Globálne otepľovanie spôsobuje až absurdné teploty, vraví klimatológ.
Na Aljaške zaznamenali najvyššiu decembrovú teplotu v histórii, až 19,4 °C. Vysoké teploty spôsobili silné búrky a odborníci sa podľa Guardianu obávajú, že miestnych obyvateľov by mohli ohrozovať záplavy. Bežne býva december na ostrove suchý, no s postupným globálnym otepľovaním prichádza nové, doposiaľ nevídané počasie.
Absurdné teploty
Miestna komunita na ostrove Kodiak bola prekvapená, keď v nedeľu 26. decembra namerali takmer 20 stupňov. Podľa klimatológa Ricka Thomana ide o absurdnú teplotu, historicky najvyššiu, akú kedy namerali v decembri. Celkovo pritom posledný mesiac v roku lámal jeden rekord za druhým.
Na letisku Kodiak namerali 18,3 °C, v meste Cold Bay vo vnútrozemí namerali 16,6 °C a v meste Unalaska stúpla teplota nad 10 °C až počas ôsmich dní. Na Aljaške tento rok zaznamenali aj najteplejší Štedrý deň v histórii. Tieto nezvyčajne vysoké teploty ohrozujú obyvateľov.
🚨The Kodiak Tide Gauge station recorded an amazing 67°F yesterday. This is a new statewide temperature record for December. The Kodiak Airport recorded 65°F. This broke their monthly record by 9°F! The weather balloon launched at the same time confirms these amazing readings. pic.twitter.com/IuTPCGOrFU
— NWS Alaska Region (@NWSAlaska) December 27, 2021
Ich následkom sú silné búrky. V oblasti Fairbanks bola tá tohtoročná podľa Thomana najsilnejšou od roku 1937. Hoci december je na Aljaške zvyčajne suchý, pretože studený vzduch vo vnútrozemí nie je schopný udržať vlhkosť, uplynulú nedeľu nasnežilo toľko, že zavalilo aj strechu potravín v jednom z miest.
Snehové búrky nasledoval výdatný dážď, ktorý rýchlo zamŕzal a krajinu pokryl ľadom. Spôsobilo to výpadok prúdu a uzavreté cesty aj budovy. Na sociálnych sieťach a v miestnych médiách si počasie rýchlo vyslúžilo prezývku icemageddon.
„Toto je presne to, čo očakávame pri globálnom ohrievaní,“ reaguje na situáciu klimatológ Thoman. V posledných 20 rokoch na Aljaške, ale aj na iných severných miestach zaznamenávajú odborníci čoraz vyššie teploty a ovplyvňuje to nielen počasie, ale aj faunu a flóru. Podľa štúdie z novembra 2021, ktorá vyšla v časopise Nature Communications, vedci očakávajú, že arktická klíma, v ktorej bude počas zimy viac pršať než snežiť, nastane už v roku 2060 alebo 2070. Aljaška bude naďalej zažívať aj klasickú zimu, ale podľa Thomana treba očakávať viac teplých dní plných dažďa.