Nestarať sa v dnešnom svete o ekológiu je hotový hriech, ale do akej miery ide s takouto módou len o pózu?
Slovíčka udržateľný alebo conscious patria v rámci módy medzi najfrekventovanejšie výrazy posledných rokov a nad príbehom svojho oblečenia sa tak kvôli nim zamyslel nie jeden z nás.
Hlavná idea tohto hnutia je veľmi jednoduchá: pri výrobe oblečenia sa ničia prírodné zdroje, znečisťuje sa životné prostredie a svetový módny priemysel tak pomaly, ale isto vedie náš svet k záhube. Kvôli množstvu dôkazov a záznamov z bangladéšskych tovární, ktoré kolujú internetom vďaka dokumentu The True Cost už od roku 2015 je ťažké povedať, že podobné otázky ťa nezaujímajú. Za nakupovanie lacného oblečenia vo fast-fashion reťazcoch totiž nesie každý z nás kúsok viny.
- Prečo je udržateľná móda zlá.
- Ako sa správať ekologicky aj bez udržateľnej módy.
- Čo je cirkulácia a prečo je lepšia než udržateľnosť.
Hnutie za udržateľnú módu prinútilo svetových gigantov prijať množstvo opatrení, zabezpečiť lepšie pracovné podmienky pre svojich zamestnancov a zároveň schváliť upravené výrobné normy, vďaka ktorým by sa mal dopad výroby oblečenia na životné prostredie každým rokom znižovať.
Ak si k tomu prirítame nespočetné množstvo "sustainable" a "conscious" kolekcií, ktoré sa dostali na pulty bežných predajní, človek by si už pomaly myslel, že táto téma je vyriešená. Značky síce svojim zákazníkom tvrdili, že toto oblečenie bolo vyrobené eticky a s minimálnym dopadom na naše životné prostredie, čo bola dúfajme aj pravda, no postupom času sa nám začal v našich šatníkoch kopiť malý problém.
Čo znamená byť eko?
Ak nám predajca povie, že kúpou určitého výrobku sme prispeli k čistejším oceánom a nižším uhlíkovým emisiám v ovzduší, nadobudneme pocit, že daný odev má magické chopnosti a po večeroch chodí recyklovať plastové fľaše. V skutočnosti sme si ale kúpili obyčajný produkt, ktorý bol len vyrobený eticky.
Rovnako dôležitá ako výroba je však aj životnosť a následná recyklácia. Kúpou conscious produktu spravíš prvý správny krok k lepšej budúcnosti, no rovnako si na seba berieš bremeno, ktoré môže v konečnom dôsledku spraviť viac škody ako osohu. Ekologické módne správanie totiž znamená aj to, že nakupuješ len ak to nevyhnutne potrebuješ a zo svojich odevov sa snažíš vyťažiť maximum životnosti. Každý vyrobený odev zanecháva stopu na životnom prostredí a viac odevov jednoducho znamená väčšiu stopu.