ktorí majú aj najvyššie mzdy.
Zo stredoškolákov si najrýchlejšie nájdu prácu absolventi vyššieho odborného a postsekundárneho vzdelania, ktorí majú aj najvyššie mzdy. Ide napríklad o diplomovaných špecialistov či umelcov a absolventov nadstavbového štúdia. Naopak, v priemere najdlhšie bez práce zostali absolventi gymnázií, ktorí nepokračovali v ďalšom štúdiu.
Vyplýva to z uplatnenia absolventov stredoškolského vzdelávania, ktoré priniesla pilotná štúdia „Absolventi v čase pandémie“ z dielne Inštitútu sociálnej politiky (ISP) a Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP).
Neschopnosť gymnazistov nájsť si prácu môže súvisieť aj s tým, že niektorí gymnazisti sa po maturite rozhodli pre tzv. „gap year“ a plánujú pokračovať na vysokej škole v nasledujúcom roku. „Preskúmať túto domnienku však budeme môcť až po získaní a spracovaní údajov za dlhšie časové obdobie," uvádza v tejto súvislosti spoluautor štúdie Matúš Baliak z ISP.
Zo zistení systematického sledovania uplatnenia absolventov ďalej vyplýva, že 12 mesiacov po ukončení štúdia, teda v júni 2021, pokračovalo v štúdiu 58,5 percenta absolventov stredných škôl.
Ďalších 25,7 percent študentov si našlo prácu, 8,1 percent bolo evidovaných ako uchádzači o zamestnanie a zhruba 5,1 percent sa nachádzalo mimo evidencie slovenských úradov. 1,3 percenta odišlo pracovať do zahraničia a nastúpilo na materskú, prípadne rodičovskú dovolenku.
Ženy zarábajú o desiatky eur menej
Absolventi duálneho vzdelávania, ktorí nepokračovali v štúdiu, dosiahli rok od absolvovania štúdia výrazne vyššiu mieru zamestnanosti. V porovnaní s ich spolužiakmi mimo duálneho vzdelávania je vyššie aj ich mzdové ohodnotenie.
Priemerná hrubá mesačná mzda absolventov ročníka 2019/2020 za prvý polrok roku 2021 dosiahla 995 eur. Vyššie priemerné mzdy boli na západe Slovenska, a to najmä v Bratislavskom kraji.
S výnimkou vyššieho odborného vzdelania mužskí absolventi zarábali viac ako absolventky v rámci rovnakého stupňa vzdelania. Rozdiely v priemernej mesačnej mzde medzi mužmi a ženami s rovnakým dosiahnutým stupňom vzdelania sa pohybovali rádovo v desiatkach eur.
„Absolventi sa postupom času stále viac udomácňujú na trhu práce, čo potvrdzuje aj rastúca zamestnanosť. Napriek sťaženým podmienkam v čase vstupu na trh práce sa absolventský ročník 2019/2020 dokázal do značnej miery vyrovnať s vypuknutím pandémie,“ konštatuje spoluautor štúdie Matěj Bělín z ISP.
Inštitút sociálnej politiky a Inštitút vzdelávacej politiky prepojili administratívne dáta o absolventoch a absolventkách stredných škôl v školskom roku 2019/2020. Skúmal ich prechod na trh práce počas prvého roka od ukončenia štúdia. Interaktívnu aplikáciu s podrobnými údajmi si môžeš pozrieť na tomto linku.