Modernejší koncept má niekoľko výhod, pre pravidelného používateľa však bude drahší.
Bratislava dostala ďalšiu alternatívu k presunom autom alebo mestskou hromadnou dopravou. Ľudia sa už v hlavnom meste môžu preháňať na elektrických kolobežkách Bolt, elektroskútroch Blinkee.city alebo bicykloch SlovnaftBAjku.
Práve k nim v posledných dňoch pribudla konkurencia v podobe bikesharingu Rekola. Ten doteraz fungoval v Prahe a v niekoľkých ďalších českých mestách. Po vstupe na slovenský trh sme sa ho rozhodli vyskúšať a priamo porovnať so SlovnaftBAjkom.
- Koľko obe služby stoja a aké paušály si môžeš predplatiť pri pravidelnom vození
- Ako môžeš Rekolu využívať úplne zadarmo
- Aké sú rozdiely medzi žltými a ružovými bicyklami a čo majú spoločné
- V čom sú dobré fyzické odkladacie stanice a v čom zas tie virtuálne
- Koľko zaplatíš, ak Rekolu odložíš mimo vyhradenej zóny
SlovnaftBAjk vs ružové bicykle Rekola
SlovnaftBAjk funguje v úzkej spolupráci so samotným magistrátom mesta Bratislava, kým Rekola je čisto súkromným biznisom, ktorý má na najvyššej priečke svojich zámerov zisk.
Teoreticky by to malo znamenať, že Rekola bude dostupná iba tam, kde sa jej to naozaj oplatí, kým SlovnaftBAjk môže mať ambíciu obsluhovať aj odľahlejšie mestské časti, niečo ako ozajstná náhrada MHD-čky vo verejnom záujme.
Niesme si však istí, či to tak naozaj platí. SlovnaftBAjk po poslednom rozšírení staníc nájdeš aj v Rači, Vrakuni a Podunajských Biskupiciach, kde ružového konkurenta stáť neuvidíš.
Stanice Rekola sú však aj v Karlovej Vsi a relatívne odľahlej Dúbravke, čo sú zas miesta, kde aj po dlhých rokoch od spustenia absentuje pokrytie SlovnaftBAjku. Služba zrejme vycítila príležitosť a etablovala sa v zóne, ktorá dlho trpí rekonštrukciami električkových tratí a nekonečnými dopravnými zápchami.
Prvé kolo s názvom „Pokrytie" by sme tak mohli vyhlásiť za remízové. Vhodnejšiu službu si vyberie každý podľa toho, kde býva a kam presne potrebuje na dennej báze cestovať.
Lenže bližšie zazoomovanie na mapu SlovnaftBAjku odhalí niekoľko nelogických rozhodnutí. Po dvoch rokoch od spustenia žlté stojany stále nenájdeš ani tak exponovaných miestach, ako sú železničné stanice Vinohrady, Nové Mesto alebo ŽST Petržalka (tu je jeden až za pomerne veľkou križovatkou). Ide však o veľké dopravné uzly, kde nájdeš Rekolu.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké sú ceny SlovnaftBAjku a novej Rekoly
- Čo si vybrať, ak chceš bicyklom do práce alebo školy jazdiť pravidelne
- Ako sa dostaneš k dvom jazdám denne úplne zadarmo
- Ktoré bicykle sú rýchlejšie a zatiaľ aj v lepšom technickom stave
- Prečo považujeme displej a elektroniku na SlovnaftBAjku za úplne zbytočné
- Ako sa dá spraviť zamykanie bicykla oveľa pohodlnejšie