PS5, najnovšia konzola od Sony, vychádza všade po svete a ty by si mal byť pri tom.
Ak si rovnaký ako my, tak si dnes už len s úsmevom pamätáš na čítanie stoviek špekulácií a správ o next-gen konzolách. Sony bolo na rozdiel od Microsoftu relatívne ticho, o PS5 informovalo len sporadicky a novinkami nás začali zásobovať až s predstavením DualSesne, ovládača novej generácie. Vtedy sme netušili, aký významný vlastne bude, ale dnes ti to v recenzii odhalíme.
Po rokoch čakania konečne vyšlo PS5 aj u nás, a to 19. novembra. Vzhľadom na silu hardwaru a možnosti konzoly za ňu dáš „symbolických“ 499 eur (alebo 399 eur za verziu bez mechaniky). V balení nájdeš konzolu, potrebnú kabeláž, ovládač, návod a stojan. No proste základ, od ktorého sa odpichneš k hraniu.
Konzola
Dizajn konzoly bol po dlhý čas tajomstvom. PlayStation ho odhalilo až v júni. Mnohým sa páči, iní ho zatracujú. My sme si naň úplne nezvykli ani do dnešného dňa, ale niečo má do seba a konzola sa nepochybne vyníma v každej izbe.
Radi by sme sa pozreli aj na alternatívne návrhy, no spokojní sme aj s týmto obrom (PS5 je naozaj veľká!). Vedz, že jej veľkosť inžinieri zvolili kvôli prepracovanému chladeniu a ventilátoru. Tu ťa poteší informácia, že PS5 je oveľa tichšia ako PS4. Naše PS4 Pro bolo extrémne hlučné.
Chladenie a ventilátor v PS5
Občas sme mali pocit, že vzlietne alebo vybuchne. Nič také pri PS5 nehrozí, aj keď je pravda, že ventilátory občas zahučia (napríklad pri čítaní disku). Majitelia digitálnych verzií konzoly si tak užijú ešte o čosi tichšiu konzolu. PS5 je celkovo len o čosi hlučnejšia ako Xbox Series X/S. Inžinieri v japonskej spoločnosti odviedli skvelú prácu, no Microsoft nám ukázal, že sa to dá urobiť ešte tichšie.
Konzolu si môžeš položiť vodorovne alebo zvisle. Na oba účely slúži podstavec, ktorý však v polohe na ležato vôbec nedrží. Samozrejme, s konzolou hýbeme len výnimočne, takže to nie je veľký problém, no zaobišli by sme sa aj bez neho.
Konzola nie je zaujímavá len zvonka, ale aj zvnútra. Hardware next-gen konzol je obdivuhodný a je isté, že ako Microsoft, tak Sony predávajú každú jednu konzolu so stratou. V PS5 nájdeme silný grafický čip aj procesor od AMD.
Obočie však dvíhame až pri disku SSD. Je pravda, že 670 GB miesta nie je práve najviac (skús si nainštalovať RDR 2, Warzone a nové Call of Duty a ostane ti tak 200 gigabajtov), no dizajn SSD dovolil vývojárom, aby zmenšili veľkosti niektorých hier.
SSD je špeciálne navrhnutý pre PS5 a postará sa o to, aby sa vývojári pri tvorbe hier nemuseli potácať s obmedzeniami v dizajne hier. Tak napríklad cestovanie medzi dimenziami v reálnom čase bez načítavania v Ratchet & Clank: Rift Apart by na PS4 možné nebolo. Vďaka SSD sa oveľa rýchlejšie načítavajú všetky hry z PS4.
Niektoré hry načítava rýchlejšie Xbox Series X, no to je kvôli spätnej kompatibilite, na ktorej si Xbox dával posledné roky záležať. Všetky next-gen hry už rýchlejšie načítava PS5, no ide o niekoľkosekundové rozdiely, kvôli ktorým by si si konzolu nevyberal.
SSD už robí poriadny rozdiel v exkluzívnych hrách pre PS5. Po tom, ako zomrieš v Demon’s Souls, sa späť do hry dostaneš do 5 sekúnd. Fast travel v Spider-Man: Miles Morales je bez akéhokoľvek loadingu a napríklad z menu do mesta sa dostaneš behom 3 sekúnd. Zabudni na kontrolovanie mobilu a odpisovanie popri načítavaní.
Aj keď, to asi stále budeme robiť pri multiplatformových (vychádzajú na viaceré konzoly a PC) open world hrách, ako napríklad Assassin’s Creed Valhalla, kde načítavanie na oboch konzolách trvá od 20 do 30 sekúnd (je to 3-4x rýchlejšie ako na starých konzolách).
Porovnanie technických špecifikácií PS4 a PS5
Užívateľské rozhranie/Menu
Menu PS5 prešlo oproti tomu z PS4 zásadnou zmenou. PlayStation svoje užívateľské rozhranie drasticky mení na každej novej konzole a musíme povedať, že aj tentoraz sa im to podarilo na výbornú. Teda aspoň z hľadiska dizajnu.
Menu je prehľadné a v dvoch kategóriách rozdeľuje hry a médiá/aplikácie. Bolo by lepšie, keby sa medzi nimi a nastaveniami/profilom dalo prepínať tlačidlami L1 a R1, no to sa dá upraviť v systémovom update.
Na nové menu sme si veľmi rýchlo zvykli. Jednotlivé kartičky hier ukazujú nádhernú grafiku (obzvlášť Days Gone či Dreams majú krásne pozadie), no mali sme problém s automatickým zobrazovaním naposledy zapnutých hier. Hrali sme Demon’s Souls a následne sme nainštalovali niekoľko hier. Na naše prekvapenie sme už Demon’s Souls v ponuke hier nenašli. Museli sme si otvoriť knižnicu a hru spustiť odtiaľ.
Iste, pre takéto situácie je tu funkcia Switcher, ktorá ti dovolí zapnúť naposledy otvorené hry a aplikácie. Príde nám však divné, že hru, ktorú aktívne a pravidelne hrávame, nemáme ani v základnom užívateľskom rozhraní a musíme sa k nej dopracovať až v knižnici. Podobne ako veľa ďalších nastavení a drobností, aj výber hier je niekedy zahrabaný až hlboko v nastaveniach. Za veľmi nešťastné a nepochopiteľné považujeme aj rozhodnutie manuálneho vyhľadávania hier v knižnici.
Máme na účte cez 430 hier a keď sme si chceli na PS5 nainštalovať len jednu z nich, aby sme vyskúšali, ako beží PS4 hra na PS5, museli sme ju vyhľadať ručne. Hry si totiž nemôžeš vyhľadať podľa názvu, čo je dosť otravné (nejde to ani vtedy, keď sa prehrabávaš uloženými pozíciami, keď si ich napríklad chceš preniesť do PS5).
Na počudovanie však nejde o jediný problém, ktorý s knižnicou máme. Nedajú sa v nej „upratať hry“, nejako ich rozdeliť do priečinkov (PS5 na rozdiel do PS4 nepodporuje Folders) a dokonca z knižnice ani nemôžeš odstrániť hry, ktoré sa na PS5 vôbec nedajú zapnúť (ako napríklad demo verzie hier). Na čo ich tam potom máme? Keď už sa nedajú vymazať úplne, mali by sme aspoň mať možnosť ich skryť a knižnicu si tak sprehľadniť.
Množstvo takýchto detailov, drobností a nastavení je hlboko v systéme hry. Častokrát sme mali dojem, že je niečo nepraktické alebo trvá príliš dlho, než sa k tomu dostaneme (respektíve si to vyžaduje príliš veľa kliknutí).
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo je najväčšie sklamanie na konzole PS5
- Prečo Xbox Series X načítava niektoré hry rýchlejšie ako PS5
- Či má PS5 najsilnejší launch line up hier v histórii značky
- Prečo je DualSense revolučným ovládačom, ktorý ti úplne zmení pocit z hrania
- Ako si PS5 poradilo s hrami z PS4 a aké služby ponúka?