Marian Kočner obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka si cez šifrovanú aplikáciu vraj písal o vražde novinára, aj ovplyvňovaní sudcov v súvislosti s podvodmi, ktoré riešili.
Keď bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth odovzdal po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyšetrovateľom telefón Mariana Kočnera, umožnil celej krajine, aby si prečítala, ako skorumpované je naše súdnictvo, prokuratúra aj polícia.
Novinári postupne zverejňujú Kočnerovu komunikáciu so štátnymi úradníkmi, politikmi, sudcami, ale aj podnikateľmi a jeho priateľmi. Komunikácia pochádza z vyšetrovacieho spisu a novinári viackrát vyhlásili, že zverejňujú len skutočnosti, ktoré nemôžu ovplyvniť vyšetrovanie vraždy. „Pri Threeme sú dôkazy aj o samotnej vražde Jána Kuciaka, to vôbec nezverejňujeme,“ povedala Monika Tódová v rozhovore so Sajfom.
Marian Kočner si prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema písal v domienke, že správy už nikto nikdy neuvidí. Bol úprimný, často veľmi vulgárny, útočný, reflektoval emócie, rozdával pokyny, pochvaly aj pomocné ruky. Komunikáciu si zálohoval, pravdepodobne preto, aby ju mohol v budúcnosti využiť.
Z komunikácie vyplýva, že so štátnou tajomníčkou za Smer Monikou Jankovskou, o ktorej hovoril ako o svojej „opičke“, si písal o ovplyvňovaní sudcov, ktorí vraj konali podľa jeho pokynov v miliónových kauzách. Aj ona mu tak, zdá sa, pomáhala budovať skupinu v slovenskej justícii, ktorá údajne za úplatky zapredala svoj sľub krajine.
S podnikateľom Norbertom Bödörom si zasa Kočner písal o sledovaní novinárov. Na Bödörov pokyn sa mohol Marian Kočner dostať prostredníctvom polície ku všetkému, čo potreboval. Paralelne informoval aj Alenu Zsuzsovú, ktorá mala byť údajne jeho „volavkou“ a je rovnako obvinená v prípade vraždy Jána Kuciaka. Okrem toho jej meno figuruje aj v objednávke vraždy bývalého primátora.
Na snímke štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD) počas tlačovej konferencie. Jankovská oznámila, že odstupuje zo svojej funkcie.
Dnes sa pozrieme na 10 zatiaľ najkľúčovejších citátov, ktoré Denník N a Aktuality zverejnili. A pridáme k ním aj vysvetľujúci kontext.
1. Marian Kočner: „...Založím nadáciu sv. Jána Kuciaka – patróna novinárov. Kto bude lepší patrón ako ten, čo má v sebe patrón? Fuj, aký som hnusný...“
Marian Kočner a jeho volavka Alena Zsuzsová, obaja obvinení z objednávky vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, si zo zavraždenej dvojice robili, aj niekoľko dní po príchode policajtov na miesto činu, srandu. Spoločne sledovali protesty desaťtisícov Slovákov žiadajúcich odstúpenie premiéra, ministra vnútra aj policajného prezidenta.
„Som zvedavá jak budú v Taliansku hľadať vraha,“ písala Zsuzsová Kočnerovi v rannom štádiu vyšetrovania, keď ešte prichádzala do úvahy aj skutočnosť, že záujem na likvidácii Jána Kuciaka mohla mať aj talianska mafia – práve tej totiž venoval svoj posledný článok, ktorý už nestihol dokončiť.
Prepisy šifrovanej komunikácie bolo možné overiť napríklad aj na základe konkrétnych udalostí. Keď Kočner písal, že sedí na nejakom pojednávaní, skutočne bol v tom čase prítomný, ťukal do mobilu a o priebehu informoval cez Threemu.
Aj právnici sa zhodujú na tom, že ide o desaťtisíce autentických správ, ktoré sú zásadným dôkazom vo vyšetrovaní. „Neexistuje pochybnosť o tom, že táto komunikácia je autentická a že ide o komunikáciu uvedených obvinených. Ide o mimoriadne významný dôkaz z hľadiska preukazovania viny obvinených a potvrdzuje absolútnu dôvodnosť vznesenia obvinenia pánovi Kočnerovi,“ povedal právny zástupca Kušnírovej Roman Kvasnica pre Denník N.
Na snímke vpravo Alenu Zsuzsová, ktorá je obžalovaná v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice ako jedna z dvoch objednávateľov spoločne s Marianom Kočnerom. Zsuzsová je obvinená aj v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.
2. Marian Kočner: „Dopi… bojím sa, že to Hranol neustojí,“
„Dopi… bojím sa, že to Hranol neustojí,“ písal Kočner Zsuzsovej len dva dni po tom, čo polícia našla v dome vo Veľkej Mači telá zavraždeného novinára a jeho snúbenice. Obom obvineným z objednávky vraždy prišlo logické, aby Robert Kaliňák odstúpil, keďže to požadovali nielen voliči, ale aj niektorí predstavitelia koalície. „Už im zachraňujem. V nedeľu mám stretko s Hranolom. Strašne ho pošlem do pi…:))),“ písal Kočner v súvislosti s tým, že chce údajne vyčistiť vtedajšiemu premiérovi žalúdok.
Z komunikácie, ktorá vznikla v domnienke, že ju nebude čítať nikto ďalší, sa Kočner svojej volavke chváli, že sa dôverne pozná s Kalim – ministrom vnútra Robertom Kaliňákom aj Hranolom – premiérom Robertom Ficom. Keďže obaja stretnutia s mafiánskym podnikateľom popreli, zatiaľ nie je isté, či išlo len o Kočnerove silácke reči pred ženou, alebo o skutočnosť. Jedno je však isté, bál sa pádu vlády a s Kaliňákom riešil registráciu svojej strany, na ktorú nemal dostatok podpisov.
Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave 16. marca 2018
3. Marian Kočner: „Stále slopú. Do mŕtva. Nechápem to. Fľaša koňaku padne rýchlejšie ako minerálka.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kto podľa komunikácie z Kočnerovej Trheemy pil alkohol s Robertom Ficom
- Na čo podľa prepisov zo šifrovanej komunikácie vraj využíval Kočner služby bývalého policajného prezidenta
- V akých médiách si Kočner platil za riadené články
- Kto je Kočnerova „opička“ Monika Jankovská
- Ako sa vyhrážal cez Jankovskú Kočner sudkyni, ktorá rozhodovala o 8-miliónovej zmenke