Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 9. 7. 2020 meniny má Lujza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
František Kulhánek
7. október 2019, 10:06
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Od detstva týraný a zneužívaný. Vďaka zlyhaniu systému zavraždil desiatky žien, dožadoval sa trestu smrti

Viackrát sa sám prihlásil, no odborníci v ňom paradoxne veľké nebezpečenstvo pre spoločnosť nevideli.

František Kulhánek
7. október 2019, 10:06
Od detstva týraný a zneužívaný. Vďaka zlyhaniu systému zavraždil desiatky žien, dožadoval sa trestu smrti
Zdroj: unsplash.com / Emiliano Bar
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Carroll Edward Cole je dokonalý prípad zlyhania štátnych inštitúcií a systému ako takého. Za svoj búrlivý život sa opakovane ocitol pred súdom, no z väzenia sa mu vždy za prapodivných okolností podarilo dostať.

 

Viackrát sa pritom prišiel sám udať na políciu, či niekoľkokrát dobrovoľne navštívil psychiatrické zariadenia za účelom liečby. Podľa vyjadrenia psychiatrov mal však len zneužívať svoju ťažkú minulosť, aby si v psychiatrických liečebniach zaistil strechu nad hlavou.

 

Laxný prístup psychológov, pedagógov, psychiatrov aj vyšetrovateľov napokon stál život desiatok žien. Presné číslo nie je dodnes známe a zrejme ani nikdy nebude. Ako sa začal Carrollov príbeh?

 

 

Namiesto vytúženej dcéry, Carroll

Všetko sa začalo už v deň Carrollovho narodenia. Matka sa nevedela vyrovnať s narodením syna, vychovávala ho preto ako dcéru. Dievčenské meno, dlhé vlasy, šatičky a oslovovanie „my little girl“. Psychika malého Carrolla bola skúšaná hneď od začiatku.

 

Ideálny vzťah nemal ani so svojim otcom. Tesne po jeho narodení v roku 1939 odchádza otec bojovať do 2. svetovej vojny. Aj po návrate z bojov však odchádza na dlhé pracovné cesty. Vôbec nepomáha ani jeho prítomnosť v domácnosti. Voči svojej manželke je nadmieru submisívny a so synom ju nechá manipulovať podľa jej predstáv.

 

Despotická matka ťahá malého syna už od piatich rokov za svojimi milencami na hotelové izby, kde je očitým svedkom všetkých sexuálnych aktivít. Kvôli nezáujmu matky nastupuje do školy až o 2 roky neskôr a medzi vrstovníkmi sa vďaka dievčenskému menu a štýlu obliekania stáva ľahkým terčom šikany.

 

Carroll Cole / zlyhanie systému / zavraždil desiatky žien / týraný matkou 

Prvej vraždy sa dopustil v ôsmich rokoch

S urážkami a osočovaním sa vyrovnáva po svojom. Od kolektívu sa izoluje a svoju stúpajúcu agresivitu si začína vybíjať na bábikách a drobnými krádežami. Keď má Carroll 8, ocitá sa s celou triedou na školskom výlete, ktorý postihne veľká tragédia.

 

Pri kúpaní sa jeden z jeho spolužiakov topí a prichádza o život. Tieň podozrenia okamžite padá na Carrolla, ktorý sa podľa viacerých svedkov nachádzal blízko neho. Fakt, že Carroll topiacemu sa chlapcovi nepomohol bol prisudzovaný šoku, ktorý sa ho mal v napätej chvíli zmocniť.

 

Carroll sa neskôr k prípadu vyjadril a popísal, ako doslova čakal, kedy bude vodca šikany a hlavný agresor  sám, aby mu oplatil všetko, čo spôsobil on jemu. Vo vode ho mal napadnúť a následne stiahnuť pod hladinu, kde ho držal až do samého konca.

 

Bolo to prvýkrát, keď si uvedomil, aká tenká je hranica medzi predstavami a realitou a zároveň medzi životom a smrťou. Vražda chlapca bola presne ten okamih, keď sa u Carrolla malo patologické správanie rozvinúť v patológiu osobnosti.

 

 

V štrnástich už vykazuje širokú škálu rôznych psychických a behaviorálnych porúch. Na rováši má krádeže, neustále klamanie, lúpežné prepadnutia, ale aj nadmerné požívanie alkoholu.

 

Aj kvôli tomu je posadený pred rad odborníkov z oblasti psychológie a psychiatrie, ktorí u neho jednotlivé poruchy odborne popisujú a napokon ho vystavujú aj testu inteligencie, ktorý odhaľuje, že v Carrollovi drieme mozog génia. Jeho IQ má hodnotu 152 a ako vznik poruchového správania odborníci označujú zlú výchovu a zlé rodinné zázemie.

 

Asi najviac sa na Carrollovi odráža nedostačujúci vzťah s otcom a frustrujúci vzťah k matke. Taktiež skúmajú aj rodinnú anamnézu, v ktorej okrem matkinej patologickej osobnosti nezisťujú väčšie problémy.

 

Carroll Cole / zlyhanie systému / zavraždil desiatky žien / týraný matkou

 

Zlyhanie systému

Po ukončení strednej školy sa Carroll, zrejme pre nedostatočný pocit muža, rozhodne pre povolanie vojaka. Chce si tým kompenzovať celoživotnú rolu dievčaťa. Myslí si, že iba nadmerne maskulínnou profesiou sa z neho stane plnohodnotný muž.

 

Z armády je však čoskoro pre svoje delikty vylúčený. Konkrétne sa dopustil krádeže z muničných skladov, podarilo sa mu ukradnúť viacero zbraní a výbušnín. Tie následne aj použil pri zapaľovaní áut na diaľnici.

 

Ako 22-ročný sa dopúšťa ďalšieho trestného činu, keď sa s kladivom v ruke vrhne na nič netušiaci pár v aute. Za tento útok bol odsúdený na smiešnych 30 dní verejnoprospešných prác. Môžeme teda hovoriť o ďalšom zlyhaní justičného systému.

 

Vzápätí však zlyhá aj zdravotná starostlivosť. Carroll sa totiž už nasledujúci rok príde sám prihlásiť do psychiatrickej liečebne. Personálu sa zdôveruje so svojimi nutkavými potrebami znásilňovania a zabíjania, ktorým sa nevie ubrániť.

 

Zdieľať svoje detstvo s psychiatrami ale odmieta. Tí mu diagnostikujú sociopatiu a disociálnu poruchu osobnosti, no doporučená mu je aj cez to všetko len dobrovoľná liečba.

 

Jeho výroky o nutkavých potrebách ubližovania tak ani oni neberú úplne vážne. Nasledujúce roky sa dopúšťa viacerých zločinov, pričom nocľah strieda vo všemožných psychiatrických zariadeniach. Z liečebného programu je vždy po krátkom čase prepustený.

 

Carroll Cole / zlyhanie systému / zavraždil desiatky žien / týraný matkou

 

V 25-rokoch je opäť zadržaný, tentokrát za pokus o vraždu mladej ženy. Za mrežami si ale posedí len pár dní. Dôvodom má byť jeho psychiatrický profil, ktorý mu v tomto prípade nahráva do karát. Justičný systém sa na neho totiž pozerá ako na „psychicky chorého“.

 

V tom istom roku si za ženu berie striptérku. Podľa očakávaní vydrží ich vzťah len dva roky. Jej profesiu už Carroll nehodlá ďalej tolerovať a jasne to svojej manželke vysvetľuje. Zapaľuje celý hotel, v ktorom spolu bývali. Za tento čin je opäť odvlečený v putách a odsúdený za podpaľačstvo. Dostáva 2 roky natvrdo, no už po roku sa dostáva na slobodu.

 

V roku 1967 sa vláme do domu, kde sa pokúsi v spánku uškrtiť iba 11-ročnú dievčinu. Čin sa mu však nepodarilo dokonať a za pokus o vraždu je tentokrát odsúdený na päť rokov.

 

Zdravý rozum by povedal, že za toľké prečiny, priestupky a vyčíňanie mu súd naloží vysoký trest. Uvedomí si, že takýto človek očividne nemôže pobehovať voľne po svete, pretože je skrátka nenapraviteľný. Americkému justičnému systému to však očividne nenapadlo.

 

 

Keď sa musí sériový vrah prihlásiť sám na polícii

Za 3 roky je vďaka dobrému správaniu znova medzi bežnými smrteľníkmi. Je rok 1970 a Carroll Cole má 31 rokov. Hľadá si zamestnanie, v ktorom by mohol mať dostatok slobody. Ako ideálna sa mu vidí práca vodiča kamiónu.

 

Pohybuje sa po území viacerých štátov, najmä Kalifornie, Nevady a Texasu, kde si opakovane vyhľadáva obete a pokúša sa ich sexuálne zneužiť. Zakaždým sa však ženám podarilo utiecť.

 

Uvedomujúc si, že to takto ďalej nepôjde, opäť sa dobrovoľne hlási na psychiatriu, kde v ňom kompetentní vidia len manipulatívneho človeka, ktorý chce stravu a strechu nad hlavou. Jeho príbehy pokladajú za vymyslené a posielajú ho nazad domov. Až neuveriteľne laxný prístup, ktorý si v nasledujúcich rokoch vyžiada životy desiatok žien.

 

Na odporúčanie sa teda vracia domov do San Diega, kde v priebehu jedného roka znásilní a zavraždí 3 ženy. Pre nedostatok dôkazov ho ale nemôžu obviniť. O rok neskôr je jeho bilancia rovnaká. Na svedomí má ďalšie 3 ženy, pri ktorých použije rovnaké modus operandi.

 

I keď sa Carroll viackrát pokúšal o rodinný život, nikdy v ňom nevedel zotrvať, sexuálne a vražedné myšlienky ho skrátka vždy premohli. Úrady však mali v tomto prípade konať, no namiesto toho si nikdy z Carrolla Colea nerobili ťažkú hlavu a zväčša v ňom videli len podvodníka, ktorý sa chce priživiť na svojom ťažkom detstve.

 

Carroll Cole / zlyhanie systému / zavraždil desiatky žien / týraný matkou

 

Jeho zatknutie je podobne absurdné ako celý tento príbeh. Carroll Cole sa totiž prihlásil na polícii sám. K svojim kriminálnym činom sa priznal v roku 1981. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že za 9 rokov práce na cestách mohol znásilniť a zavraždiť až 30 žien.

 

Nie len, že si svoju prácu nesplnili pedagógovia, psychológovia a psychiatri, ale totálne zlyhali aj samotní vyšetrovatelia. Carroll bol za svoje činy odsúdený na doživotie s možnosťou prepustenia, no to sa mu nepáčilo. Dožadoval sa trestu smrti.

 

Na nasledujúcich vypočutiach sa mu dodatočne podarilo presvedčiť porotu o ďalších 35 vraždách, ktorých sa mal dopustiť. V roku 1985 je ako 47-ročný napokon odsúdený k vysnívanému trestu smrti a popravený. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: murderpedia.org, cbsnews.com, learning-history.com, killer.cloud, Psychologie sériových vrahú / Andrej Drbohlav / 2013Foto: youtube.comNáhľadový obrázok: youtube.com Tagy: týranie, znásilnenie, sérioví vrazi
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.