Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 1. 2021 meniny má Drahomíra, Mário

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
3
Adam Novosad
11. január 2021, 11:32
Čas čítania: 10:08

Koľko ľudí už zaočkovali proti koronavírusu na Slovensku? Vakcína od Pfizeru nezačína účinkovať okamžite po vpichnutí prvej dávky

Zhrnuli sme, či bude vakcína fungovať proti zmutovanému koronavírusu z Veľkej Británie, ako sme jej náhle získali o 20 % viac, ale aj to, kedy sa po prvej dávke môžeš ľahko koronavírusom stále nakaziť.

Adam Novosad
11. január 2021, 11:32
Čas čítania: 10:08
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Vakcinácia proti koronavírusu je na Slovensku v plnom prúde. Očkovať sme začali 26. decembra a odvtedy sa pomaly rozbiehame, otvárame nové očkovacie centrá v nemocniciach po celom Slovensku a hlavne očkujeme samotných zdravotníkov, ktorí s koronavírusom bojujú v prvej línii. 

 

 

O vakcíne sa v posledných dňoch popísalo množstvo článkov. Objavili sa prvé závažnejšie reakcie organizmu u malej hŕstky zaočkovaných ľudí, po Slovensku sa začal šíriť zmutovaný variant koronavírusu z Veľkej Británie a jedna žena zomrela dva dni po podaní vakcíny.  Pitva však preukázala, že vakcína so smrťou nemala nič spoločné.

 

Ľudia však často čítajú len nadpisy, a tak sa potom po sociálnych sieťach šíria hoaxy alebo v lepšom prípadne len zbytočné obavy. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako štúdia potvrdila, že vakcína bude fungovať proti novej mutácii z Británie
  • Vďaka čomu sme zrazu získali o 20 % vakcíny navyše
  • Ako je možné, že po prvej dávke vakcíny môžeš stále chytiť koronavírus
  • Po koľkých dňoch začína vakcína od Pfizeru účinkovať
  • Ako sa už zdravotníčka zaočkovaná prvou dávkou nakazila koronavírusom
  • Kde Slovensko zverejňuje celkový počet zaočkovaných ľudí
  • Koľko dávok vakcíny príde na Slovensko počas januára
  • Ako 99,998 % zaočkovaných ľudí neutrpelo závažnú alergickú reakciu
  • Čo sa stalo, keď ľudí nechtiac vakcínou 5-násobne predávkovali

 

PREHĽAD: Po prvej dávke vakcíny sa môžeš stále nakaziť koronavírusom. Očkovanie bude fungovať na mutáciu vírusu z Veľkej Británie
Zdroj: TASR

Vakcína bude fungovať na nový variant z Veľkej Británie

Zmutovaný koronavírus z Veľkej Británie sa šíri o 71 % rýchlejšie a najmä medzi mladšími ľuďmi. Takto zneli titulky krátko pred Vianocami, keď sa správy o novom variante koronavírusu objavovali prvýkrát. Odvtedy laboratóriá vírus objavili vo vzorkách na Slovensku, pričom tie prvé identifikovali v okrese Michalovce, ale odvtedy ich našli už aj v Nitre a Bratislave, a tak je len otázkou času, kedy sa nový variant rozšíri po celom Slovensku.

 

Najväčšie obavy však mali ľudia z toho, či existujúce vakcíny budú proti novému variantu účinné, keď od pôvodného vírusu zmutoval. Na verejnosť sa medzitým dostali prvé štúdie, ktoré predbežne potvrdili, že vakcína od Pfizeru bude proti novému variantu fungovať. Spoločnosť Pfizer spoločne s výskumníkmi z University of Texas v laboratóriu otestovali krvné vzorky od 20 ľudí, ktorých predtým zaočkovali vakcínou.

 

Výsledky zneli povzbudivo. V laboratórnych podmienkach dokázali protilátky vytvorené v krvných vzorkách vďaka očkovaniu úspešne bojovať a poraziť koronavírus. S najväčšou pravdepodobnosťou tak vakcína zaberie aj na vírus v bežných podmienkach.

 

V tejto štúdii zatiaľ netestovali účinnosť vakcíny od Pfizeru proti mutácii E484K z Južnej Afriky, ale očakávajú sa veľmi podobné výsledky. Vakcíny od Pfizeru a Moderny fungujúce na princípe mRNA by pritom podľa zástupcov firiem mohli byť v prípade potreby v priebehu pár týždňov upravené tak, aby účinkovali proti zmutovaným vírusom.

 

 

Získame o 20 % viac vakcín z jedinej ampulky

Nedostatok vakcinačných látok momentálne spôsobuje, že celý svet netrpezlivo čaká, kým výrobcovia vyprodukujú nové zásoby. Inak na tom momentálne nie je ani Slovensko, avšak v uplynulých dňoch sme od Európskej liekovej agentúry dostali výbornú správu. V jednej liekovke, a teda ampulke, v ktorej je vakcína uskladnená, spoločnosť Pfizer distribuuje dostatočné množstvo očkovacej látky až na 6 dávok namiesto pôvodných 5 dávok.

 

Od začiatku vakcinácie si zdravotníci všímali, že po využití 5 dávok zostáva v ampulke dostatočné množstvo na dodatočné očkovanie. Viaceré európske krajiny preto tlačili na Európsku liekovú agentúru, aby umožnila a odporučila využitie 6 dávok z jednej liekovky, čo sa teraz stalo realitou.

 

Je však potrebné používať striekačky a ihly s minimálnym mŕtvym priestorom, vďaka čomu v striekačke nezostanú zbytočné zbytky očkovacej látky. Takéto špeciálne striekačky a ihly redukujú prebytok očkovacej látky na minimum, vďaka čomu v liekovke zostane dostatok vakcíny na šiestu dávku.

 

V uplynulých týždňoch sa dokonca niekde experimentovalo aj so získavaním siedmej dávky, ale tú nie je možné garantovať ani pri štandardnom použití spomínanej ihly s minimálnym mŕtvym priestorom. Na to, aby sme z jednej liekovky získali 7 dávok by bola potrebná bezchybná manipulácia, čo sa v bežnom živote prakticky nedá dosiahnuť.

 

Na svojom profile o tejto zmene informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Keď liekovka obsahuje viac ako jednu vakcínu, musí obsahovať určitý nadbytok. Pri každej dávke totiž dochádza k objemovým stratám, najviac v mŕtvom priestore striekačiek a ihiel,“ vysvetľuje ústav.

 

V praxi to znamená, že ak výrobca garantoval v jednej ampulke 5 dávok vakcíny proti koronavírusu, musel v nej pre miniatúrne straty pri manipulácii a očkovaní od výroby ponechať určité nadbytočné množstvo látky. Zdravotníci zistili, že toto množstvo postačuje na jednu dodatočnú dávku vakcíny, a tak budeme môcť po odporučení Európskou liekovou agentúrou zaočkovať o 20 % viac ľudí bez toho, aby sme dostali akékoľvek ďalšie dodávky od Pfizeru.

 

Samozrejme, Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozorňuje, že ak náhodou z jednej liekovky nevystačí očkovacia látka kvôli manipulácii na šiestu dávku, zbytky z rozdielnych liekoviek sa nemôžu zlievať dohromady. Nemusíš sa preto obávať, že by si mohol dostať pozlievanú vakcínu z viacerých dávok.

 

 

Až 6 týždňov medzi prvou a druhou dávkou vakcíny

Slovensko chce do Veľkej noci sprístupniť očkovanie proti koronavírusu širokej verejnosti, ale splnenie tejto ambicióznej vakcinačnej stratégie bude do veľkej miery záležať na tom, či budeme mať dostatočné zásoby vakcíny. Momentálne očkujeme výlučne vakcínou od spoločnosti Pfizer, ktorá vyžaduje dve dávky v rozmedzí najneskôr troch týždňov. Takto znejú oficiálne informácie od výrobcu, ktoré môžeš nájsť v príbalovom letáku.

 

Svetová zdravotnícka organizácia však v uplynulých dňoch vydala odporučenie, že rozmedzie medzi prvou a druhou dávkou vakcíny od Pfizeru môžu štáty natiahnuť až na 6 týždňov. 

 

Cieľom by podľa nich malo byť zaočkovať prvou dávkou čo najväčší počet ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia síce odporúča predĺženie rozmedzia na maximálne 42 dní, ale samotný výrobca Pfizer v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech vydali vyhlásenie, podľa ktorého nemáme dostatočné množstvo údajov o účinnosti a ochrane pred koronavírusom po 21 dňoch od prvej dávky.

 

„Bezpečnosť a účinnosť vakcíny neboli ohodnotené na rozdielnych plánoch dávkovania, keďže väčšina účastníkov klinického testovania dostala druhú dávku počas časového obdobia špecifikovaného v dizajne štúdie. Neexistujú dáta, ktoré by demonštrovali, že ochrana po prvej dávke pretrváva po 21 dňoch,“ znie vyhlásenie výrobcov vakcíny.

 

Európska lieková agentúra však vydala rovnaké odporúčanie ako Svetová zdravotnícka organizácia s tým, že rozmedzie medzi prvou a druhou dávkou vakcíny od Pfizeru by nemalo presiahnuť 42 dní.

 

 

Po prvej dávke môžeš stále ľahko chytiť koronavírus

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1614 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Pokémon mánia: Hodnoty kartičiek stúpajú a trend sa pomaly dostáva aj na SlovenskoPokémon mánia: Hodnoty kartičiek stúpajú a trend sa pomaly dostáva aj na Slovensko
Kolíková, Danko, Vallo, Cibulková aj Rattaj. Pumpa postupne ovládla televíznu zábavu, priestor v nej dostávajú netypickí hostiaKolíková, Danko, Vallo, Cibulková aj Rattaj. Pumpa postupne ovládla televíznu zábavu, priestor v nej dostávajú netypickí hostia
Fcvk_Kvlt, Fallgrapp, Vi3e a mnohí ďalší. Nakŕm svoje uši slovenskou alternatívnou hudbouFcvk_Kvlt, Fallgrapp, Vi3e a mnohí ďalší. Nakŕm svoje uši slovenskou alternatívnou hudbou
VIAC

V ideálnom prípade by mal človek dostať očkovaciu látku od Pfizeru v rozmedzí 21 dní. Množstvo ľudí však žije v omyle, že hneď po prijatí prvej dávky vakcíny sa stávajú imúnnymi voči koronavírusu a organizmus im okamžite začína produkovať protilátky. V skutočnosti to nie je pravda. Očkovacej látke od Pfizeru chvíľu trvá, kým naše telo inštruuje, aké protilátky si musí vyrobiť na boj s koronavírusom, a tak sa krátkodobá ochrana proti vírusu začína až okolo desiateho dňa od očkovania.

 

Na účinnosť očkovania sa pozreli výskumníci v štúdii publikovanej v žurnále New England Journal of Medicine, ktorá zistila, že medzi prvou a druhou dávkou vakcíny dosahuje očkovacia látka účinnosť 52,4%.

 

Ak však vezmeme do úvahy doteraz známe dáta z klinického testovania vakcíny od Pfizeru, krátkodobá ochrana začína okolo 10. dňa od prvej dávky a výrazne zosilňuje od 12. dňa. Medzi 15. a 21. dňom dosahuje účinnosť okolo 89 %, ale keďže Pfizer svoj výskumný dizajn nepredlžoval nad rámec 21 dní, s určitosťou nevieme tvrdiť, či táto ochrana pokračuje po období troch týždňov.

 

Na konkrétnom príklade zo Spojeného kráľovstva si môžeme pozrieť funkčnosť vakcíny po viac ako troch týždňoch od prvej dávky. V BBC sa objavil príbeh zdravotnej sestry z nemocnice Hywel Dda University Health Board vo Walese.

 

Už v decembri sa jej ušla prvá dávka vakcíny od Pfizeru, lenže teraz ľudí varuje, aby sa na prvú dávku stopercentne nespoliehali. „Spôsobilo to, že som sa cítila bezpečnejšie a že som robila správnu vec pre moju rodinu... ale dáva falošný pocit bezpečia,“ konštatuje zdravotná sestra.

 

Vakcína síce začína účinkovať po 10 dňoch od podania, ale Spojené kráľovstvo začalo na vlastnú päsť rozmedzie medzi dávkami predlžovať až na maximálne 12 týždňov, čo odmietla aj Svetová zdravotnícka organizácia. Spojené kráľovstvo sa rozhodlo túto dobu medzi vakcináciou natiahnuť na 12 týždňov z toho dôvodu, že od začiatku decembra, kedy vo veľkom začalo s očkovaním, zvolilo trochu rozdielny prístup.

 

Po pár týždňoch tamojší odborníci vypočítali, že zo štatistického hľadiska je zrejme lepšie zaočkovať oveľa väčšie množstvo ľudí a spoliehať sa na to, aby vakcína do nejakej postačujúcej miery fungovala už po prvej dávke. Matematicky síce tento výpočet dáva zmysel, lenže ak sa má účinnosť očkovania u vakcíny od Pfizeru vypariť po viac ako troch týždňoch od podania prvej dávky, tak nasledujúca dávka síce technicky bude druhá, ale zase raz bude plniť len funkciu tej prvej. Príliš veľké rozmedzie tak akoby resetovali schopnosť imunitnej odpovede voči koronavírusu.

 

Zdravotná sestra z Walesu tak po prvej dávke vakcíny od Pfizeru chytila koronavírus po približne troch týždňoch od prvej dávky. Sama svoj priebeh opísala ako celkom vážny, keďže silno kašľala, dostala vysokú horúčku a trpela dýchavičnosťou. Jej test na koronavírus vyšiel pozitívne. Prvá dávka tak negarantuje stopercentnú bezpečnosť a opatrenia proti pandémii nezmiznú zo dňa na deň.

 

 

Slovensko zverejňuje počty zaočkovaných ľudí

Očkovanie postupne naberá na obrátkach aj na Slovensku. Ani zďaleka sa nemôžeme porovnávať s krajinami ako Izrael či Veľká Británia. V Izraeli doteraz zaočkovali viac ako 1,7 milióna obyvateľov, čo vzhľadom na celkovú populáciu tesne pod 9 miliónmi predstavuje takmer 20 % zaočkovaných obyvateľov. Vo Veľkej Británii zase podľa ministra zdravotníctva Matta Hancocka zaočkovali zatiaľ viac ako 2 milióny ľudí. Ich stratégia, ako sme spomínali vyššie, je však trochu iná, pričom značne zväčšili rozostupy medzi prvou a druhou dávkou.

 

Na Slovensku sa situácia vyvíja priaznivo, aj keď o miliónových počtoch môžeme zatiaľ len snívať. „Kým do 6. januára bolo zaočkovaných 10-tisíc ľudí, tak len 7. januára zaočkovali ďalších 9-tisíc ľudí. Aktuálne už sa dá očkovať na 55 miestach, ktoré postupne rozbiehajú,“ konštatoval v statuse na Facebooku matematik Pavol Koprda. V prípade, že by sme v nastolenom trende vedeli pokračovať a každý deň zaočkovali okolo 10-tisíc ľudí, týmto tempom by sme populáciu preočkovali v priebehu 1,5 roka.

 

Vládne orgány na čele s ministerstvom zdravotníctva rovnako prisľúbili, že celkový počet zaočkovaných ľudí na Slovensku bude verejne dostupný a pravidelne aktualizovaný. V tejto chvíli môžeš počet nájsť na stránke korona.gov.sk,  podľa dát k 8. januáru je na Slovensku zaočkovaných 26 251 ľudí. Vláda sľúbila, že bude počty zaočkovaných ľudí priebežne aktualizovať, ale zrejme nemôžeme očakávať presné nové čísla každých pár hodín.

 

Zrejme aj aktualizácia v priebehu každých dvoch dní nám bude schopná veľa napovedať o tom, či sme s vakcináciou vykročili na správnu cestu, alebo sa predpoklad o dostupnosti očkovacej látky pre širšiu verejnosť bude musieť posúvať a odkladať. 

 

Na Slovensku očakávame v priebehu januára dodanie celkovo 208-tisíc dávok vakcíny od Pfizeru. V nadväznosti na nové odporúčanie o používaní šiestich dávok namiesto piatich dávok tak budeme z 208-tisíc dávok vďaka špeciálnym ihlám extrahovať až 250-tisíc dávok. Situáciu nepochybne pozitívne ovplyvní aj dodatočná objednávka nových 300 miliónov vakcín od Pfizeru, ktorú urobila Európska komisia. Jednotlivé vakcíny bude medzi členské štáty rozdeľovať spravodlivým dielom.

 

Európska lieková agentúra medzitým schválila podávanie vakcíny od spoločnosti Moderna, ktorá funguje na rovnakom princípe mRNA ako doteraz používaná vakcína od Pfizeru. Onedlho by nám mala doraziť prvá dodávka 12-tisíc dávok, pričom celkovo by mala Moderna pre Slovensko zabezpečiť 1 milión vakcín.

 

Treťou vakcínou do partie zostáva očkovacia látka od spoločnosti AstraZeneca, ktorá ju vyvíjala v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Túto vakcínu však zatiaľ Európska lieková agentúra neschválila a neodporučila na očkovanie v členských štátoch, aj napriek tomu, že vo Veľkej Británii s ňou už očkujú vo veľkom. Od AstraZenecy by sme sa mali dočkať 3,6 milióna vakcín.

 

  

Po očkovaní zomrela žena, ale vakcína s tým nesúvisela

Svetové médiá sa krátko po začiatku roka zaplnili titulkami, ktoré upozorňovali na smrť zdravotníčky Sonie Acevedovej z Portugalska. Operačná asistentka pracovala v Národnom onkologickom inštitúte v Porte a nachádzala sa medzi 538 zamestnancami, ktorých zdravotnícke zariadenie zaočkovali proti koronavírusu vakcínou od Pfizeru.

 

Titulky zneli hrozivo. Sonia Acevedová mala vo svojich 41 rokoch zomrieť len dva dni po tom, čo jej podali vakcínu od Pfizeru, a na vlnu konšpiračných teórií okamžite naskočilo aj viacero slovenských dezinformačných webov. Zaočkovaná mala byť 30. decembra minulého roku, ale už 1. januára ju jej priateľ našiel mŕtvu vo svojom byte. Spojenie medzi smrťou a vakcínou získavalo na sociálnych sieťach popularitu, pričom portugalská vláda najskôr nezverejnila príčinu smrti.

 

Medzitým poslalo telo zosnulej zdravotníčky na pitvu, ktorej výsledky zverejnilo pred pár dňami. Pitva ukázala, že smrť Sonie Acevedovej nemala žiadny súvis s vakcínou proti koronavírusu. Ministerstvo zatiaľ nezverejnilo presnú príčinu smrti, pretože malo ísť len o predbežné výsledky. Už z nich bolo jasné, že vakcína skutočne nijako smrť nespôsobila.

 

Už koncom minulého roka sa dokonca objavil iný prípad údajnej smrti, ktorú mohla spôsobiť vakcína proti koronavírusu. Tento prípad sa odohral vo Švajčiarsku, kde sa začali šíriť fámy o tom, že jeden z obyvateľov domovu dôchodcov v meste Luzern zomrel päť dní po podaní vakcíny. Pacient však mal 91 rokov a trpel niekoľkými závážnymi ochoreniami, takže štátna agentúra Swissmedic označila priame prepojenie medzi jeho smrťou a podaním vakcíny za „vysoko nepravdepodobné“.

 

 

U 99,998 % zaočkovaných ľudí neprišla vážna alergická reakciaNajväčšie obavy majú ľudia z toho, že vakcína proti koronavírusu bude mať závažné vedľajšie účinky alebo im, v horšom prípade, spôsobí trvalé následky. Nič z toho však doterajšie štúdie nepreukázali. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb preskúmalo a zanalyzovalo vedľajšie účinky vakcíny od Pfizeru a BioNTechu, ktorá bola v USA podaná medzi 14. a 23. decembrom minulého roka.

 

Za tento čas dostalo vakcínu 1,89 milióna obyvateľov krajiny, pričom riziko závažnej alergickej reakcie v podobe anafylaktického šoku je extrémne nízke. Zo zverejnených analyzovaných dát vyplýva, že spomedzi všetkých ľudí, ktorým bola vakcína podaná, 99,998 % z nich anafylaktickú reakciu neutrpelo.

 

Výskumníci identifikovali celkovo 21 prípadov závažného anafylaktického šoku po podaní vakcíny od Pfizeru. Až 19 z nich sa objavilo u žien. Jedna polovica prípadov sa objavila u ľudí vo veku 40 až 60 rokov, druhá polovica u ľudí vo veku od 27 do 40 rokov.

 

Je dôležité spomenúť, že 17 z 21 prípadov anafylaktického šoku sa vyskytlo u ľudí, ktorí mali v minulosti alergické reakcie na jedlo, lieky, bodnutie včely či iné typy vakcín. Z týchto 21 prípadov už 7 ľudí v minulosti anafylaktický šok prekonalo.

 

Drvivá väčšina prípadov anafylaktického šoku tento šok prekonala do 30 minút od podania vakcíny. Len 4 ľudia museli byť po šoku hospitalizovaní, pričom ostatným zdravotníci podali adrenalín a šok prekonali. Všetci pacienti okrem jedného boli do 23. decembra prepustení z nemocnice.

 

Odborníci tak konštatujú, že riziko vážnej alergickej reakcie na vakcínu Pfizer je extrémne nízke. Všetci očkovaní ľudia by však mali približne 15 minút po vakcinácii zostať vo vakcinačnom centre pod dohľadom zdravotníkov v prípade, že by sa u nich náhodou alergická reakcia objavila.

 

Experti zároveň odporúčajú, aby sa ľudia, ktorí v minulosti prekonali anafylaktický šok, alebo sú alergickí na jednu z látok obsiahnutých vo vakcíne, očkovať vôbec nedávali. 

 

Na Slovensku zatiaľ evidujeme celkovo 67 hlásení podozrení na nežiaduce účinky, ktoré mali nastať po podaní vakcíny od Pfizeru. Len päť z nich však bolo závažných, keď sa u ľudí objavil zvýšený krvný tlak, prekolapsový stav, nevoľnosť, potenie, vracanie a jeden anafylaktický šok.

 

Tieto reakcie sa však objavili u osôb, ktoré uviedli, že v minulosti utrpeli alergickú reakciu. Títo ľudia si žiadne vážne následky z alergickej reakcie neodniesli. Ostatné nezávažné nežiaduce účinky predstavovali bolestivosť v mieste vpichu či zvýšená teplota, bolesť hlavy alebo únava

 

 

Vo svete už vakcínou nechtiac predávkovali ľudí

Úvod očkovania proti koronavírusu sa po svete nezaobišiel bez komplikácií. Odštartoval ju izraelský lekárnik Uday Azizi z Maccabi Healthcare Services, ktorému nechtiac vpichli do tela štyri dávky vakcíny od Pfizeru namiesto jednej, ako odporúča oficiálny príbalový leták. Keď si zdravotník očkujúci lekárnika uvedomil, že mu namiesto jednej dávky vpichol takmer celý obsah jednej liekovky, okamžite ho poslal do nemocnice na pozorovanie.

 

Napriek hrozivo vyzerajúcej situácii zostával Azizi v prívetivej nálade. Predávkovanie vakcínou mu našťastie nespôsobilo žiadne vážnejšie následky, okrem toho, že utrpel mierne vedľajšie účinky ako začervenanie a bolesť v oblasti vpichu vakcíny. Napriek štvornásobnej dávke si bude musieť o pár dní prísť pre svoju druhú dávku očkovacej látky, keďže tento prípad sa stal ešte pred Vianocami.

 

Rozsiahlejšie zlyhanie však postihlo zamestnancov domova sociálnych služieb v Nemecku. V meste Stralsund dostalo 8 pracovníkov tohto zariadenia päťnásobnú dávku vakcíny proti koronavírusu od Pfizeru. Spomedzi 8 zamestnancov dostalo vakcínu 7 žien a 1 muž, pričom 4 pracovníci skončili v nemocnici na pozorovaní, pretože sa u nich vyvinuli príznaky podobné symptómom chrípky. Zamestnanci postihnutí predávkovaním mali od 38 do 54 rokov. Ani u nich sa však neobjavili žiadne vážne následky.

 

Samotná spoločnosť Pfizer v spolupráci s nemeckou firmou BioNTech v minulosti skonštatovali, že v rámci svojich úvodných klinických testov vakcíny rovnako niektorým účastníkom podali viacnásobnú dávku očkovacej látky. Zaobišlo sa to bez závažných následkov, takže si len treba dávať pozor na to, aby každý zdravotník vedel, že z jednej liekovky dnes možno podať 5 až 6 dávok namiesto jednej obrovskej.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR Tagy: vakcína, očkovanie, Koronavírus, Pfizer
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.