Úspech operácie bol postavený na detailoch. Stačila malá chyba a Reinhard Heydrich mohol atentát prežiť.
Šance na prežitie a návrat domov neboli priveľké, no Jozef Gabčík a Jan Kubiš napriek obrovskému riziku prijali náročnú misiu. Vzhľadom na ich blízky vzťah im ľudia hovorili dvojčatá.
Ako na smrť Heydricha reagoval rozzúrený Adolf Hitler a čo mohli parašutisti hypoteticky spraviť, keby nacisti neodhalili ich úkryt? O téme sme sa rozprávali s historikom Martinom Poschom z Historického ústavu SAV a Dokumentačného strediska holokaustu.
Pri 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha si pripomíname priebeh tejto dôležitej akcie československého odboja. V našej historickej sekcii si môžeš prečítať aj o masakri v Kľakovskej doline či o špecifickom živote a sexualite šľachty na území Slovenska. Tvorbu daného obsahu môžeš podporiť ako člen klubu Refresher+.
Blízke vzťahy medzi agentmi neboli časté
Nízky vzrastom, veľký srdcom. Aj tak by sme mohli opísať 164 centimetrov merajúceho Slováka Jozefa Gabčíka, ktorý odjakživa túžil byť vojakom, a to aj napriek protestom jeho otca. Výškou nebol žiadny velikán ani jeho český priateľ Jan Kubiš. Ten podľa knihy Smrt boha smrti od Jaroslava Andrejsa meral 171 centimetrov.
Ani jednému z nich však nechýbala odvaha. Keď teda dvojica vojakov dostala ponuku od spravodajských služieb, obaja ju prijali. Po niekoľkomesačnom tvrdom výcviku sa stali výsadkármi. Ciele vojenských parašutistov bývali rôzne, im však pridelili dôležitú misiu z kategórie teroristických úloh.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aký mali Jan Kubiš a Jozef Gabčík vzťah.
- V čom urobil Reinhard Heydrich chybu, pre ktorú zrejme prišiel o život.
- Ako reagoval Adolf Hitler na smrť Reinharda Heydricha.
- Ako vyzerala nacistická metóda cukru a biča.
- Čo mohli Gabčík a Kubiš hypoteticky spraviť, ak by gestapo neodhalilo ich úkryt.