Riaditeľ nemocnice bez servítky vyčíta ľuďom, ktorí kašlú na opatrenia, že sami prispievajú ku zhoršeniu situácie.
V Novom Meste nad Váhom začala od tohto týždňa fungovať úplne prvá nemocnica vyhradená pre ľudí, ktorí majú potvrdenú nákazu koronavírusom. Reprofilizovali ju zo dňa na deň a vytvorili 60 lôžok pre pacientov s Covid-19.
Zdravotníci v nej pracujú nonstop a sú na pokraji síl. Riaditeľ nemocnice kritizuje, že ľudia si robia, čo chcú a situáciu zhoršujú, zatiaľ čo primárka bude možno už o pár dní musieť riešiť, koho vôbec napojí na prístroje, pretože kapacita je obmedzená.
Za šírenie vírusu môže nezodpovednosť ľudí
„Situácia sa vymkla spod kontroly, nedodržujú sa základné princípy, každý si robí, čo chce a svojvôľa rastie,“ povedal pre Nový Čas riaditeľ nemocnice Miroslav Šorf. Aj on zdôraznil, že vírus sa už šíri nekontrolovateľne a v krátkom čase pribúda veľa ľudí, ktorí sú odkázaní na prístroje a nemocničné lôžko. Viní z toho nedisciplinovanosť ľudí.
„„Arogancia až chrapúnstvo od ľudí, ktorí poskakujú bez ochranných rúšok na ulici, ktorí na seba prskajú a pľujú a prenášajú infekciu. Väčšinou sú to mladí ľudia, ktorí ak aj ochorejú, majú väčšinou ľahký priebeh, ale to rozšírenie ďalej je enormné a v krátkom čase.“
Dokonca vyzval ľudí, ktorí neveria na koronavírus: vraj ich rád prijme v nemocnici a budú sa môcť presvedčiť na vlastné oči. Čoskoro sa totiž podľa jeho slov budú možno rozhodovať o tom, koho odpojiť, aby zachránili niekoho iného. Zle sú na tom aj s personálom, časť je doma s koronavírusom a nemajú ho dostatok. „Sestry nám chýbajú stále, s lekármi sme na hrane. Takže čarujeme,“ povedal riaditeľ nemocnice v reportáži TV JOJ.
Lekári po 36-hodinových službách pracujú ďalej, situácia je na hrane
Šorfove slová potvrdila pre TV JOJ aj primárka oddelenia Jana Danková. V nemocnici je podľa slov primárky aktuálne 30 pacientov na internom a štyria ďalší na jednotke intenzívnej starostlivosti. „Niekto to zvláda lepšie, niekto horšie. Nikto nevie, že kedy, kto to zvládne. Množstvo pacientov je ležiacich polymorbídnych, v podstate s ťažkými dýchacími problémami.“
Podľa primárkinych slov melú zdravotníci z posledného a pracujú až na pokraj svojich síl. Majú 24 sestier, 11 sanitárov a 8 doktorov – tí musia ťahať 36-hodinové služby, po ktorých ani nejdú domov.
Danková je matkou 4-ročného dieťaťa, ktoré vidí len raz za päť dní. Všetok voľný čas trávi v nemocnici. Kritická situácia sa navyše každým dňom len zhoršuje. „Ak to takto pôjde ďalej, tak už o týždeň budem musieť rozmýšľať, koho odpojiť, stanoviť vekovú hranicu, že týchto napájať nebudeme,“ uzavrela Danková.