Vedci tvrdia, že koronavírus nedostaneme pod kontrolu, kým si dve tretiny ľudstva nevytvoria imunitu.
Pandémia koronavírusu nás môže trápiť ešte ďalšie dva roky a nebude pod kontrolou, kým si aspoň dve tretiny populácie nevytvoria imunitu. Konštatujú to odborníci z Centra pre výskum infekčných chorôb na University of Minnesota v novej štúdii.
Keďže koronavírus je na rozdiel od chrípky schopný šíriť sa aj od ľudí, ktorí sa nezdajú byť chorí, je ťažšie ho kontrolovať ako pandémie v nedávnej histórii. Štúdia dokonca hovorí, že bezpríznakoví pacienti sú najnákazlivejší.
The much-awaited first report in our "COVID-19: The CIDRAP Viewpoint" series has just been published: "The future of the COVID-19 pandemic: lessons learned from pandemic influenza" lays out several potential #pandemic scenarios https://t.co/hQlGFrbWkv #COVID19 #coronavirus pic.twitter.com/yvtB0ioQae
— CIDRAP (@CIDRAP) April 30, 2020
„Dĺžka pandémie bude pravdepodobne 18 až 24 mesiacov, kým väčšina populácie nebude imúnna,“ píše sa v správe. „Vzhľadom na nákazlivosť koronavírusu SARS-CoV-2, približne 60 až 70 percent populácie bude musieť byť imúnnych, aby sme mohli konštatovať, že sa podarilo zastaviť pandémiu.“
Hoci v niektorých krajinách boj s pandémiou už utícha a postupne sa vracajú do bežného života, odborníci varujú, že sa môže najbližšie dva roky vracať „vo vlnách“. Podľa správy by nás väčšia vlna mala zasiahnuť ešte na jeseň alebo v zime 2020 a potom menšie lokálne epidémie budú aj počas roku 2021. Takýto model vypracovali vedci na základe skúmaní pandémie Španielskej chrípky, ktorá zasiahla svet pred približne ako sto rokmi.
Pomôcť by mohla vakcína, tá však podľa posledných zistení oxfordských vedcov bude dostupná najskôr v septembri, prípadne až o rok.