Vulkán Askja dáva o sebe čoraz viac vedeť.
V oblasti islandskej sopky Askja vedci za menej než týždeň zaznamenali vyše 700 zemetrasení. Podľa odborníkov by sa tak vulkán mohol stať po dlhej dobe opäť aktívnym, informuje portál Severe-Weather.eu.
Naposledy sa Askja veľkým predstavením pripomenula v roku 1875, keď jej sopečný prach dopadol na Škandináviu a časť strednej Európy. Táto erupcia mala za následok vlnu emigrácie z Islandu. Slabšia aktivita sopky nasledovala v roku 1961.
Prvé z najnovších zemetrasení začali Askjou otriasať 6. novembra. Najsilnejšie zatiaľ dosiahli 3,4 stupňa Richterovej škály. Vedci upozorňujú aj na ubúdajúci ľaď v jazere Öskjuvatn, no taktiež na zvyšovanie teploty, za ktoré zrejme môže stúpanie magmy z Askjy na povrch.
V roku 2010 vybuchla na Islande sopka Eyjafjallajökull, ktorej popol sa dostal do výšky desiatich kilometrov. Následkom bolo obmedzenie leteckej dopravy v oblastiach Škandinávie a západnej i strednej Európy. Negatívne následky boli taktiež ekonomického charakteru.
V súčasnosti podľa vedcov nehrozí, že by bezprostredne došlo k erupcii. S pribúdajúcimi zemetraseniami by sa ale nakoniec mohla sopka „prebudiť“. Odborníci na teoretickej úrovni vytvorili simuláciu, ktorá poukázala na to, čo by sa stalo, keby sa sopka prebrala k životu. Nižšie priložený model zobrazuje šírenie popola behom krátkych piatich dní.