Na Dúhovom Pride sa zúčastnilo rekordných 10-tisíc ľudí. Pochod Hrdí na rodinu prišli podporiť stovky ľudí
20. júla 2019 sa v Bratislave odohrali hneď dva pochody, ktoré rozdelil mesto na dva odlišné tábory. Na Hviezdoslavovom námestí sa konal 9. ročník Dúhového Pride festivalu, kde sa stretli všetci podporovatelia a zástupcovia LGBTI (lesby, gayovia, bisexuáli, transgenderi a intersexuáli) komunity. Snahou festivalu bolo upozorniť na to, že všetci ľudia nehľadiac na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu sú si rovní.
Zároveň s ním sa na Rudnayovom námestí odohrala akcia s názvom Hrdí na rodinu, ktorá chcela poukázať na dôležitosť úlohy matky a otca pri výchove dieťaťa. Bola založená predsedom občianskeho združenia Pastor bonus Marekom Nikolovom a predsedom Aliancie za rodinu Antonom Chromíkom.
My sme sa zúčastnili oboch udalostí, aby sme ti mohli priniesť reportáž priamo z centra diania. Chceli sme zistiť, v akom duchu sa niesla atmosféra na týchto dvoch rozličných podujatiach a čo bolo motiváciou ľudí, aby sa jednej alebo druhej akcie zúčastnili.
- Koľko ľudí prišlo na Pride a koľko na Hrdí na rodinu
- Akí politici či známe osobnosti jednotlivé podujatia podporili
- Prečo sa Dúhového Pridu zúčastnil aj 60-ročný Vlado
- Kvôli čomu to na pochode Hrdí na rodinu vyzeralo ako na mítingu politikov
- Prečo boli prítomní aj policajti
- Kde sa zjavili kotlebovci
LGBTI sú skutoční ľudia, nie politická debata
Dúhový Pride odštartoval príhovormi o 15:00 na Hviezdoslavovom námestí. Areál bol ohraničený a dnu sa dalo dostať len po kontrole tašiek, čiže pred vchodom sa pred začatím tvorili dlhé rady ľudí. Na pódiu sa vystriedali ombudsmanka Mária Patakyová, bratislavský primátor Matúš Vallo a evanjelický teológ Ondrej Prostredník.
Z predstaviteľov občianskych združení sa k ľuďom v dave prihovoril Robert Furiel zo združenia Saplinq, ktoré sa venuje budovaniu komunity LGBT+ ľudí. Špeciálny príhovor mal aj Waldemar Švábenský, ktorého transrodový syn Gabriel si v marci 2018 tragicky siahol na život a zomrel. Na Gabrielovu počesť vznikol festival Svet podľa Gabriela, ktorý šíri osvetu o transrodovej kultúre.
V príhovoroch sa okrem iného apelovalo aj na to, aby sa téma LGBTI prestala zneužívať ako nástroj pre kampane politikov a aby sa na LGBTI ľudí pozeralo komplexnejšie a nielen skrz nálepku sexuálnej orientácie či rodovej identity.
V areáli sa zhromaždilo toľko ľudí, že prechádzanie sa vnútri v ohradenom priestore bolo niekedy naozajstným problémom a ľudia sa cez seba museli tlačiť. Pochod bol naplánovaný o 16:00, no príhovory trvali dlhšie a tak pochod oficiálne odštartoval až o 16:30.
Za zvuku bubnov cez nábrežie Dunaja
Takmer 10-tisíc ľudí sa za zvuku bubnovania vydalo naprieč centrom Bratislavy, aby ukázali solidaritu s LGBTI komunitou. Melódia z bubnov neutíchla počas celého trvania pochodu a dav ľudí si veselo tancoval do rytmu a mával s vlajkami.
Aj z balkónov niektorých obyvateľov viseli dúhové vlajky na počesť pochodu a okoloidúci si zabávajúci sa dav zvedavo obzerali a fotili. O bezpečnosť sa starali desiatky policajtov a dobrovoľníkov v reflexných vestách, ktorí neustále upozorňovali skupinky ľudí, aby nevybočovali z danej dráhy a nezasahovali do električkovej trate.
Pochod bol pokojný a neprerušila ho žiadna mimoriadna udalosť. Dav smeroval popri nábreží Dunaja, cez Šafárikovo námestie a vrátil sa opäť na Hviezdoslavovo námestie. Účastníci pricestovali na Pride z celého Slovenska a niektorí si nenechajú ujsť žiadnu udalosť, ktorá upriamuje pozornosť na LGBTI komunitu.
60-ročný Vlado je pravidelným účastníkom každej osvetovej udalosti týkajúcej sa LGBTI problematiky a tento rok sa zúčastnil na Prideoch v Banskej Bystrici, Prahe a aj vo Viedni. „Vo Viedni to bol 6-hodinový pochod a k tomu bratislavskému sa to nedá porovnať, ale ani ten by som si za žiadnych okolností nenechal ujsť.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo sa Dúhového Pridu zúčastnil aj 60-ročný Jozef či 19-ročná Katka
- Akí politici či známe udalosti prišli na obe podujatia
- Prečo to na zhromaždení Hrdí na rodinu vyzeralo ako na mítingu politikov
- Kde sa zjavili kotlebovci