Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 12. 4. 2021 meniny má Estera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

17-ročná vedkyňa Zuzana: Pomáhala som vyvíjať test na covid-19, slovenský internát je oproti škótskemu iný svet (Rozhovor)

Mladá vedkyňa Zuzana Hudáčová si na svoje konto pripisuje medzinárodné úspechy, študuje v Škótsku a chce skúmať, ako sa vyvíja ľudský mozog.

4. apríl 2021, 9:30 Čas čítania: 12:20
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Zaujímavosti
1
Adam Novosad
4. apríl 2021, 9:30
Čas čítania: 12:20

17-ročná vedkyňa Zuzana: Pomáhala som vyvíjať test na covid-19, slovenský internát je oproti škótskemu iný svet (Rozhovor)

Mladá vedkyňa Zuzana Hudáčová si na svoje konto pripisuje medzinárodné úspechy, študuje v Škótsku a chce skúmať, ako sa vyvíja ľudský mozog.

Adam Novosad
4. apríl 2021, 9:30
Čas čítania: 12:20
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

„To sú dva iné svety. Mám pocit, že ťažšie nájdem niečo podobné ako rozdielne. V Škótsku máme na internátoch takmer full servis, pretože všetci od vás chcú, aby ste sa primárne venovali učeniu,“ hovorí mladá 17-ročná vedkyňa Zuzana Hudáčová, ktorá dnes študuje na prestížnej strednej škole v Škótsku.

 

 

Keď mala 14 rokov, vybrala sa na stáž na Masarykovu univerzitu, kde pomáhala pri výskume priamo v laboratóriu, počas štúdia na gymnáziu dostala šancu študovať v škótskom meste Dollar a minulé leto pomáhala vyvíjať test na koronavírus v slovenskej firme MultiplexDX, ktorú založil biochemik Pavol Čekan.

 

Prijali ju už aj na americkú univerzitu Caltech a svoju kariéru sa chystá naštartovať práve v Spojených štátoch amerických.

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako sa Zuzana dostala na prestížnu škótsku školu Dollar Academy
 • Prečo ju najviac fascinuje, ako sa vyvíjajú bunky tvoriace náš mozog
 • Ako sa v 14 rokoch rozhodla vybrať na stáž do univerzitného laboratória
 • Prečo nemožno škótsky a slovenský internát ani len porovnávať
 • Ako sa dostala na stáž a pomáhala vyvíjať test na koronavírus v MultiplexDX
 • Či je biochemik Pavol Čekan naozaj taký aktívny, ako sa o ňom hovorí

 

Zdroj: Se svolením Zuzany Hudáčové

 

Chodila si na bilingválne gymnázium na Slovensku, ale dnes študuješ na prestížnej strednej škole v Škótsku. Ako si sa tam dostala?

Krátko po príchode na bilingválne gymnázium v Sučanoch som sa dopočula o možnosti hlásiť sa na strednú školu do zahraničia. Na našom gymnáziu sa takto vydalo do zahraničia študovať viacero študentov, tak som si povedala, že by som to rada vyskúšala aj ja. 

 

Išlo o štipendium HMC určené na štúdium v Spojenom kráľovstve, ktoré vtedy sprostredkovala Nadácia otvorenej spoločnosti, ale dnes ho už sprostredkuje organizácia Leaf. Udeľuje sa najmä študentom z krajín východnej a strednej Európy, čo ma motivovalo, a tak som sa v druhom ročníku na gymnáziu prihlásila.

 

Samotná prihláška pozostávala z niekoľkých esejí, potrebovala som odporúčania od učiteľov, ale aj jazykové testy. Nakoniec si niektorých z nás vybrali a pozvali na interview, kde nás chceli bližšie spoznať. Ja som mala to šťastie, že ma vybrali.

 

Bolo Škótsko tvojou vopred vybranou destináciou?

Štipendium HMC je určené pre popredné stredné školy v Spojenom kráľovstve, takže som vopred vedela, že kdekoľvek ma vyberú, tak pôjde o veľmi kvalitnú školu. Napokon ma prijali na Dollar Academy v Škótsku, čo ma potešilo.

 

Tvoja vášeň je veda a zaujímaš sa o vývoj mozgu. Ako sa ti na bilingválnom gymnáziu darilo rozvíjať nielen jazyk, ale venovať sa aj vedeckým predmetom?

Na bilingválnom gymnáziu sme mali každý predmet okrem slovenského jazyka a telesnej v angličtine. Ja som na strednú školu išla s vedomím, že budem chcieť odísť študovať do zahraničia, takže som sa potrebovala naučiť čo najlepšie po anglicky.

 

Normálne sme mali hodiny biológie či chémie, ale ja som bola pre vedu zapálená už predtým, a tak som postupne založila biologický či psychologický krúžok, kde sme sa vzdelávali nad rámec školských osnov. V prvom ročníku mi rovno napadlo, že by som sa mohla prihlásiť na laboratórnu stáž. Je predsa len iné počúvať o tom, čo vedci robia, a reálne si to vyskúšať na vlastnej koži.

 

 

Už ako 14-ročná si sa dostala na stáž na Masarykovu univerzitu. Určite si mala nejaké očakávania, ako veda v skutočnosti funguje, splnil ich tvoj pobyt v laboratóriu?

Ťažko povedať, ale je pravda, že v takom mladom veku som mala trochu naivnejšie predstavy o tom, ako vedec vyzerá. Zvyčajne v televízii ukazujú vedcov, ako prídu do laboratória na pár minút, chvíľu vzorku pozorujú cez mikroskop a zrazu zachránia svet.

 

Takto to vôbec nefunguje, pretože veda je dlhodobý proces nielen o inteligencii a vzdelaní, ale aj o trpezlivosti a výdrži. Najmä tieto vlastnosti som získala pri svojej prvej laboratórnej skúsenosti. Ak vedec nie je pracovitý a trpezlivý, tak môže byť mať akokoľvek vysokú inteligenciu, ale zrejme sa mu potrebné výsledky dosiahnuť nepodarí, lebo sa vzdá alebo skončí predtým, ako sa k nim dopracuje.

 

Spomenul som, že sa zaujímaš o vývoj mozgu. 
Vo všeobecnosti som veľmi zvedavý človek, a tak nemám výlučne jednu oblasť, o ktorú by som sa vo vede zaujímala. Na druhej strane, dlhodobo ma zaujíma najmä výskum toho, ako sa vyvíja náš mozog z kmeňových buniek. V praxi ma fascinuje, ako sa z buniek, ktoré najskôr nie sú nijako definované, stanú špecializované bunky s mozgovou funkciou.

 

Tieto veci sledujem, snažím sa v nich vzdelávať a myslím si, že sa im budem venovať aj v budúcnosti. S témou vyvíjania mozgových buniek som dokonca pracovala už na svojej prvej laboratórnej stáži na Masarykovej univerzite.

 

Starajú sa tu o nás na veľmi vysokej úrovni a hlavne dávajú neustále pozor na to, či máme všetko, čo potrebujeme. To bol celkom šok oproti slovenskému internátu.

 

Teraz študuješ na strednej škole v Škótsku. Rozmýšľaš už nad budúcou vysokou školou, ktorú by si chcela navštevovať?

Určite plánujem v budúcnosti študovať na vysokej škole v zahraničí. Momentálne som v bode, keď si začínam posielať prihlášky na univerzity. Najviac by som sa chcela uplatniť na vedecky a výskumne zameraných školách v Spojených štátoch amerických, kde ma už prijali na univerzitu Caltech a uvidíme, aké odpovede prídu z ostatných škôl. V ideálnom prípade si konkrétnu školu chcem vybrať na základe toho, aké laboratóriá sa mi tam budú páčiť.

 

Hlásila si sa na univerzitu do Ameriky, ale ľudia sa väčšinou štúdia v Amerike boja kvôli vysokým poplatkom. 

O tomto sa veľmi nediskutuje, lebo mám pocit, že ľudia nie sú o štúdiu v Spojených štátoch amerických dostatočne informovaní. Každý má pocit, že škola v Amerike musí byť neskutočne drahá, ale nemusí to platiť zakaždým. Je to pravda, ale zároveň aj nie, pretože prihláška na univerzitu do Ameriky je veľmi náročná, ale zároveň veľmi holistická – ktokoľvek sa na školu hlási, popri hlavnej prihláške vypĺňa aj formulár na separátnu finančnú pomoc.

 

Na základe toho škola zistí, v akej finančnej situácii sa potenciálny študent nachádza, a ak vás nakoniec prijme, tak finančný stav vezme do úvahy a od univerzity človek dostane finančnú podporu. Na prestížnych školách sa nestáva, že by niekto dal kopačky skvelému študentovi len preto, že by bol chudobný. Skôr naopak, prestížne školy sa snažia urobiť všetko pre to, aby si to študent mohol dovoliť. 

 

V Škótsku študuješ vďaka štipendiu. Ako je to s nákladmi na život?

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo si v Škótsku musí platiť sama a čo jej pokrýva štipendium
 • Prečo nemožno škótsky internát ani len porovnávať so slovenským
 • Prečo je internát rozdelený na časť pre dievčatá a časť pre chlapcov
 • Ako vyzerá na prestížnej škótskej škole sociálny život
 • Či sa jej počas pandémie v lockdowne zhoršila psychická pohoda
 • Ako reaguje na mediálnu popularitu, ktorú nedávno získala
 • Ako sa dostala na stáž a pomáhala vyvíjať test na koronavírus v MultiplexDX
 • Či je biochemik Pavol Čekan naozaj taký aktívny, ako sa o ňom hovorí

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Zuzana Hudáčová Tagy: vedkyňa, zuzana hudáčová
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
3 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
4 Je mladá, atraktívna a módu má v malíčku. Zoznám sa s Veronicou Ferraro, ktorej bezchybné outfity si zamiluješ
5 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
3 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
4 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
5 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
1 MAPA: Takto budú tento týždeň rozdelené okresy, v čiernych stále platí množstvo zákazov a povinnosť testovania
2 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
3 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
4 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
5 Video: Polícia v Dubaji zatkla nahé modelky, ktoré pózovali na balkóne mrakodrapu
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy zaujímavosti
VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazomVIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
Kňaz na východe Slovenska šokoval počas kázne: Milujem Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKňaz na východe Slovenska šokoval počas kázne: Milujem Marvel, DCčka, Supermana a Thora
Matka ženícha v Číne na svadbe zistila, že nevesta je jej stratená dcéra, ktorú si adoptovala cudzia rodinaMatka ženícha v Číne na svadbe zistila, že nevesta je jej stratená dcéra, ktorú si adoptovala cudzia rodina
Viac článkov
Sponzorované články
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur  Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:05
„Ak by si toto Matovič dovolil v čase poriadne rozbehnutej koaličnej krízy, Sulík by mu do pizza piecky privrel ruku." V Nedeľnom komentári dopĺňamie k udalostiam týždňa dôležitý kontext.
včera o 19:31
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Veľkomesto vymenila za džungľu, desiatky rokov žila medzi šimpanzmi a z lásky k zvieratám sa tak stalo celoživotné poslanieVeľkomesto vymenila za džungľu, desiatky rokov žila medzi šimpanzmi a z lásky k zvieratám sa tak stalo celoživotné poslanie
V centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšokV centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšok
Mladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarátMladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarát
Treba sa báť očkovania? Boli sme sa pozrieť ako to funguje vo vakcinačnom centreTreba sa báť očkovania? Boli sme sa pozrieť ako to funguje vo vakcinačnom centre
Časť škôl na Slovensku znova otvorila svoje brány. Boli sme sa pozrieť, ako pandémia zmenila vyučovanie a vedomosti žiakovČasť škôl na Slovensku znova otvorila svoje brány. Boli sme sa pozrieť, ako pandémia zmenila vyučovanie a vedomosti žiakov
Ako sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodinyAko sa darí zvieratám v bratislavskom útulku? Pandémia zvýšila počet adopcií, no desiatky psíkov strávia Vianoce bez rodiny
Jeden z najdrahších bytov na Slovensku je na predaj. Pri jeho cene spadneš zo stoličkyJeden z najdrahších bytov na Slovensku je na predaj. Pri jeho cene spadneš zo stoličky
Rúško na pol žrde, kávičky s kamoškami v interiéri. Aj takto to vyzerá v niektorých nákupných centrách v BratislaveRúško na pol žrde, kávičky s kamoškami v interiéri. Aj takto to vyzerá v niektorých nákupných centrách v Bratislave
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.