Jeden z najdlhšie pôsobiacich politikov na Slovensku Béla Bugár odmieta, že by sa ešte vrátil do aktívnej politiky. Pripúšťa, že keď bol vo vláde so Smerom, Robert Fico a Robert Kaliňák mohli páchať trestnú činnosť.
Bývalý koaličný partner Roberta Fica Béla Bugár tvrdí, že keď spolu vládli, údajnú organizovanú zločineckú skupinu si vo vláde nevšimol. „Mňa takéto veci nikdy nezaujímali. Bol som vychovaný tak, aby som sa staral o to, čo je moja úloha. Hovorili mi, že ak niekomu nemôžeš pomôcť, aspoň mu neškoď,“ odpovedá Bugár na otázku, či ho nezaujímalo, odkiaľ má Robert Fico prístup k účtovníctvu exprezidenta Andreja Kisku. Myslí si však, že ak šéf Smeru naozaj získal dokumenty neoprávnene, mal by byť trestnoprávne zodpovedný.
Bugár tvrdí, že vláda by mala čo najrýchlejšie rozdať občanom prvé peniaze, aby im pomohla pri zdražovaní, systémové riešenia môže hľadať neskôr. Myslí si aj, že na „zastropovanie“ cien pohonných hmôt už môže byť neskoro.
Do politiky sa nechystá, vie si však predstaviť, že bude niektorým svojim kolegom dávať rady – no nikdy ako oficiálny poradca.
Má polícia rozviazané ruky?
Áno, začali sme to ešte my. Ešte za prezidenta Milana Lučanského sa podarilo zavrieť Bašternáka a Kočnera. Táto vláda ešte oveľa viac rozviazala ruky polícii a pokračuje to. To je v poriadku, ale oni si to kazia rôznymi komentármi.
Nedávno obvinili Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. Prekvapilo vás to?
Keď sme spolu boli vo vláde, platilo pravidlo, že každý zodpovedá za vlastných ministrov a vlastných nominantov. Ak niekde niečo vyskočí, dotyční musia konať. Ak nekonajú, ostatní to musia vedieť vynútiť. Ale nie na základe rečí alebo článkov v médiách. Ani novinár, ani politik nie je orgán činný v trestnom konaní.
Tvrdíte, že ich nemohli obviniť za vášho vládnutia, pretože na to nebola dôkazná situácia. Vy ste teda na vlastné oči nevideli, že by napríklad zneužívali svoju právomoc?
Niekedy mám problém spomenúť si, čo bolo pred tromi týždňami alebo mesiacom. A taký Ľudovít Makó si v desiatkach prípadov pamätá, čo sa stalo aj pred niekoľkými rokmi, aj v konkrétne dni. Samozrejme, polícia určite nebude mať dôkaz, ako niekto niekomu dáva peniaze, ale existujú spôsoby. Treba to dokázať. Verím, že keď Smer vládol sám, trochu im ušli kone. Aj my sme mali také prípady, keď v mene niektorých poslancov iní ľudia pýtali úplatky.
Tvrdíte teda, že dôkazy nemusia byť až také silné. Ale poďme napríklad konkrétne k pánovi Kiskovi a prípadu vyzradenia daňového tajomstva. Niekoľkí spolupracujúci obvinení zvnútra toho systému nezávisle od seba tvrdia, že prišla požiadavka na kompromitovanie exprezidenta, a zároveň je pravda, že Robert Fico naozaj mával s jeho účtovnými dokladmi.
To je to, čo sa nesmie robiť. To, že sa premiér dostáva k informáciám zo Slovenskej informačnej služby a podobne, je v poriadku, pretože je oprávnená osoba. Ani to, že premiér nominuje svojich ľudí na rôzne pozície, to nie je organizovaná zločinecká skupina. Ale to, že vyberie informáciu, ktorú použije proti opozičnému politikovi alebo prezidentovi, to je už podľa mňa trestné.
Vy tam teda teoreticky vidíte to, čo polícia nazvala vyzradením daňového tajomstva, keď Robert Fico mal informácie o účtovníctve Andreja Kisku?
Áno, ale treba to dokázať. Ak to polícia dokáže, súdy sa potom rozhodnú.
Konkrétne vás nezaujímalo, odkiaľ mal Robert Fico účtovníctvo Andreja Kisku?
Mňa takéto veci nikdy nezaujímali. Bol som vychovaný tak, aby som sa staral o to, čo je moja úloha. Hovorili mi, že ak niekomu nemôžeš pomôcť, aspoň mu neškoď.
Mohli ste sa ozvať.
Čo som mal povedať?
Napríklad prečo tento prípad vyšetruje namiesto finančnej správy sám premiér.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo podľa Bélu Bugára táto vláda katastrofálne škodí budúcnosti Slovenska.
- Či je dobré rozdávať občanom na úkor samospráv.
- Prečo sa Orbánovi podarilo pomôcť vlastným občanom efektívnejšie ako na Slovensku.
- Prečo sa neozval, keď Fico útočil na Kisku.
- Či verí, že polícia má rozviazané ruky a platí povestné „padni komu padni“.
- Prečo sa už nechystá do veľkej politiky.