Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 30. 11. 2020 meniny má Ondrej, Andrej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
10
Viktor Kniš
2. november 2020, 5:55
Čas čítania: 4:13
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prehľad: Čo môžeš a nemôžeš bez negatívneho certifikátu, aké obchody otvárajú pre otestovaných a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur

Pripravili sme podrobný prehľad toho, čo môžeš, resp. nemôžeš, ak si mal negatívny výsledok, pozitívny výsledok alebo si sa testovať vôbec nebol.

Viktor Kniš
2. november 2020, 5:55
Čas čítania: 4:13
Prehľad: Čo môžeš a nemôžeš bez negatívneho certifikátu, aké obchody otvárajú pre otestovaných a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur
Zdroj: TASR - Michal Svítok
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
10
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Celoplošného testovania sa počas uplynulého víkendu zúčastnili minimálne 3 milióny Slovákov nad 10 rokov. Ide o oficiálne štatistiky do nedele o 12:00, celkovo by toto číslo mohlo prekročiť aj hranicu 3,5 milióna.

 

Antigénové testy odhalili približne 1 % pozitívne testovaných, zároveň rozdelili Slovensko na tri skupiny: na tých, ktorí sa išli otestovať a majú certifikát s negatívnym výsledkom, na tých, ktorým vyšiel pozitívny výsledok a treťou skupinou sú ľudia, ktorí testovanie odignorovali. 

 

Pre každú z týchto skupín (zatiaľ) od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra platia iné pravidlá. Premiér Igor Matovič v nedeľu skonštatoval, že celoplošné testovanie bude pokračovať aj druhým kolom počas nasledujúceho víkendu, aj keď niektoré menej postihnuté okresy možno vynechajú. V takom prípade by ďalšie prehodnocovanie skupín prišlo o týždeň.

 

 

Počas najbližších 7 dní sa však budú musieť Slováci riadiť nariadeniami a vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva. Keďže môžu byť pre niekoho zmätočné, pripravili sme veľmi jednoduchý prehľad.

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aké uvoľnenia opatrení platia pre ľudí s negatívnym výsledkom z celoplošného testovania
  • Prečo pre ľudí, ktorí na testovanie nešli, platí naďalej prísny lockdown
  • Kde sa môžu pohybovať ľudia bez certifikátov
  • Čo robiť, keď má niekto certifikát s pozitívnym výsledkom
  • Kto a kde všade bude môcť kontrolovať certifikáty o negativite, a prečo musíš mať stále so sebou originál
  • Aké obchody sa od pondelka otvoria a kto do nich môže prísť
  • Prečo ti hrozí vyhadzov z práce, ak si sa nebol otestovať a nemáš možnosť pracovať na homeoffice

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1455 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Týchto 10 ľudí si myslí, že sa vie obliekať, no v skutočnosti to tak nie jeTýchto 10 ľudí si myslí, že sa vie obliekať, no v skutočnosti to tak nie je
Striptér Henrik: Keď tancujem na rozlúčke so slobodou, je bežné, že mi opitá nevesta po vystúpení navrhne sex (Rozhovor)Striptér Henrik: Keď tancujem na rozlúčke so slobodou, je bežné, že mi opitá nevesta po vystúpení navrhne sex (Rozhovor)
Príbehy Sloveniek, ktorým sa nevyplatilo poslať nahú fotku: Na druhý deň mi ju poslali cudzí ľudia, mali aj komentáre na môj výzorPríbehy Sloveniek, ktorým sa nevyplatilo poslať nahú fotku: Na druhý deň mi ju poslali cudzí ľudia, mali aj komentáre na môj výzor
VIAC

 

Prehľad: Čo môžeš a nemôžeš bez negatívneho certifikátu, aké obchody otvárajú pre otestovaných a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur
Zdroj: TASR – František Iván

Len pripomíname, že ak v spoločnej domácnosti žije viac ľudí a niektorí sa otestovať išli, kým ostatní nie, tí s negatívnym certifikátom si môžu užívať „voľno,“ kým zvyšok domácnosti bez testu musí znášať zákaz vychádzania. Je to rozdiel oproti pozitívnemu testu, kedy musia v izolácii zostať všetci členovia domácnosti. 

Mám certifikát s negatívnym výsledkom – kam môžem a nemôžem ísť, prečo musím nosiť originál potvrdenia o negativite so sebou a aké obchody sa pre mňa otvárajú

Pre ľudí s negatívnym výsledkom testu sa život na Slovensku výrazne zjednoduší. Neplatí pre nich zákaz vychádzania, voľne sa môžu pohybovať po celom území krajiny, môžu cestovať v rámci okresov aj krajov. 

 

Každý, kto sa počas uplynulého víkendu zúčastnil celoplošného testovania, musí mať pri sebe po celý čas pohybu v exteriéri aj certifikát – potvrdenie o negatívom výsledku antigénového testu.

 

Alternatívou pre tento certifikát je negatívny výsledok z PCR testu z dní z 28. októbra až 1. novembra alebo potvrdenie od lekára, že sa občan nemohol z objektívnych dôvodov zúčastniť testovania. Každý občan musí pri sebe nosiť originál potvrdenia, fotografia v telefóne alebo kópia dokumentu nestačí.

 

 

Vyzvať ťa na preukázanie sa certifiikátom môžu napríklad aj v obchode, rovnako má na to právo zamestnávateľ či prevádzkovateľ budovy, ak pracuješ v zdieľaných priestoroch (napr. budova, v ktorej sídli viac firiem). Prevádzkovatelia sú od dnešného dňa povinní na všetky priestory umiestniť oznámenie o tom, že do nich môžu vstúpiť osoby len s negatívnym výsledkom testu.

 

Osoby, ktoré nebudú mať potvrdenie o negativite, majú vstup zakázaný. Vyplýva to z vyhlášky, ktorú ešte pred víkendom zverejnil Úrad verejného zdravotníctva. Úrad na ochranu osobných údajov síce zverejnil názor, že obyvatelia Slovenska nemajú povinnosť ukazovať certifikáty s osobnými údajmi tretím osobám, úrad vlády to však poprel, keďže ide o údaje, ktoré nezbiera automat, a tak podľa neho nepodlieha tzv GDPR zákonu. 

 

Niektoré obchodné reťazce už avizovali, že certifikáty vyžadovať nebudú.

 

V prípade nedodržania týchto podmienok hrozí občanom Slovenska pokuta vo výške až 1659 eur.

 

Od 2. novembra sa pre Slovákov s negatívnymi certifikátmi opäť otvoria všetky prevádzky služieb, ktoré nemohli navštíviť počas uplynulého týždňa, avšak s výnimkou tých, ktoré obmedzil v polovici októbra Úrad verejného zdravotníctva.

 

Samozrejme, platia obmedzenia ako 15 m2/osoba v prevádzke, dezinfekcia a rúška. Zatvorené zostávajú interiéry reštaurácií (výdaj len cez okienko a terasy sú povolené), kiná, divadlá, fitnescentrá, wellnescentrá, kúpaliská a aquaparky. Naďalej platí zákaz hromadných podujatí (kým nemajú všetci účastníci najviac 12 hodín starý PCR test) a zákaz zhromažďovania.

 

V platnosti zostáva aj nutnosť nosiť rúško v intraviláne obcí. Taktiež sa nemenia ani vyhradené hodiny v potravinách a drogériách pre ľudí starších ako 65 rokov. Tie sú vyhradené od 9:00 do 11:00. Dôchodcovia môžu nakupovať aj v inom čase.

 

Negatívny test nepotrebujú ľudia, ktorí už ochorenie Covid-19 prekonali v posledných troch mesiacoch. Samozrejme, aj o tom musia mať doklad.

 

Prehľad: Čo môžeš a nemôžeš bez negatívneho certifikátu, aké obchody otvárajú pre otestovaných a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur
Zdroj: TASR – František Iván

Mám certifikát s pozitívnym výsledkom

Karanténu môžeš opustiť po 10 dňoch za podmienky, že si posledné 3 dni nemal klinické príznaky alebo si nemal ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. Je zakázané pohybovať sa mimo miesta karantény, ani bez príznakov nemôžeš ísť do práce či obchodov. V prípade, že je pozitívne testovaný v izolácii doma, tak ju musia dodržiavať aj ostatní členovia domácnosti.

 

O výsledku testu informuj svojho všeobecného lekára a všetkých ľudí, s ktorými si bol v posledných 2 dňoch v kontakte, samozrejme, telefonicky, SMS-správou alebo emailom, nie osobne. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až kým neabsolvujú PCR test na Covid-19.

 

Karanténu môžeš absolvovať aj v štátnom hotelovom zariadení podľa vlastného výberu. Celý zoznam nájdeš na stránke somzodpovedny.sk.

 

Prehľad: Čo môžeš a nemôžeš bez negatívneho certifikátu, aké obchody otvárajú pre otestovaných a kedy môžeš dostať pokutu 1659 eur
Zdroj: TASR - Michal Svítok

Nebol som sa testovať – čo všetko nemôžem, kam môžem ísť, a prečo môžem dostať výpoveď

V prípade, že obyvateľ Slovenska nedisponuje certifikátom s negatívnym výsledkom, pretože sa nebol testovať, naďalej pre neho platí prísny zákaz vychádzania, a to až do nedele 8. novembra. 

 

Pre týchto ľudí bez negatívneho výsledku platí rovnaký režim, ako pre všetkých počas minulého týždňa. Výminku z obmedzenia voľného pohybu môžu využiť neotestovaní od 1:00 do 5:00 ráno. 

 

Taktiež môžu ľudia bez negatívneho certifikátu vychádzať kvôli venčeniu psa alebo mačky, naďalej však 100 metrov od bydliska. Opustiť tento rádius môžu z nasledujúcich dôvodov – cesta k lekárovi, na pohreb blízkej osoby, cesta na sobáš alebo krst, cesta na PCR test. Rovnako je povolené kočíkovanie, ktoré sa charakterizuje ako starostlivosť o blízku osobu. Testom sa nemusí preukázať ani rodič, ktorý odvedie dieťa prvého stupňa do školy. 

 

 

Môžeš ísť aj do najbližšieho obchodu na nákup nevyhnutných základných životných potrieb – potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá. Nemôžeš si ísť kúpiť oblečeie, nábytok ani kvety a stavebný materiál.

 

Čo sa týka zamestnania, Slováci, ktorí sa nezúčastnili celoplošného testovania, nemajú nárok na pandemickú PN. Záleží od charakteru zamestnania – v prípade, že má zamestnanec možnosť pracovať z domu a zamestnávateľ mu to dovolí, nič sa nemení.

 

Ak práca vyžaduje osobnú prítomnosť mimo domu, zamestnávateľ môže požadovať predloženie negatívneho certifikátu. Kto ho nemá, bude si musieť zobrať dovolenku alebo mu bude nariadené neplatené voľno. V prípade opakovanej absencie môže ísť o porušenie pracovnej disciplíny a v takom prípade nie je vylúčená ani výpoveď z práce. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Michal Svítok Tagy: Slovensko, prehlad, Igor Matovič, opatrenia, celoplošné testovanie
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
29
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.