Ich dráhu nemožno presne vypočítať.
O rôzne veľkých asteroidoch vo vesmíre píšu médiá pomerne často. Pred väčšinou z nich sme však v bezpečí. S dráhou našej planéty sa totiž nakoniec buď nepretnú alebo sú príliš malé, takže bezpečne zhoria v jej atmosfére.
Ako ale píše IBTimes, časť z vesmírnych kameňov je stále poriadnou lotériou. Kvantá objektov pozorovať nedokážeme, pretože naše teleskopy oslepuje Slnko, prípadne sa skrývajú za inými planétami.
Astronóm Kenta Oshima z Astronomickej univerzity v Japonsku takto podľa webu upozorňuje na neznáme množstvo potenciálne nebezpečných asteroidov ukrývajúcich sa za Jupiterom.
Niektoré okolo neho krúžia, no iné planétu nasledujú spolu s jej orbitom okolo Slnka a sú tak kryté pred našimi očami.
Kedykoľvek môžu byť ovplyvnené gravitáciou ostatných planét alebo akýchkoľvek ďalších objektov vo vesmíre, čo by viedlo k nepredvídateľným zmenám v ich trajektórii a aj prípadnému náhlemu nasmerovaniu na Zem.
V Oshimaovom hľadáčiku je hlavne asteroid s názvom 2004 AE9. Ten teraz krúži okolo Jupiteru vo vzdialenosti približne 224 miliónov kilometrov. To je takmer polovica zo vzdialenosti medzi Jupiterom a Marsom, teda údajne dostatočne blízko na to, aby ho každý prechod mierne odklonil a drasticky tak zmenil jeho putovanie vesmírom.
Asteroidy sú navyše vďaka nerovnomernému povrchu a rotácii ďaleko nepredvídateľnejšie než "okrúhle" planéty.