Najlepších z najlepších sme sa opýtali, ako vnímajú súčasnú situáciu, či pre nich môže byť likvidačná a ako im môže pomôcť vláda.
Aj niektorí slovenskí tatéri v súčasnosti riešia existenčné problémy. Všetci do jedného museli zatvoriť štúdiá a sedia doma, kde nemôžu vykonávať zárobkovú činnosť. Minimálne nie legálnym spôsobom. „Každý si musí uvedomiť, aké riziko podstupuje. Ale popravde, účty sa sami nezaplatia, deti sa samé nenakŕmia, takže sa nečudujem,“ komentuje situáciu tatér Mišo Sokol.
Nájdu sa aj takí, ktorí považujú tetovanie načierno za nezodpovedné a sebecké. „Pre mňa je zdravie mňa a mojich klientov prvoradé, takže u mňa to nepripadá do úvahy,“ hovorí Patrik Stellar.
Takmer všetci elitní tatéri, ktorých sme do ankety oslovili, sa zhodujú, že situácia bude pre mnohé štúdia likvidačná. Zároveň hovoria aj o spôsoboch, ako krízu prežiť a zároveň zarábať legálne. Na pomoc vlády sa väčšina nespolieha, niektorí dokonca vidia pandémiu ako skvelú príležitosť oddýchnuť si, prípadne začať úplne odznova s premysleným plánom.
Oslovili sme tatérov z rôznych štúdií, vrátane tých najväčších, aby nám odpovedali, ako krízu zvládajú. Na naše otázky odpovedali Samuel Potuček ako jeden z najvyťaženejších na Slovensku. Odpovede poskytli aj Erich Rabel, Patrik Stellar a Pavel Salva patriaci pod Inkfamous Gallery.
Ďalším osloveným tatérom je Mišo Sokol zo Serede. Z veľkých štúdii sme síce oslovili takmer všetky najväčšie, odpovedalo len Wolftown Tattoo Studio.
Akým spôsobom sa vás dotkla aktuálna pandémia?
Samuel Potuček: Mňa sa tá situácia dotkla svojim spôsobom pozitívne, pretože x rokov som nemal čas na veci, na ktoré mám čas teraz. Rozvoj samého seba, viac byť kľudný, viac tvoriť, maľovať, venovať sa viac sebe a blízkym ľuďom. Po tejto stránke sa ma to dotklo dosť pozitívne, čo som dosť prekvapený. Na druhej strane, finančne to nebude ľahké. Ale teraz podľa mňa ľudia zisťujú, že to, ako sa hnali za peniazmi predtým a ako si nevedeli spraviť týždeň voľno, lebo to ich podnik neprežije, bolo zbytočné, lebo to aj tak bude musieť prežiť. Svojim spôsobom je to okej, všetci máme viac času na seba.
Erich Rabel: Dotkla sa ma tak, ako každého, kto prišiel o svoj príjem. Na druhej strane, som vďačný za to, že môžem tento čas tráviť so svojou rodinou.
Wolftown Tattoo: Keďže patríme medzi prevádzky, ktoré musia byť zatvorené, takže sme vlastne zo dňa na deň prišli o hlavný príjem.
Patrik Stellar: Dotkla sa ma po pracovnej stránke keďže nemôžem tetovať,
ale beriem to aj z pozitívnej stránky a využívam to na svoj osobný rozvoj, maľovanie, kreslenie, robenie návrhov.
Mišo Sokol: V prvom rade, dotkla sa ma tak, ako každého jedného, ktorý pracuje v tejto sfére. Či sú to maséri, tatéri, kaderníctva, kozmetičky. Zo dňa na deň bez príjmu, bez práce, bez vidiny budúcnosti, kedy sa znovu začne normálne pracovať, tvoriť.
Pavel Salva: Dotklo sa ma to, samozrejme, asi ako väčšinu ľudí, ktorí pracujú sami na seba, a to znamená že z finančnej stránky určite. Ale všetko zlé je na niečo dobré a môžem sa venovať veciam, na ktoré som nemal doteraz čas, ako napríklad kreslenie.
Niektorí tatéri pokračujú v práci a klientov tetujú doma. Čo si o tom myslíte?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo slovenskí tatéri kritizujú tých, ktorí počas pandémie neprestali tetovať
- Ako si dokážu tatéri zarobiť bez toho, aby museli robiť kérky
- Pre ktoré štúdiá bude situácia likvidačná
- Prečo niektorým nedokáže pomôcť vláda a iných môže zachrániť