Lekári dosiaľ nahlásili najmenej 169 prípadov akútnej hepatitídy neznámeho pôvodu v 12 krajinách. Trpia ňou najmä deti od 1 do 16 rokov.
V novembri 2021 lekári v detskej nemocnici v Alabame hospitalizovali päť detských pacientov so zápalom pečene – s hepatitídou neznámeho pôvodu.
Medzi októbrom 2021 a februárom 2022 v nemocnici prijali deväť detských pacientov, z ktorých dvom zlyhávala pečeň a nutne potrebovali transplantáciu.
Väčšina z nich mala adenovírus typu 41, čo potvrdilo aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC). Či je naozaj zodpovedný za akútnu hepatitídu, sa doteraz nepotvrdilo.
Ide o hepatitídu neznámeho pôvodu, pretože u pacientov sa nepotvrdila prítomnosť hlavných vírusov hepatitídy typu A, B, C, D či E. „Mierna hepatitída je u detí v dôsledku vírusovej nákazy veľmi bežná. To, čo vidíme teraz, je však výrazne odlišné,“ citovala agentúra Reuters britského infektológa Grahama Cooka z londýnskej Imperial College.
169 prípadov, ktoré stále rastú
Adenovírus typu 41, ktorý identifikovali u väčšiny detských pacientov, bežne spôsobuje akútnu gastroenteritídu (zápalové ochorenie žalúdka a čriev), ktorá sa zvyčajne prejavuje hnačkou, vracaním a horúčkou. Tento stav bežne sprevádzajú aj respiračné ochorenia a zožltnutie kože či očných bielok.
Veľká Británia bola prvá európska krajina, ktorá informovala o hromadnom výskyte detí s hepatitídou a adenovírusovou infekciou (v súčasnosti táto krajina hlási 114 prípadov). Ďalšie prípady začali postupne hlásiť aj Dánsko, Írsko, Holandsko, Španielsko, Izrael, Taliansko, Nórsko, Francúzsko, Rumunsko a Belgicko. Podobné prípady najnovšie eviduje už aj Kanada a Japonsko.
Poznáme možné príčiny?
Vyšetrovania pokračujú vo všetkých krajinách, ktoré hlásia prípady, ale v súčasnosti zostáva presná príčina hepatitídy u týchto detí neznáma. Odborníci doteraz nenašli súvis s cestovaním do alebo z konkrétnych krajín ani s očkovaním proti covidu-19.
Niektorí odborníci tvrdia, že prípady by mohli súvisieť s vírusom, ktorý sa bežne spája s prechladnutím. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že hepatitída by mohla byť zriedkavým dôsledkom adenovírusovej infekcie, ktorú lekári odhalili vďaka čoraz dokonalejšiemu testovaniu.
– lekári dosiaľ nahlásili najmenej 169 prípadov akútnej hepatitídy neznámeho pôvodu v 12 krajinách, z toho 114 prípadov hlási Spojené kráľovstvo;
– hepatitídou neznámeho pôvodu trpia deti od 1 do 16 rokov;
– 17 detí potrebovalo transplantáciu pečene;
– hlásené bolo najmenej jedno úmrtie;
– vírus SARS-CoV-2 našli lekári v 20 prípadoch (v niektorých šlo o kombináciu adenovírusu a SARS-CoV-2).
Vedci sa zaoberajú aj otázkou, prečo týmto ochorením trpia najmä deti. Podľa nich je jednou z možných príčin to, že v takom skorom veku ešte nemali možnosť stretnúť sa s adenovírusmi. Nevylúčili však ani možnosť, že by sa toto ochorenie mohlo týkať aj dospelých.
„Zatiaľ nie je jasné, či došlo k nárastu počtu prípadov hepatitídy alebo k zvýšeniu povedomia o prípadoch hepatitídy, ktoré sa vyskytujú v očakávanej miere, ale nie sú zistené,“ píše sa vo vyhlásení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá podrobne monitoruje situáciu.
„Je veľmi pravdepodobné, že kým sa potvrdí príčina a bude možné zaviesť kontrolné a preventívne opatrenia, pribudne ešte veľa prípadov,“ upozorňuje WHO.
Je na rade aj Slovensko?
Zvýšená aktivita adenovírusov na našom území zatiaľ zaznamenaná nebola, no hlavný hygienik Ján Mikas vyzval úrady verejného zdravotníctva na zvýšenú pozornosť.
„Regionálne úrady sa začali spájať s pediatrami, infektológmi, gastroenterológmi a spádovými nemocnicami, aby v prípade, že zaznamenajú podobné prípady, zabezpečili potrebné odbery na následné laboratórne vyšetrovanie a aby informáciu o podozrení na výskyt telefonicky oznámili príslušnému RÚVZ,“ informuje úrady verejného zdravotníctva.
Ide o vírus, ktorý sa šíri podobne ako covid – tesným kontaktom a respiračnými sekrétmi. Adenovírusy sa môžu šíriť aj stolicou. WHO preto pripomína, že je potrebné dodržiavať bežné hygienické princípy, najmä pravidelné umývanie rúk.
Odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ nevidia dôvod na vyhlásenie celosvetovej zdravotnej pohotovosti ani zavedenie cestovných obmedzení.