Väčšina obetí sú chlapci. Až 44 % detí zažilo počas tréningu či súťaže aj fyzické násilie.
Výsledky štúdie, ktorú zorganizovala britská Edge Hill University v spolupráci s programom Erasmus+, sú znepokojivé. Až 65 % dospelých respondentov v nej spomína, že ako deti trpeli pri tréningoch a športových zápoleniach psychologickým násilím. Psychologické násilie môže mať rôzne podoby od slovného ponižovania až po zdanlivo nevinnú ignoráciu dieťaťa a jeho snaženia.
Profesor sociológie športu a hlavný autor štúdie Mike Hartill tvrdí, že „takéto výsledky sú mimoriadne závažné. Aj keď sme boli v nedávnej minulosti svedkami mnohých medializovaných prípadov zneužívania detí, až teraz môžeme jasne vidieť celkový rozsah problému“.
Denník Liberation si všíma, že autori štúdie oceňujú zvýšenú pozornosť venovanú sexuálnemu násiliu. Tí jedným dychom dodávajú, že rovnaké odsúdenie autoritami si zaslúži aj to psychologické.
Osobnú skúsenosť s fyzickým násilím v prieskume spomenulo 44 % respondentov, pochádzajúcich z Rakúska, Belgicka, Nemecka, Rumunska a Veľkej Británie. Tých spájalo to, že boli vo veku od 18 do 30 rokov a ešte ako deti sa aktívne venovali športu. Jedným zarážajúcim výsledkom je aj vyššia miera výskytu násilia pri deťoch z etnických menšín. Výsledky hovoria až o 76, 9 %.
Autori štúdie rozhodne nechcú odradiť deti od športovania. Naopak, uvádzajú že väčšina detí si fyzické aktivity spája s pozitívnymi pocitmi (85 %). Apelujú skôr na športové organizácie a ich povinnosť postarať sa o psychické aj fyzické zdravie svojich detských zverencov.