Boris Kollár nedávno vycestoval do Vranova nad Topľou, kde spolu s Petrom Pellegrinim otvárali halu. Popierajú, že by ju pomenovali po koaličnom a opozičnom politikovi.
Boris Kollár vydieral svojich budúcich koaličných partnerov ešte jeden a pol mesiaca pred parlamentnými voľbami v roku 2020. „Nebudeme do počtu, ale budeme veľmi želaná nevesta, ktorá sa veľmi draho predá,“ povedal v januári 2020 v Denníku N predseda hnutia Sme rodina, ktoré s volebným výsledkom viac ako 8 % získalo 17 poslaneckých mandátov. Myslel tým, že si vypýta príliš veľa, pretože vie, že ho ostatní potrebujú a nebudú mať na výber.
V rámci povolebného dohodovania ho do koalície pretlačil Igor Matovič s vidinou ústavnej väčšiny v parlamente. Bez Borisa Kollára by SaS, Za ľudí a OĽaNO mali len 78 kresiel a dnes, po viac ako dvoch rokoch, by už väčšinu nezložili. „Ak chceme Slovensko zásadne zmeniť, potrebujeme urobiť také zoskupenie, ktoré bude mať dostatočne silnú podporu v parlamente, nebude to príliš tesne a ideálne s ústavnou väčšinou,“ argumentoval Igor Matovič už 2. marca 2020.
Kollár začal slová o drahej neveste napĺňať rýchlo. Ako prvý začal diktovať, ktoré ministerstvá chce obsadiť. Opakoval potrebu plniť sľuby o prorodinnej politike a nájomných bytoch, ktoré do posledného týždňa využíval ako páku.
Zároveň vedel, že keď sa do parlamentu dostane, hoci aj s niektorými ústupkami, ako druhému najsilnejšiemu koaličnému partnerovi mu patrí funkcia predsedu parlamentu a bude môcť obsadiť Slovenskú informačnú službu, ktorá sa neskôr podľa časovej osi vojny v polícii stala jedným z jej hlavných aktérov.
V článku sa pozrieme na to, aký dlhý účet Boris Kollár vlastnej vláde vystavil už v prvom polčase, aj keď, paradoxne, najväčší konflikt prebieha medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom. Ak ťa zaujíma viac podobných článkov o slovenskej politike, vstúp do klubu Refresher+ a podpor našu prácu.
Dlhoročný politik Béla Bugár si myslí, že Boris Kollár je v prvom rade veľmi odvážny. Dôvodom podľa neho je, že si je istý, že nech spraví čokoľvek, existuje istá skupina voličov, ktorá mu bude verná za každých okolností bez ohľadu na to, čo spraví.
„Ešte za našej vlády Smeru, SNS a Mosta-Híd si dal niekto vypracovať prieskum, v ktorom zisťovali, z akého dôvodu voliči volia stranu Sme rodina. Vyšlo z neho, že voliči si myslia, že je to rodinne založená strana. Je to blbosť, ale ľudia tomu veria. Ak majú takýchto voličov, môžu byť aj proti koaličným partnerom veľmi odvážni. Z toho vyplýva aj to, čo robí Boris Kollár. Zároveň je zvyknutý, pohyboval sa v takých kruhoch, že vie, čo sa dá a čo sa nedá,“ konštatuje Béla Bugár v rozhovore pre Refresher.
Kým ostatní čistili, Kollár priťahoval divné nominácie
Hneď v prvom mesiaci vládnutia Borisovi Kollárovi vyčítali, že kým zvyšok vlády čistil svoje rezorty od divných nominantov z čias Roberta Fica a Petra Pellegriniho, predseda hnutia Sme rodina nechal na vysokých funkciách napríklad šéfa Sociálnej poisťovne Ľubomíra Vážneho zo 700-miliónovej kauzy mýtneho tendra. Vážneho odvolali až po polroku, vraj bol dovtedy na svojom poste zabetónovaný. Približne v tom čase vláda odvolala ďalšieho nominanta Smeru Mariána Valentoviča, ktorý šéfoval úradom práce.
– viac ako desať podozrivých nominácií do dôležitých funkcií
– vytvorenie funkcie pre vlastnú poslankyňu
– nevysvetlené stretnutie so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom
– plagiáty záverečných prác v Sme rodina
– viac ako desať ultimát o odchode z koalície
– blokovanie paragrafu 363 kvôli Vladimírovi Pčolinskému
– spoločná rétorika s opozičnými politikmi pri vojne v polícii vrátane kritiky ministra vnútra Mikulca
– osobné útoky na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú v súvislosti s témou kolúznej väzby
– snaha dotlačiť opozičný návrh o ústavnej zmene pri referende
– strihanie pásky vo Vranove nad Topľou s Petrom Pellegrinim
– podpora Roberta Fica pri vydaní Špecializovanému trestnému súdu
– obvinenie poslanca Borguľu z korupcie a nevyvodenie osobnej zodpovednosti
– kritika EÚ v otázkach, kde má SR jednoznačný zahraničnopolitický postoj
– neochota pomáhať migrantom z Afganistanu
– opakované vyhrážanie sa predčasnými voľbami
– papalášstvo a osobné kauzy
– podpora maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho kontroverzných nápadov
– útoky na vyšetrovateľov NAKA
– blokovanie reformy národných parkov
– blokovanie pôvodného návrhu reformy súdov a nemocníc
Pri Borisovi Kollárovi zostala aj pravá ruka Andreja Danka – šéf kancelárie NR SR Daniel Guspan, ktorého v minulosti Igor Matovič obvinil, že otvára listy poslancov. Guspan pracoval aj pre smerákov Petra Pellegriniho a zosnulého Pavla Pašku. Portál Aktuality upozornil, ako sa Guspanovi v tom čase nad pomery darilo.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké pochybné nominácie presadila strana Sme rodina.
- Aké papalášske maniere ukázali členovia Kollárovho hnutia.
- Ako Kollár a jeho hnutie blokujú priechod spravodlivosti.
- Ako sa Boris Kollár stretáva s opozičnými poslancami v diskusiách.
- Ako kričal a vyhrážal sa, keď mu partneri nechceli zahlasovať za nájomné byty.