Pre týchto šikovných slovenských producentov sú hrania v zahraničí bežná záležitosť.
Aj napriek tomu, že sú zo Slovenska, je ich hudba spravidla počúvanejšia v zahraničí. V rebríčkoch im často svietia krajiny ako Veľká Británia, Holandsko, Austrália, ale aj Nový Zéland. Pozvánky na vystúpenia v zahraničí sú pre mnohých z nich úplne prirodzené. Títo slovenskí producenti sú dôkazom toho, že aj v našej krajine vzniká kvalitná elektronická hudba.
Subtension
Nenápadne pôsobiaci mladík, ktorého hudbu poznajú ďaleko za našimi hranicami. Subtension, vlastým menom Mário, má 28 rokov a tvorí drum&bass. Stihol už vydať niekoľko svojich vecí v prestížnych hudobných vydavateľstvách ako Critical Music, Samurai Music alebo vydavateľstvo Noisie. Okrem hrania a produkcie hudby vyučuje produkciu v producentskej a dj-skej škole, známej ako LFO.
Mário sa s nami podelil o jeho štatistiky počúvanosti podľa krajín. Možno ťa to prekvapí, ale na prvých miestach má Veľkú Britániu a Spojené štáty. Samozrejme, že je tam aj Slovensko, no medzi ostatnými tiež Španielsko, Rusko, Nemecko, Francúzsko, Rakúsko aj Nový Zéland. Dá sa povedať, že jeho hudba je naozaj svetová. Niet o tom pochýb, jeho tracky sa často objavujú aj v setoch známych dj-ov a producentov z celého sveta.
„Teším sa zo všetkých prehratí rovnako. Podla mňa je ale lepšie, keď má človek svoj fanbase sústredený v jednej lokalite, dá sa potom lepšie pracovať s publikom a je viac možnosti, čo sa dá robiť (eventy, osobné stretnutia atď. spolupráca s lokálnymi značkami…),“ vysvetľuje pre Refresher Mário svoj pohľad na rôznorodé publikum.
Kutlo
Ďalší šikovný producent drum&bassu, Kutlo, krstným menom Martin. Zameriava sa na rezkejšie polámané beaty, ktoré mu už vyšli vo viacerých svetoznámych vydavateľstvách. Stihol si tiež zahrať po boku hviezd drum&bass sveta, ako napríklad Mefjus, Current Value a mnohých ďalších.
Rovnako ako aj Subtension, dostáva sa mu pozornosti z iných krajín, nielen Slovenska a Česka. Z jeho štatistík počúvanosti na Spotify a Soundclounde, možno povedať, že jeho produkciu počuť všade vo svete. Británia je klasicky na prvom mieste, neskôr vedie Česko a Slovensko, ale nájde sa tu aj Rusko, Maďarsko, Holandsko alebo Austrália.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Spoznáš ďalších slovenských producentov, ktorí v mladom veku prerazili so svojou hudbou v zahraničí.
- Objavíš ich hudbu, ktorú hrávajú veľké producentské a dj-ské mená a tisícky ľudí sa na ňu bavia na párties.
- Ako vnímajú vysokú počúvanosť zo zahraničia a menší záujem o ich produkciu na Slovensku.