V najnovšom diele Sveta Marvelu detailne rozoberieme udalosti snímky Spider-Man: No Way Home vrátane tých postáv, na ktoré nevieš prestať myslieť, odkedy si odišiel z kina.
V článku sa nachádzajú spoilery k snímke Spider-Man: No Way Home.
Tretí Spider-Man v podaní Toma Hollanda je obrovský hit. Ide o nesmierne kvalitný film a zároveň obrovský fan service, a teda splnený sen všetkých fanúšikov. Vidieť pokope všetkých troch hraných Spider-Manov bolo neskutočné a z komiksového sveta nás už zrejme nič nepoteší viac. Ani návrat Hugha Jackmana ako Wolverina by nebol až taký sladký ako Tobey Maguire a Andrew Garfield v kostýmoch.
Vo filme sa však deje viacero zaujímavých vecí, ktoré stoja za diskusiu. Pokúsime sa ich všetky prebrať, či už je to budúcnosť Spider-Mana Toma Hollanda, potenciálna budúcnosť Garfielda a Maguiera v MCU (Marvel Cinematic Universe), budúcnosť Venoma a Doctora Strangea, alebo cameo Daredevila.
A začneme práve nevidiacim právnikom z Hell’s Kitchen. Leaky v tomto prípade neklamali. Charlie Cox, milovaný za stvárnenie Matta Murdocka alias Daredevila v skvelom seriáli od Netflixu, sa vracia s červenými okuliarmi, oblekom a túžbou pomáhať nevinným. Tri roky po zrušení seriálu ho Marvel konečne mohol použiť (Netflix mal so spoločnosťou Disney zmluvu, podľa ktorej postavy z ich seriálov nemohli v marvelovskom filmovom svete použiť minimálne 2 roky po posledných sériách).
A stálo to za to, hoci šlo o krátku scénu. Na internete sa špekuluje, že jeho scény tvorcovia náramne skrátili a vystrihli. Údajne sa natočila aj scéna v súdnej sieni, kde Matt Murdock obraňuje Petra Parkera. Návrat Daredevila nás extrémne teší, a to hlavne vďaka účasti Charlieho Coxa. Je to skvelý herec a jeho spracovanie Daredevila si obľúbil celý svet. Avšak stále nevieme, či ide o rovnakého Daredevila.
Disney a Marvel totiž vo svojich filmoch a seriáloch nikdy neuznali existenciu seriálov od Netflixu ako súčasť ich prepojeného sveta – Marvel Cinematic Universe. Netflix sa o to snažil, keď napríklad v Daredevilovi odkazoval na útok Chitauri z Avengers, ale to bolo asi tak všetko. Marvel možno chcel začať s týmito postavami nanovo a zároveň chcel využiť obľúbených hercov, s ktorými si už diváci tieto postavy asociujú.
Vyriešiť to mohli jednoducho. Stačí povedať, že ide o takzvaných variants týchto postáv, teda alternatívne verzie hrdinov z iných dimenzií multiverza. V tom prípade im môžu upraviť osobnostné črty aj ich minulosť.
My by sme však boli určite radi, keby šlo o identické charaktery postáv z Netflixu. Možno sa to dozvieme už v stredu, keď vychádza posledný diel prvej série seriálu Hawkeye. Je totiž viac než pravdepodobné, že sa v ňom ukáže Vincent D’Onofrio ako Kingpin.
Po Daredevilovi sme sa dočkali ďalších slávnych postáv. Reč je o Doctorovi Octopusovi, Green Goblinovi, Electrovi, Sandmanovi a Lizardovi. Ich osud je v podstate rovnaký. Spider-Mani nakoniec dokázali zvrátiť ich osudy a buď ich vyliečiť, alebo im odobrať schopnosti. Pôsobilo to síce dosť urýchlene, ale vo filme to fungovalo (viac-menej).
Ako sme už spomínali v recenzii, Sandmanova motivácia bojovať proti Spider-Manom nedáva vôbec význam a premena Electra na „cool“ chlapíka po tom, čo je ochotný zabíjať, je príliš neprirodzená. No a Lizard... Lizard tam proste je a viac nikoho nezaujíma, keďže má dosť plochý charakter.
Doctor Octopus sa zbavil skratového čipu, v dôsledku čoho ho ovládali chápadlá a stal sa zloduchom. Nakoniec tak Spider-Manom pomohol v súboji s Elektrom. Na záver tu máme Goblina, ktorého rozdvojenú osobnosť dokázal Peter Parker (Maguierova verzia) vyliečiť s pomocou ostatných Spider-Manov.
Tak ako v prípade Doc Oca, aj jemu sa môže stať, že sa veľmi ľahko vráti do starých, záporáckych koľají. Ale to by dosť odobralo z významu a emocionálnej zložky deja tohto filmu.
Ak by sme sa v blízkej budúcnosti dočkali aktuálnej verzie Green Goblina/Normana Osborna, daný herec by to mal neskutočne ťažké. Willem Dafoe ho totiž stvárnil absolútne brilantne a z hľadiska hereckých výkonov v komiksových filmoch tu už dlhé roky nebolo nič také silné. Títo záporáci sa vrátili do svojich svetov, no netušíme, čo sa s nimi vtedy stalo.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Či vytvoril návrat záporákov do ich svetov alternatívne časové dimenzie.
- Či uvidíme ešte Garfieldovho a Maguierovho Spider-Mana.
- Aká je budúcnosť Spider-Mana a prečo ide o takzvaný soft reboot alias jemný reštart.
- Ako funguje zabudnutie celého sveta na Petra Parkera a čo bude nasledovať pre Doctora Strangea.
- Ako je to s Venomom v MCU a ako snímka No Way Home elegantne vysvetlila potitulkovú scénu z Venoma 2.