Pre ľudí z marginalizovaných komunít môže byť veľkým problémom dostaviť sa do vakcinačných centier, a preto zdravotníci išli priamo za nimi.
V pondelok 28. júna začal Košický samosprávny kraj s očkovaním v rómskych osadách. Keďže pre množstvo ich obyvateľov je komplikované dopraviť sa do veľkokapacitných vakcinačných centier, zdravotníci prišli priamo k nim.
Výjazdová očkovacia služba počas jedného týždňa navštívila 77 obcí, aby mohli zaočkovať približne 4 040 ľudí. Na jednej zo zastávok – v Bystranoch – sme jej robili spoločnosť aj my, aby sme zistili, ako takéto očkovanie prebieha. Prekvapilo nás, že aj rómska menšina javí o vakcínu veľký záujem.
- Či Rómovia majú strach z vakcinácie alebo, naopak, majú o očkovanie záujem.
- Ako funguje očkovanie v marginalizovaných komunitách.
- Aký je rozdiel medzi klasickým očkovacím centrom a výjazdovou očkovacou službou.
- Aká nálada panovala počas očkovacieho dňa v Bystranoch.
- Ako sa obyvatelia Bystrian môžu nakaziť novými variantmi koronavírusu.
- Prečo musia mať zdravotníci pri očkovaní členov marginalizovaných komunít iný prístup.
Sme na mieste
Do Bystrian sa nám podarilo doraziť krátko po deviatej hodine ráno, polhodinu pred príchodom výjazdovej očkovacej služby. Keď sme vystúpili z autobusu v centre obce, zahliadli sme viacero skupiniek ľudí, ktoré pôsobili, že majú namierené do rovnakého cieľa.
Staršia žena nám prezradila, že očkovať sa bude v komunitnom centre, len o uličku ďalej od zastávky, kde sme vystúpili. Najprv si myslela, že sme zdravotníci, a preto sa nám pochválila, že ona má už za sebou aj druhú dávku vakcíny. „U nás je záujem o očkovanie, chceme sa chrániť,“ vyhlásila a ukázala na skupinku ľudí idúcu ku komunitnému centru.
Netrpezlivé čakanie
Na mieste, kam mala o chvíľu doraziť posádka očkovacieho tímu, sa už hemžilo niekoľko čakajúcich ľudí. Stáli v skupinkách na chodníku pred komunitným centrom, ale aj pred obecným úradom. Zazreli sme medzi nimi i starostu obce Františka Žigu, ktorý nám prezradil, že na očkovanie majú zatiaľ prihlásených 124 ľudí. Mnoho z nich už malo za sebou prvú dávku.
Aká veľká je časť ľudí, ktorá má v obci o vakcínu záujem, nám už povedať nevedel, keďže mnoho z nich pracuje v Anglicku. „Záujem vyhodnotiť neviem. Doposiaľ však máme zaočkovaných približne tisíc občanov (Bystrany mali k roku 2010 vyše 3 000 obyvateľov – pozn. red.),“ vysvetlil starosta s tým, že aj tu sa nájdu jednotlivci, ktorí sa vakcíny boja.
Podľa slov hovorkyne Košického samosprávneho kraja Anny Terezkovej sú pri organizácii očkovacieho výjazdu kľúčovými práve starostovia, keďže práve oni majú na starosti prihlasovanie záujemcov. „Košický samosprávny kraj pripravil aplikáciu, v rámci ktorej môžu starostovia a primátori obcí prihlásiť na očkovanie konkrétne počty obyvateľov. Kraj teda podľa záujmu vie presne naplánovať výjazd očkovacieho tímu, potrebný počet vakcín či trasu očkovacieho autobusu,“ tvrdí Anna Terezková.
V čase, keď mal očkovací tím zdravotníkov už doraziť do Bystrian, stálo pred komunitným centrom a úradom približne pätnásť nedočkavých ľudí. Domáci nervózne prekračovali na mieste asi desať minút, kým nedorazilo čierne osobné auto s nápisom Mobilná očkovacia jednotka.
Ide sa na to
Príchod zdravotníkov nás prekvapil. Čakali sme, že prídu aspoň na dodávke, oni však dorazili na dvoch bežných osobných autách. Z kufra vytiahli zdravotné pomôcky, starosta im odomkol komunitné centrum a začali sa pripravovať.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako funguje očkovanie v marginalizovaných komunitách.
- Aký je rozdiel medzi klasickým očkovacím centrom a výjazdovou očkovacou službou.
- Aká nálada bola počas očkovacieho dňa v Bystranoch.
- Odkiaľ sa obyvatelia Bystrian môžu nakaziť novými variantmi koronavírusu.
- Prečo musia mať zdravotníci pri očkovaní členov marginalizovaných komunít iný prístup.