Vychádzajúce talenty nás raz poriadne ohromia.
Každý z nás by v živote najradšej robil to, čo miluje. Naše koníčky nás z veľkej časti definujú a ak by sme sa im mohli venovať celý život, boli by sme extrémne šťastní. Piatim talentovaným mladým filmárom z Európy sa to podarilo, keďže sa zapojili do súťaže kampane #EUandME od Európskej únie.
Vychádzajúce hviezdy filmového priemyslu dostali vďaka EÚ šancu zažiariť už v mladom veku a my ti ich tvorbu len a len odporúčame. Súťaž sa riadila striktnými pravidlami a skúseným režisérom sa podarilo z mladých filmárov dostať to najlepšie. Na výrobu filmov prispela EÚ, a mladým ľuďom tak dala možnosť presadiť sa.
5 víťazov z kategórií zručnosti a podnikanie, mobilita, udržateľnosť, digitálne technológie a právo museli tieto témy šikovne priblížiť mladým ľuďom. Výsledky si môžeš pozrieť na webe #EUandME.
Ako začať vlastný biznis nadivoko?
Filmový režisér z Estónska Vlad Muko sa zameral na biznis a zručnosti. Poukázal na pozitívnu stránku samostatnej zárobkovej činnosti vo filme Strih ako zo sna. Parádne vymyslený dej rozpráva o otcovi, ktorý sníva o otvorení vlastného holičstva, no v banke mu zamietnu úver. Vďaka synovi však svoj podnik otvorí rovno v garáži a začnú divoké podnikateľské dobrodružstvo.
Rodina je viac než čokoľvek
O udržateľnosti hovorí film Leventeho Galambosa, kameramana a strihača, ktorý popri práci usilovne študuje na Technickej univerzite v Budapešti. V diele Skryté hodnoty má zaneprázdnený osamotený otec pocit, že sa svojej dcére vzďaľuje, keď sa snaží skĺbiť stresujúcu prácu s rodičovskými povinnosťami. Mysteriózny zvrat v podobe rozbitej hračky však všetko zmení.
Technológie sú ako nôž – dobrý sluha, zlý pán
O Symfóniu nového sveta, ktorá rozpráva o moderných technológiách a tradíciách, sa postaral Eugen Dediu z rumunskej Bukurešte. Dnes má ešte len 22 rokov a za sebou už viac než 30 dokumentárnych či krátkych filmov. Eugen bude mať kinematografickému svetu rozhodne čo ponúknuť a dokazuje to aj v šokujúcom filme, kde sa technológie vyvinuli natoľko, že hudobný koncert prebieha digitálne a muzikanti si miesto nástrojov priniesli notebooky.
Úzkosť a autizmus – a napokon šťastný koniec
Moja hudba sveta o právach vznikla pod taktovkou Jaimeho Oliasa De Lima z Madridskej univerzity. Špičkový mladý režisér už má na konte mnoho ocenených krátkych filmov, ktoré ťa jednoducho donútia zamyslieť sa. Vo filme hovorí o autistickom chlapcovi s úzkostnou poruchou, ktorý nosí slúchadlá, aby nepočul okolie. Neskôr však zistí, že pod vodou počuje len pokojný tep svojho srdca, čo mu život otočí o 180 stupňov.
Predsudky a konširácie kraľujú našej spoločnosti
Režisérka Magdalena Załęcka vyštudovala filmovú školu len pred pár rokmi, no už sa môže pochváliť napríklad špičkovou komédiou Cold Feet, ktorá ovládla filmové festivaly po celom Poľsku. Do súťaže #EUandME však prispela snímkou o mobilite s názvom Konšpirácia, plnou zábavných a ironických stereotypov.
Mladý muž chce precestovať celý svet, no vždy sa nájde niekto, kto ho odhovorí od jeho vysnenej krajiny. Chce ísť do Francúzska? Tam jedia len syr a on má laktózovnú intoleranciu. Napínavý dej v podobnom duchu pokračuje ďalej, no zvrat na konci ťa presvedčí, že predsudky v dnešnej spoločnosti jednoducho nemajú miesto.