Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom:…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmy a Seriály - Seriály

Recenzia: Loki

Tom Hiddleston dostal šancu zopakovať si svoju obľúbenú komiksovú rolu. Vykľul sa z toho najlepší marvelovský seriál?

Dominik Vetrák
15. júl 2021, 8:30 Čas čítania: 3:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Seriály
1
Dominik Vetrák
15. júl 2021, 8:30
Čas čítania: 3:54

Recenzia: Loki

Tom Hiddleston dostal šancu zopakovať si svoju obľúbenú komiksovú rolu. Vykľul sa z toho najlepší marvelovský seriál?

Dominik Vetrák
15. júl 2021, 8:30
Čas čítania: 3:54
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac

Tom Hiddleston si užíva hranie Lokiho a je to cítiť aj v 1. sérii jeho seriálu. Marvel na jej konci oficiálne potvrdil, že sa dočkáme aj 2. série, no a my dúfame, že si jej tvorcovia zoberú niečo z kritiky voči tej prvej. Tá sa zameriava na Lokiho z obdobia Avengerov (2012). Loki, ako sme ho poznali doteraz, je totiž mŕtvy, keďže ho zabil Thanos. V Avengers: Endgame však hrdinovia cestovali v čase. Nechtiac spôsobili, že k Lokimu sa dostal kameň Tesseract, vďaka čomu sa teleportoval preč zo zajatia.
 

Vytvoril tým alternatívnu časovú rovinu, akúsi alternatívnu realitu. Cestovanie Avengerov v čase bolo v poriadku, no to, čo sa stalo s Lokim, bolo mimo plánov vyšších bytostí v Marveli. Na rad teda nastúpila organizácia Time Variancy Authority (TVA), aby časovú líniu napravila a Lokiho „zresetovala“.

 

 

Zasiahol však agent Mobius (Owen Wilson), ktorý chce Lokiho schopnosti využiť na dolapenie nebezpečného jedinca ovplyvňujúceho časové roviny, takzvaného Varianta. Postupne utužujú svoj vzťah a začnú odhaľovať šokujúce tajomstvá TVA. Loki zároveň zisťuje, že nebezpečný Variant je ďalší Loki, akurát z inej dimenzie. Mobius a obe verzie Lokiho sa rozhodnú zistiť, čo sa to v skutočnosti v TVA deje a hlavne to, kto za tým všetkým je. O tom si však viac povieme v samostatnom článku. 

 

Dej Lokiho je rozhodne zaujímavý a pre svet Marvelu aj nesmierne podstatný. Práve postavy a širší vplyv na svet Marvel Cinematic Universe (MCU) sú kľúčové pre to, aby si si seriál užil. Marvel má problém vytvoriť seriál či film bez toho, aby pri ňom nemusel myslieť na nejaký iný projekt či dejovú líniu, s ktorou chcú daný projekt prepojiť. Nemôžu rozpovedať samostatne fungujúce príbehy, pretože neustále odkazujú na ďalší film či seriál a začína to byť tak trochu otravné. 

 

Aj v Lokim sa teda síce dočkáme istého charakterového vývinu hlavných postáv a niekoľkých podarených scén, ale celé to slúži primárne na príchod veľkých udalostí do rozšíreného sveta. Bolo by fajn zamerať sa občas iba na jednotlivé postavy a nemyslieť pritom na to, ako sa to dá prepojiť s inými filmami a príbehmi, ktoré nás čakajú. V opačnom prípade je MCU len nekonečný seriál, ktorý nedokáže vyprodukovať silné a nezabudnuteľné príbehy, ktoré pevne stoja na vlastných nohách.

 

Loki. Zdroj: Marvel Studios/Disney

 

Iste, udalosti v Lokim, ktoré menia MCU (obzvlášť finále), sa nám páčili a sú prísľubom naozaj vzrušujúcich odhalení, ale tak trochu to berie vietor z plachiet samotnému Lokimu a človek sa nevie zbaviť myšlienky, že v prípade 1. série išlo iba o zbytočne pretiahnutú expozíciu (náčrt udalostí a deja) a odovzdávanie tony informácií o Multiverse. Bližšie to však vzhľadom na spoilery rozoberať nemôžeme. 

Šiesta epizóda retrospektívne dodala tej tretej novú vrstvu a pridala na jej význame, no 3. časť je stále najslabšia a tvorcovia ju mohli nejakým spôsobom ozvláštniť. A nech je finále akokoľvek zaujímavé z hľadiska príbehu, zvratov a prísľubu Multiverse, štýl rozprávania príbehu nás vôbec neposadil na zadok. Finále tak miestami pôsobí ako takzvaný info dump, kde tvorcovia divákovi donekonečna vysvetľujú isté udalosti, pričom sa v priebehu epizódy vytráca napätie.

 

To príde až v záverečnej bojovej scéne, keď dôjde aj ku skvelej chémii medzi oboma verziami Lokiho. Vzhľadom na identitu a charakter Lokiho je ťažké odhadnúť, čo má skutočne za lubom a kedy neblafuje. Tvorcovia to využili naplno a natočili skvelú scénu, keď naozaj netušíš, ako sa to skončí, čo je pri marvelovských projektoch a ich predvídateľnosti veľké plus. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2566 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC
Zdroj: Marvel Studios/The Walt Disney Company

 

Samotné akčné scény nás nijako nenadchli. Ide o marvelovský štandard, keď sa využíva fyzické násilie a nejaká tá mágia či nadprirodzené schopnosti. Z hľadiska akcie a vizuálu Loki tak trochu zaostáva, keď veľa vecí vybuchuje a bojuje medzi sebou množstvo postáv, ale nie je to nič, čo by sme v Marveli už stokrát nevideli. Loki sa skôr zameriava na nové postavy, skvelý charakterový vývin (obzvlášť u hlavného Lokiho) a dialógy.

 

Čo sa týka vizuálu, tvorcovia vizuálnych trikov (vfx compositori) odviedli skvelú prácu. Čary, časové skoky, príšery, obrovské scenérie, to všetko vyzerá z pohľadu trikov naozaj dobre. Avšak výrazný digitálny vizuál celkovej atmosfére škodí. Predsa len, v istom bode si už divák povie, že toho zeleného plátna za hercami je až príliš veľa a nepekne to cítiť. Škoda, že sa tvorcovia nepokúsili natáčať viac vecí na kameru a s reálnymi kulisami v reálnom prostredí.

 

Seriálu sa zameranie na dialógy hodí, aj keď to niekedy s dĺžkou dialógov preháňa. Dokážeme si predstaviť, že by sa 1. séria z celkových šiestich epizód skrátila na päť. Našťastie, celým seriálom nás sprevádzali skvelí herci. Tom Hiddleston je vynikajúci Loki. Dokázal, že vie potiahnuť aj dlhšie sekvencie a nemusí sa spoliehať iba na Avengerov. Sophia Di Martino mu perfektne sekundovala ako ženská verzia Lokiho. Okamžite sme si ju zamilovali a tešíme sa, až ju uvidíme znova. 

 

Zdroj: Marvel Studios/The Walt Disney Company

 

Potešil nás aj Richard E. Grant v role „Classic Lokiho“ z komiksov a, samozrejme, zabudnúť nemôžeme ani na Owena Wilsona a jeho agenta Mobiusa. S Lokim mali vynikajúcu chémiu. Pri Lokim nám prekážalo akurát to, že v porovnaní so svojou filmovou verziou občas pôsobil bezmocne.

 

Vo filmoch poriadne zatopil aj Avengerom a bol nepredvídateľným zloduchom so silnými schopnosťami, no v seriáli akoby na polovicu svojich zručností a magických útokov a trikov zabudol. Doteraz nám navyše nebolo vysvetlené, ako zvrátil padajúcu budovu v 3. epizóde. Akoby Loki náhodne získaval nové a strácal staré schopnosti. 

 

Zdroj: Disney+

 

Celkovo sa nám seriál páčil, aj keď postupne opadávalo jeho čaro a najsilnejší bol v prvých dvoch epizódach. Jednoznačne sme si zamilovali soundtrack. Záporákov a soundtrack Marvel už tradične nezvláda, no Loki je výnimkou, keď mal famózny soundtrack s veľmi výraznými hlavnými témami a ich variáciami a skvelého záporáka z finálovej epizódy, o ktorom sa porozprávame v inom článku.

 

Škoda, že si seriál neudržal kvalitu zo začiatku, takže v posledných troch epizódach už kolísala hore-dole, no ponúkla dostatočnú zábavu a zaujímavý dej. Bavilo nás sledovať, ako sa skončí vzťah medzi oboma verziami Lokiho. Aj preto udeľujeme seriálu sedem bodov z desiatich. 

 

P. S. Owen Wilson nepovedal ani raz wow a my sa cítime okradnutí. Toto Marvel pokašľal.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Marvel Studios/The Walt Disney Company
NAHOR
Filmová a seriálová databáza RefresheruHľadaj, hodnoť, recenzuj svoje obľúbené filmy a seriályViac
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po nás džihádisti, ale za tie peniaze sa to neoplatí (Rozhovor) Mladý Slovák bol 5 rokov elitným francúzskym legionárom: Strieľali po…
Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu s Alecom Baldwinom. Na pľaci nevedeli, že náboje sú ostré Sú známe prvé závery vyšetrovania smrteľnej streľby na natáčaní filmu…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby prekazil oslavu narodenín jej dcéry. Povolenie filmárom nestačilo Matka v bratislavskom mestskom parku nedovolila štábu HBO, aby…
Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k novovzniknutej konkurencii Real Fight Arena. Vec vraj už riešia právnici Hviezda organizácie Oktagon MMA prekvapivo prestúpila k…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť