Ideálne je vlastniť všetky tri.
Je rok 2020 a nás na jeseň čaká príchod novej generácie konzol. Celý svet je vzrušený a dlhé mesiace netrpezlivo očakáva odhalenie next-gen hier a systémov. Ešte si však na ne budeš musieť počkať a za ten čas isto vyjdú viaceré zaujímavé hry pre súčasné konzoly. Rozhodli sme sa preto porovnať tri existujúce konzoly. Ktorú z nich by si si mal kúpiť? Ktorá sa pre teba najviac hodí?
Výkon konzol
Záleží na talente a schopnostiach herného štúdia, čo z tej ktorej mašiny dokáže vytrieskať. Preto napríklad vyzerá PS4 exkluzivita Horizon: Zero Dawn z roku 2017 lepšie ako niektoré súčasné hry, nehovoriac o mágii Naughty Dog (Uncharted, The Last of Us) či kvalite Gears 5 od The Coalition.
Na tejto stránke nájdeš detailné technické údaje pre konzoly PS4, na tejto zase pre konzoly zo série Xbox One. Najdôležitejšie je vedieť, že základná verzia PS4 je o čosi silnejšia ako základná verzia Xbox One. Avšak, revízia Xbox One X je v súčasnosti najsilnejšou konzolou na trhu, hardwarovo silnejšou než také PS4 Pro. Revízie sú menšie upgrady pôvodných verzií a spustíš na nich rovnaké hry, ako na základných. Ak ale chceš mať výkon čo najlepší tak , aby sa odrazil aj na vzhľade fungovaní hier, počkaj si na nové konzoly. V porovnaní s PS5 a Xbox Series X budú hry na starých konzolách, aj tých upgradnutých, bežať a vyzerať vo všeobecnosti horšie a je jedno, či sa bavíme o produktoch Sony, alebo od Microsoftu.
Sila hardwaru ale nie je vždy všetkým. Aj keď má Xbox One nádherne vyzerajúce exkluzivity Gears 5 či posledná Forza, štúdiá od Sony dokážu z ich stroja vyťažiť viac a ich exkluzivity sú graficky dokonalejšie a nájdeš ich tam vo väčšom počte.
Podobne je na tom aj Nintendo Switch. Naozaj detailné technické porovnanie konzol nájdeš na stránke Digital Foundry. Tu zase nájdeš porovnanie ovládačov, tlačidiel, batérie a všetkého ostatného, čo ti napadne. Switch nepodporuje 4K ani HDR, takže, ak si potrpíš na detailné textúry a vysokokvalitné rozlíšenie, môže ťa to odradiť. V handheld móde (viď obrázok nižšie) podporuje HD. V docked móde, po zasunutí do zariadenia, ktoré ho prepojí s obrazovkou FULL HD.
Na Switchi jednoducho nenájdeš hry vyzerajúce ako tie našľapané krásky z Xboxu, či PS4. Jeho exkluzivity si to ale vynahrádzajú výtvarným štýlom. Stále pritom platí, že vizuálom dokážu ohúriť a za necelé 3 roky, čo konzolu vlastním, som sa nikdy nad nedostatkami grafiky nepozastavil.
3rd party štúdiá a vydavatelia, teda tie, ktoré nepatri priamo pod niektorého výrobcu konzol, sa postupne snažia Switch podporovať svojimi hrami. Reč je napríklad o Bethesde (Doom, Wolfenstein), či CD Projekt Red ( Zaklínač 3). Mnohé ďalšie veľké AAA, teda blockbusterové hry pre PS4, PC a Xbox One sa dostávajú v jemne okresaných verziách aj na Switch. Vo všeobecnosti však platí, že Switch by si mal brať predovšetkým ako dodatkovú konzolu k PC/PS4/Xbox One.
Služby (PS+, Game Pass, PS Now...)
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo ponúkajú predplatené služby pre jednotlivé konzoly a koľko stoja
- Ako sa konzoly vyrovnávajú s virtuálnou realitou a aké pohodlie majú hráči
- Ktorá konzola ponúka najviac najkvalitnejších exkluzívnych hier
- Ako do súboja konzol zasahujú štúdiá vyvíjajúce hry
- Ktorú konzolu alebo kombináciu odporúčame kúpiť každému typu hráča