V Kii Rio, ktorú Peter Tóth odovzdal polícii, sa našlo množstvo cenností a dokumenty naznačujúce fungovanie nečestného podnikateľského modelu.
Peter Tóth je kľúčovým svedkom v prípade zavraždeného Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Bol to práve on, bývalý príslušník SIS, kto vo fáze vyšetrovania dvojnásobnej úkladnej vraždy odovzdal osobné veci Mariana Kočnera vrátane jeho mobilov a niekoľkých dátových nosičov z jeho trezorov polícii.
Všetky veci sa nachádzali v čiernom aute Kia Rio, ktoré je napísané na jednu z Kočnerových firiem. Je možné, že si ho pripravoval na útek zo Slovenska. V aute sa totiž našli aj tri obleky, jedno zo zaistených sák mal Kočner aj na najvyššom súde, informuje SME.
V aute objavili aj čierno-zlatý mobilný telefón iPhone X zo špeciálnej edície Bentley, z ktorého sa podarilo vyextrahovať zálohu s prepisom údajnej komunikácie zo šifrovanej aplikácie Threema. Pochybnosti o tom, že by tento telefón patril práve Kočnerovi výrazne znižuje aj fakt, že na zadnej strane krytu sa nachádzajú iniciály „MK“ a Kočnerov podpis.
Senát Špecializovaného trestného súdu s predsedníčkou Ruženou Sabovou už potvrdil, že nemá pochybnosti o zákonnosti získania správ z Threemy. Nateraz ešte ich čítanie na súde nepripustil.
Okrem komunikácie naznačujúcej korupciu na najvyšších miestach v politike, polícii, v jusícii a na prokuratúre zaistila polícia aj množstvo vzácnych predmetov – pravdepodobne tých, ktoré mali pre Mariana Kočnera najväčšiu osobnú hodnotu. Obleky, činčilová kožušina, luxusné topánky, vrecúško plné diamantov, či perly sú len vrchol ľadovca. Okrem toho sa v aute nachádzali aj doklady o nákupe prepychových predmetov značiek Hermès alebo Dior. Kočner si uchovával aj náhradné diely do stotisícových hodiniek Cartier a Breitling.
To najdôležitejšie, čo sa našlo medzi hromadou vecí v kožených taškách dodávaných s modelom auta Ferrari, boli dokumenty naznačujúce fungovanie nečestného podnikateľského modelu. Tie naznačujú podvody napríklad v známej kauze Technopol. Našli sa aj zmenky a ďalšie listiny.
Fotografie sme získali vďaka dátam od medzinárodnej siete investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).