Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 3. 4. 2020 meniny má Richard

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Viktor Kniš
9. september 2019, 8:22
Čas čítania: 5:29

5 vecí, ktoré by si mal vedieť o kauze zmenky: Ako vraj chceli Marian Kočner a Pavol Rusko z Markízy vytiahnuť 69 miliónov eur

Čo sú zmenky, prečo sú asi sfalšované, čo sme sa dozvedeli z prvých šiestich dni pojednávania a čo nás čaká v najbližších dňoch na Špecializovanom súde?

Viktor Kniš
9. september 2019, 8:22
Čas čítania: 5:29
5 vecí, ktoré by si mal vedieť o kauze zmenky: Ako vraj chceli Marian Kočner a Pavol Rusko z Markízy vytiahnuť 69 miliónov eur
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Dnes pokračuje súd v kauze zmenky TV Markíza. Za prísnych bezpečnostných opatrení preto včera priviezli do bratislavskej väznice Marian Kočnera. Okrem kauzy Threema Slovensko intenzívne sleduje aj túto dôležitú udalosť, v ktorej rovnako figuruje meno Mariana Kočnera obvineného z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V kauze zmenky je okrem neho a Štefana Agha obžalovaný aj Pavol Rusko – niekdajší minister hospodárstva, bývalý generálny riaditeľ a spolumajiteľ Televízie Markíza. 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Čo je kauza zmenky
 • Kto je do kauzy zaplatený a o koľko peňazí ide
 • Prečo je táto udalosť pre Slovensko dôležitá
 • Aké tromfy vytiahol prokurátor Šanta proti obžalovaným
 • Ako súvisí s prípadom kauza Kočnerovej Threemy
 • Čo očakávame v najbližších dňoch
 • Aký trest hrozí obvineným a kedy by mohol padnúť rozsudok

 

 

Pavol Rusko a Marian Kočner sa poznajú od začiatku 80. rokov. V roku 1998 prišiel obchodný spor známy aj ako kauza Gamatex, ktorá dvoch kamarátov z vysokej školy rozhádala, keď sa Marian Kočner pokúsil prostredníctvom svojej firmy a s mužmi z podsvetia ovládnuť Televíziu Markíza.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 795 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
5 dôležitých otázok o Tekashim po prepustení: Môže ísť na Instagram? Je v ohrození života? Čaká ho program na ochranu svedkov?5 dôležitých otázok o Tekashim po prepustení: Môže ísť na Instagram? Je v ohrození života? Čaká ho program na ochranu svedkov?
V krabici so sexuálnymi pomôckami bola uvarená hlava dôchodcu. Zvyšné časti tela sa dodnes nenašliV krabici so sexuálnymi pomôckami bola uvarená hlava dôchodcu. Zvyšné časti tela sa dodnes nenašli
Blackout nie je riešenie. Na koronavírus neexistuje liek, len to posunieme o pár týždňov, hovorí ekonomický analytikBlackout nie je riešenie. Na koronavírus neexistuje liek, len to posunieme o pár týždňov, hovorí ekonomický analytik
VIAC

 

Konflikt dopadol po finančnej stránke v prospech Kočnera, neskôr utíchol úplne, jeho hlavní aktéri boli považovaní za úhlavných nepriateľov.

 

To trvalo do roku 2015, kedy sa opäť spojili v snahe ovládnuť azylové centrum pre týrané ženy cez neziskovku Maják nádeje, cez ktorú vraj Pavol Rusko prelieval peniaze aj do iných „projektov“. Rusko bol v tom čase na mizine a predával svoje nehnuteľnosti. Rusko dnes pre Pluska.sk tvrdí, že chcel Maják nádeje zachrániť a postaviť mu novú budovu.

 

Sám dnes býva v komplexe Five Star Residence, kde mali byty hodnotu miliónov, a ktorý staval Marian Kočner. Niekoľko bytov vlastnil aj kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák. Ten si aktuálne odpykáva 5-ročný trest za krátenie daní, Robert Fico si u neho prenajímal v Bonaparte byt od roku 2012.

 

Kočner je obvinený aj v súvislosti s Five Star Residence, keď predal sám sebe medzi dvoma firmami za jedno euro 17 bytov a nechal si vyplatiť vrátky vo výške viac ako 3 miliónov eur. Keď sa v júli 2019 na súde pýtali, či vie, kto komplex vlastní, resp. u koho býval, zmohol sa len na drzé „A čo?“ 

 

5 vecí, ktoré by si mal vedieť o kauze Zmenky: Ako chceli Marian Kočner a Pavol Rusko ukradnúť 69 miliónov eur od Markízy

 

Kočner zastupujúci firmu Správa a inkaso zmeniek od roku 2015 vymáhal milióny eur od TV Markíza – na základe štyroch zmeniek, ktoré vraj Rusko podpísal v roku 2000 v prospech Mariana Kočnera a Štefana Agha s cieľom urovnať spomínaný spor s ich firmou Gamatex.

 

Dohromady malo ísť približne o 69 miliónov eur, na ktorých vyplatení dnes už uväznený Kočner trval v rokoch 2016 a 2017. Peniaze od Markízy paradoxne vymáhal súdne. Namiesto toho sa v roku 2018 dočkal spoločne s obchodnými partnermi obvinenia z falšovania – všetci traja vinu v doterajších súdnych konaniach odmietajú.

 

Zmenka môže byť napísaná aj na toaletný papier, ide o abstraktnú ceninu. Formulár je jednoduchý, nie je k nemu potrebná žiadna ďalšia dohoda a neviaže sa na žiadnu konkrétnu udalosť. Osoba si teda môže nárokovať dohodnutú sumu, aj keď nič nedodala. Čo je v kauze Zmenky ešte dôležité vedieť v súvislosti s pokračovaním pojednávania?

  

5 vecí, ktoré by si mal vedieť o kauze Zmenky: Ako chceli Marian Kočner a Pavol Rusko ukradnúť 69 miliónov eur od Markízy

1. Čo vieme o televíznych zmenkách?

V prípade štyroch sporných zmeniek na súde overujú ich pravosť.  Prokuratúra tvrdí, že všetky boli technický sfalšované. Znalci overujú vek atramentu aj papiera. Podľa informácií od znalcov získaných portálom Aktuality vyplýva z jedného z posudkov, že Ruskov podpis na zmenkách vyzerá ako ten, ktorý začal používať po roku 2013 a nie v roku 2000.

 

Faktom je, že o zmenkách neexistujú žiadne záznamy v účtovníctve Markízy. Denník N informoval, že záznamy neexistujú ani vo firmách Mariana Kočnera.

 

O zmenkách podľa výpovedí nevedel žiadny zo svedkov, ktorí zatiaľ vypovedali. Či už to boli riaditelia Markízy Václav Mika a Vladimír Repčík, niekdajšia účtovníčka Markízy Anna Miklošovičová a bývalá finančná riaditeľka Radka Doehring. Existenciu zmeniek nepoprel len obžalovaný Štefan Agh.  

 

5 vecí, ktoré by si mal vedieť o kauze Zmenky: Ako chceli Marian Kočner a Pavol Rusko ukradnúť 69 miliónov eur od Markízy

2. Prokurátor Šanta ide tvrdo

Pôvodne sa v spore o desiatky miliónov hovorilo o štyroch zmenkách. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta však počas prvého dňa pojednávania predložil súdu kópiu dokladu, ktorý si prisvojil pomenovanie piata zmenka.

 

Ešte pred tým ale obžalovaný Pavol Rusko po otázke prokurátora, či podpísal štyri alebo viac zmeniek, povedal: „Nepredpokladám, že existovali viac ako štyri zmenky. Nepamätám si, že by som podpisoval túto zmenku.“  Má ísť o kópiu ďalšej zmenky s hodnotou 26 miliónov eur, ktorá je podpísaná Pavlom Ruskom aj Marianom Kočnerom. Šanta tvrdí, že polícia získala piatu zmenku operatívnou činnosťou.

 

Úlohou prokuratúry bude po založení piatej zmenky do spisu vysvetliť jej pôvod a doručiť originál. V tomto prípade by mohla byť považovaná za dôkaz a spochybniť hodnovernosť doterajšej verzie obvinených. 

 

Prokurátor Ján Šanta sa na prvé pojednávanie v júli pripravil veľmi dobre. Senátu Špecializovaného súdu v Pezinku predložil aj prepis údajnej komunikácie medzi obžalovaným Marianom Kočnerom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom prostredníctvom aplikácie Threema. 

 

 „Nedostal som túto komunikáciu k dispozícii v celku, je vyťahovaná účelovo po častiach,“ reagoval podľa Denníka N obhajca obžalovaných Marek Para s tým, že nesúhlasí, aby bola komunikácia prečítaná.

  

Dnes už vieme, že ide o útržky známe ako Kočnerova Threema, z ktorých sa dozvedáme o napojení mafie na najvrchnejšie poschodia Slovenska, vrátane politikov, sudcov, políciu aj prokuratúru.

 

Na snímke právni zástupcovia TV Markíza Tomáš Kamenec, Daniel Lipšic a dozorujúci prokurátor Ján Šanta  

5 vecí, ktoré by si mal vedieť o kauze Zmenky: Ako chceli Marian Kočner a Pavol Rusko ukradnúť 69 miliónov eur od Markízy

3. Kľúčový svedok SISkár Peter Tóth známy z Kočnerovej Threemy

Peter Tóth bol v minulosti príslušníkom Slovenskej informačnej služby, neskôr však robil pravú ruku Marianovi Kočnerovi. S políciou sa rozhodol spolupracovať niekoľko mesiacov po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pravdepodobne v snahe vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Pre Kočnera totiž sledoval novinárov.

 

Polícii odovzdal Kočnerov telefón aj auto a vyšetrovateľom povedal aj o zmenkách. Podľa neho sú antedatované, teda sfalšované, informovali Aktuality. Pero, tlačiareň a toner z roku 2000 vraj zabezpečil Jozef Dučák st. známy z kauzy Technopol.

 

Počas prvých šiestich dní súdu však bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth neprišiel vypovedať. V deň, keď sa mal dostaviť na súd, zverejnil vyjadrenie, v ktorom uviedol, že sa z obavy o svoju bezpečnosť zdržiava v zahraničí.

 

Tóth navrhol vypočúvanie cez telemost, sudca mu však nevyhovel. Senát ho na septembrové pojednávanie nariadil predviesť políciou aj proti jeho vôli.

 

Vypovedať by okrem Tótha v nasledujúcich dňoch mali aj súčasný riaditeľ televízie Matthias Settele, exšéfka Markízy Zuzana Ťapáková, podnikateľ Milan Fiľo, zástupca CME (materská spoločnosť Markízy) Frederic Thomas Klinkhammer, niekdajší majiteľ produkčného domu Forza Ján Kováčik, obvinený v kauze Technopol servis Jozef Dučák st. a bývalá spoločníčka v Markíze Silvia Volzová, z ktorej objednávky vraždy je Pavol Rusko obžalovaný v inom konaní.

 

5 vecí, ktoré by si mal vedieť o kauze Zmenky: Ako chceli Marian Kočner a Pavol Rusko ukradnúť 69 miliónov eur od Markízy

4. Kočner bude vypovedať

Pôvodne Marian Kočner požiadal súd, aby sa proces začal v jeho neprítomnosti, hovorili za neho teda len obhajcovia. Tvrdili, že sa nemohli pripravovať na pojednávania, pretože podozrievali políciu, že monitoruje miestnosť v Leopldovskej väznici, kde sa stretáva s advokátmi. 

 

Nakoniec sa Kočner predsa len rozhodol vypovedať, aj keď bude pre neho priťažujúcou okolnosťou, že sa už mal možnosť oboznámiť s niektorými výpoveďami svedkov. 

 

Objavili sa infomrácie, že pri prevoze  Kočnera hrozí bezpečnostné riziko a možný útek. Do hlavného mesta ho preto z Leopoldova sprevádzal konvoj s obrnenými vozidlami, kukláčmi a taktiež vrtuľník. Kočner už je v cele v bratislavskom Justičnom paláci. Vypovedať by mal v pondelok ráno. Najprv sa môže vyjadriť ku kauze zmeniek a následne sa ho môžu pýtať advokáti, právni zástupcovia, prokurátor aj sudcovia. 

 

5. Čo nás čaká? 

Kľúčová bude výpoveď Mariana Kočnera, rovnako aj Petra Tótha. Očakáva sa, že by mal vypovedať proti Kočnerovi a Ruskovi. Okrem 9. a 10. septembra je do konca roka vytýčených ešte 8 ďalších pojednávacích dní. 

 

„Ja si myslím, že senát je veľmi skúsený a určuje tempo, nechcem povedať, či v decembri proces skončí alebo nie, ale myslím si, že sa výrazne naťahovať nebude,“ prezradil advokát televízie Markíza Daniel Lipšic u Braňa Závodského v rádiu Expres. Všetko závisí aj od toho, akým spôsobom a kedy budú vypovedať predvolaní svedkovia, prípadne, či nepribudnú aj noví. Po rozhodnutí sa budú môcť odvolať na Najvyšší súd. 

 

„Ak by súd Kočnera s Ruskom naozaj odsúdil, pre trestný čin falšovania cenných papierov by im hrozila sadzba 12 až 20 rokov väzení,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
16
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.