Vďaka môjmu príbehu z posledných dní pravdepodobne pochopíš, ako vyzerá situácia v súvislosti s pandémiou v zahraničí.
Od nedele 16. marca sme spolu s priateľkou Zuzanou v karanténe v dome v obci mimo miesta bydliska, potraviny a osobné veci nám rodičia nechávajú pri bránke a spomíname na asi najstresujúcejších 40 hodín v živote.
Na Slovensku sme sa nestretli s nikým, dopravu sme zabezpečili tak, aby to nebolo potrebné. Na rakúskej hranici nás čakalo prázdne auto, do ktorého sme nasadli a odviezli sa na izolované miesto.
Keď som sa v stredu ráno (11. marca) na poslednú chvíľu rozhodoval, či vycestovať do Spojených štátov na týždňovú dovolenku plánovanú od začiatku roku 2019, vychádzal som len z (v tom čase) dostupných informácií, ktoré nenasvedčovali aktuálnemu núdzovému stavu. Bolo ťažké predpokladať, že o necelých 24 hodín budem počúvať o zatvorených letiskách a hraniciach. Po prílete do New Yorku už Donald Trump oznámil tlačovku, neskôr na nej informoval, že od piatku zakáže Európanom vstup na územie.
Vedel som, že je zle, s priateľkou sme sa stále na základe absolútneho minima informácii rozhodovali, či a ako sa vrátiť, čo najskôr domov. Veľmi rýchlo nám došlo, že „prečkať“ do 18. marca, pôvodného dátumu odletu domov, je viac než nerozumné, aj keď nám v Austrian Airlines povedali, že lietadlo poletí. Dnes už vieme, že toto lietadlo letieť o dva dni nebude, let 9820 je totiž definitívne zrušený a aerolinka nezabezpečuje náhradu. Austrian Airlines preruší lety z celého sveta do Viedne od skorého rána 19. marca predbežne do 28. marca.
New York situáciu podceňuje
Po New Yorku sme sa pohybovali počas pobytu tak, aby sme sa nestretávali s veľkým počtom ľudí, keď sa začal priestor zahusťovať, našli sme inú cestu. Desiatky ľudí denne nám ukazovali na hlavu a smiali sa nám, že nosíme respirátory. Odchytil si nás aj agentúrny fotograf, ktorý nás poprosil, aby sme mu s ochranou tváre pózovali, keďže sme boli na rozdiel od všetkých ostatných turistov atrakciou.
Úryvok z denníku USA Today, ktorý ukazuje počet nakazených v Spojených štátov len veľmi nepresne, keďže ide o obrovské územie. Obyvatelia tak môžu len ťažko vyčítať, v akom ohrození sú
Návrat cez Poľsko ako jediná možnosť
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako mali ísť cestovatelia cez Poľsko no zabránil im v tom zákaz letov
- Ako skoro strávili dva týždne v Moskve a cez ktoré letisko sa dostali domov
- Prečo ich rakúsky taxík odviezol len na hranice a ďalej museli po vlastných
- Ako sa bez kontaktu s inými ľuďmi dostali až do svojej "vytúženej" karantény na Slovensku