Pripravili sme podrobný prehľad toho, čo môžeš, resp. nemôžeš, ak si mal negatívny výsledok, pozitívny výsledok alebo si sa testovať vôbec nebol.
Celoplošného testovania sa počas uplynulého víkendu zúčastnili minimálne 3 milióny Slovákov nad 10 rokov. Ide o oficiálne štatistiky do nedele o 12:00, celkovo by toto číslo mohlo prekročiť aj hranicu 3,5 milióna.
Antigénové testy odhalili približne 1 % pozitívne testovaných, zároveň rozdelili Slovensko na tri skupiny: na tých, ktorí sa išli otestovať a majú certifikát s negatívnym výsledkom, na tých, ktorým vyšiel pozitívny výsledok a treťou skupinou sú ľudia, ktorí testovanie odignorovali.
Pre každú z týchto skupín (zatiaľ) od pondelka 2. novembra do nedele 8. novembra platia iné pravidlá. Premiér Igor Matovič v nedeľu skonštatoval, že celoplošné testovanie bude pokračovať aj druhým kolom počas nasledujúceho víkendu, aj keď niektoré menej postihnuté okresy možno vynechajú. V takom prípade by ďalšie prehodnocovanie skupín prišlo o týždeň.
Počas najbližších 7 dní sa však budú musieť Slováci riadiť nariadeniami a vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva. Keďže môžu byť pre niekoho zmätočné, pripravili sme veľmi jednoduchý prehľad.
- Aké uvoľnenia opatrení platia pre ľudí s negatívnym výsledkom z celoplošného testovania
- Prečo pre ľudí, ktorí na testovanie nešli, platí naďalej prísny lockdown
- Kde sa môžu pohybovať ľudia bez certifikátov
- Čo robiť, keď má niekto certifikát s pozitívnym výsledkom
- Kto a kde všade bude môcť kontrolovať certifikáty o negativite, a prečo musíš mať stále so sebou originál
- Aké obchody sa od pondelka otvoria a kto do nich môže prísť
- Prečo ti hrozí vyhadzov z práce, ak si sa nebol otestovať a nemáš možnosť pracovať na homeoffice