Naposledy si ho mohol vidieť ako hlavného záporáka v trileri Christophera Nolana Tenet.
Šesťdesiatjedenročný Ír si zahral aj vo vojnových drámach Dunkirk či Valkyrie a stvárnil tiež detektíva Hercula Poirota vo filmovej adaptácii diela Agathy Christie s názvom Murder on the Orient Express. Sám ju zrežíroval, podobne ako snímky Frankenstein, Hamlet či Thor.
Kenneth Branagh sa rozhodol zasadnúť na režisérsku stoličku opäť a nakrútil film o svojom detstve. Nesie názov Belfast a ty ho budeš môcť vidieť v našich kinách už 24. februára. Ír povedal v rozhovore pre Cinemart, že impulzom k nakrúteniu najnovšej snímky bol život v lockdowne počas zúriacej pandémie, keď bolo všetko nestabilné a budúcnosť neistá.
„Toto obdobie ma vrátilo späť v čase a pripomenulo mi, ako som sa cítil, keď som mal deväť rokov a zmenil sa mi kompletne život. Bol som ako dieťa vhodený do tvrdého sveta dospelých a nič mi zrazu nedávalo zmysel,“ povedal Branagh. Vo filme zachytáva sociálne a náboženské konflikty, ktoré sa koncom 60. rokov valili celým Belfastom a nevyhnutne zavítali aj do ulíc, v ktorých vyrastal.
Hrdinovia a zlosynovia, na ktorých sa s kamarátmi dovtedy iba hral, zrazu boli všade naokolo. Belfast je preto príbeh humorný a láskavý, ale zároveň drsný a trochu krutý. Deväťročného Branagha stvárni detský herec Jude Hill, ktorého v rozhovore filmár nanajvýš vychválil.
„Je to síce príbeh inšpirovaný mojím detstvom, ale zároveň prináša všeobecnú tému dospievania, rozpráva o tom okamihu, keď dieťa stratí svoju nevinnosť a urobí prvý krok smerom k dospelosti,“ povedal Branagh v rozhovore pre Cinemart. „Vravel som si, že ak ten film nakrútim teraz, bude to príznačné a bude znamenať niečo viac pre väčšiu skupinu ľudí než len pre mňa,“ dodal.
Belfast získal sedem nominácií na Zlatý glóbus (Branagh premenil nomináciu za scenár), tri nominácie na britských cenách BAFTA a stihol už získať aj Cenu divákov na festivale v Toronte. Či bude film úspešný aj na udeľovaní Oscarov, sa ešte uvidí.