Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 22. 1. 2020 meniny má Zora

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Refresher - Rozhovory
3
Vladimír Mičuda
14. júl 2019, 11:12
Čas čítania: 14:31

Na legalizáciu marihuany Slovensko nie je pripravené, hovorí primárka kliniky drogových závislostí (Rozhovor)

Existujú dva tábory. Jeden považuje závislosť za hroznú frajerinu, ktorá ho nemôže nikdy zlomiť a je nad vecou. Druhý tábor sa za svoj problém hanbí, považuje to za osobné zlyhanie, hovorí psychiatrička Ivana Dušeková.

Vladimír Mičuda
14. júl 2019, 11:12
Čas čítania: 14:31
Na legalizáciu marihuany Slovensko nie je pripravené, hovorí primárka kliniky drogových závislostí (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Doktorka Ivana Dušeková je primárkou na klinike drogových závislostí v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku. „Pacienti musia počuť celú pravdu, natvrdo. Polopravdy zažívali počas skrývania svojej závislosti. Počúvali a sami sa presviedčali, že to nie je také zlé, že stále majú rezervu a podobne. Sú naučení na falošný spôsob života,“ hovorí skúsená psychiatrička, ktorá vedie oddelenie už sedem rokov. Rozhovor s doktorkou je tretí zo série článkov o stigmatizácii psychiatrie.

 

Čo sa v rozhovore s psychiatričkou Ivanou Dušekovou dozvieš:
 • Prečo robia na oddelení náhodné drogové a alkoholové testy
 • Koľko stojí liečba na oddelení drogových závislostí
 • Koľko pacientov ročne prijmú
 • Ako prebieha liečba alkoholizmu či drogovo závislých pacientov
 • Aký má názor na to, že mladí experimentujú s drogami
 • Ako dlho trvá liečba
 • Ako sa realita liečby závislosti líši od toho, čo poznáme z filmov

 

Na legalizáciu marihuany Slovensko nie je pripravené, hovorí primárka kliniky drogových závislostí (rozhovor)  

Keď som prišiel, oddelenie drogových závislostí bolo takmer prázdne. Všetci boli von a športovali.

Liečba závislostí, ak má byť úspešná, by mala spĺňať isté režimové a komunitné parametre. My sa to snažíme na našej klinike rešpektovať a dodržiavať. Súčasťou tejto komunitnej, systémovej liečby sú aj športové aktivity. Pacienti tu majú možnosť športovať prakticky denno-denne. Máme otvorenú posilňovňu, pacienti majú k dispozícii telocvičňu. Ak má niekto somatické komplikácie, tak má, samozrejme, športovanie individuálne regulované. Snažíme sa však pacientov motivovať, aby sa venovali športu, ako aj relaxačnej technike, aby sme ich do budúcna inšpirovali, ako možno tráviť voľný čas.

 

Športový deň, ktorého ste boli súčasťou, bol druhý ročník. Akcia vznikla spontánne minulý rok, mali sme na oddelení skupinu pacientov, ktorí boli bývalí športovci. Navrhli, aby sme sa pokúsili zorganizovať športový deň. Nakoniec sa z myšlienky na podnet pacientov stáva tradícia. Je to aj ukážka toho, že voľný čas sa dá tráviť aj bez psychoaktívnej látky. Na Slovensku je zvykom, že keď si ide skupina ľudí zahrať futbal, automaticky k tomu patrí pivo. Chceme našim pacientom ukázať, že sa môžu zabaviť či zašportovať si aj bez alkoholu a iných návykových látok.

 

Z praxe viem, že treba zohľadňovať aj následky nárazového, jednorazového extrémneho konzumu alkoholu.  Môže to byť totiž porovnateľné s tým, kedy je už jednoznačne jasná diagnóza syndrómu závislosti.

 

Moderátor bol veselý a ostatných ľudí povzbudzoval k výkonu. Zarazilo ma však, keď povedal: Je hanba, že sa neviete baviť bez návykových látok. Nie je to príliš ofenzívne?

Voči pacientom som priama, otvorená. Naučila ma to prax. Pacienti musia počuť celú pravdu, natvrdo. Polopravdy zažívali počas skrývania svojej závislosti. Počúvali a sami sa presviedčali, že to nie je také zlé, že stále majú rezervu a podobne. Sú naučení na falošný spôsob života. Bežne sa bavíme bez servítok a vždy vítam, keď sú pacienti konkrétni.

 

Zároveň nemôžeme pacientov odseparovať od pojmov psychoaktívnych látok, nedá sa to. Keď idete do potravín, máte tam uličky s alkoholom. Zapnete si večer televíziu a alkohol je v reklame. Rovnako tak vo filmoch, v hudbe. Spoločnosť to obsahuje a my sa tomu nevyhneme. Treba jednoducho veci hovoriť na rovinu a pomenovať ich správnymi slovami.

 

Na legalizáciu marihuany Slovensko nie je pripravené, hovorí primárka kliniky drogových závislostí (rozhovor)

 

Nie je problém, že sa stretnú aktuálni pacienti s tými, čo sú už absolvovali liečenie? Neobjavujú sa výsmešky či napätie?

Nič také sa nedeje. Na našej klinike máme dokonca možnosť takzvaných jednodňových hospitalizácií. Preliečení pacienti k nám môžu chodiť na skupinovú terapiu s tým, že niekedy spravíme náhodný test na návykové látky. Je to veľmi motivujúce, že tí, ktorí sú v aktívnej liečbe, sú konfrontovaní s niekým, kto to už zvládol, kto už prešiel do normálneho života. Pozitívum ja tiež to, že na našom oddelení sa riešia rôzne závislosti. Nikdy človek nevie, či sa jedna závislosť nepremostí do druhej, čo bežne z praxe sledujeme. Majú možnosť porozprávať sa, vymeniť si skúsenosti.

 

Prečo ste sa rozhodli študovať psychiatriu?

Už na medicínu som šla s tým, že sa chcem stať psychiatričkou, táto profesia ma vždy fascinovala. Počas štúdia ma začala paradoxne baviť aj patológia, chvíľu som teda váhala. Nakoniec som ostala pri psychiatri a neľutujem.

 

Dá sa táto práca zvládať dlhé roky bez toho, aby nezaťažovala psychiku?

Na psychiatrii pracujem už 19 rokov, primárkou na oddelení som 7 rokov. Nemám pocit, že by ma odbor psychiatria negatívne poznačil, nemyslím si, že žijem inak ako ostatní len pre to, že som psychiatrička. Možno mám menej voľného času, keďže ma práca baví a je to zároveň aj môj koníček. Dávam si však veľký pozor, aby práca nenarušovala moje súkromie.

 

Spomenuli ste, že robíte náhodné testy. Stáva sa, že si pacienti donesú psychoaktívnu látku?

Klinika drogových závislostí v Pezinku je považovaná za kliniku, ktorá má veľmi tvrdý režim. Citujem svojich pacientov, ktorí pre komplikovanosť diagnózy absolvovali už niekoľko pobytov v rôznych zariadeniach. Nestáva sa to často, no úprimne poviem, že za moju prax sa takéto prípady objavili. Nie je to časté, máme totiž pravidelné kontroly, pacienti podpisujú informovaný súhlas, v ktorom sú dopredu informovaní o kontrolách osobných vecí za ich prítomnosti. Na požiadanie sú povinní vykonať dychovú skúšku a odovzdať moč na toxikologické vyšetrenie. Bez toho by však liečba nebola efektívna, je to prirodzený postup.

 

Ako často sa deje, že u pacienta nájdete drogy či alkohol?

Za sedem rokov, čo vediem túto kliniku, sme drogu priamo na oddelení našli len raz. Alkohol sme našli niekoľkokrát. Preto považujem za nevyhnutné interné režimové opatrenia a kontinuálne kontroly. Ale aj tieto situácie sa snažíme využiť v liečebnom procese. Môžu poukázať aj na to, ako sa ľudia v takýchto situáciách správajú, ako situáciu vyhodnotia, aký zaujmú postoj. V terapii tak môžu vzniknúť podnetné modelové schémy. 

 

Častejšie sú recidívy. Pacient má napríklad povolené vychádzky mimo areálu nemocnice na pár hodín. Realizujú sa aj cielene, za účelom „otestovania sa“ mimo chránené prostredie. Sem tam sa stane, že pacient mimo areálu napr. konzumuje alkohol, užije psychoaktívnu látku. Vtedy pacienta konfrontujeme, za svoje kroky je hodnotený. Dostane sankciu a na základne nej klesá v pomyslenom „liečebnom rebríčku“. Dostáva sa v podstate na nulu, prvý deň hospitalizácie.

 

Ako sa pacient dostane k vám, na vašu kliniku?

Hospitalizácie sú na dobrovoľnej a nedobrovoľnej báze. Dobrovoľné sú jasné – pacient sa rozhodne, že to skúsi, príde sa k nám ústavne liečiť. Nedobrovoľné sú také, ktoré sú nariadené súdom – protialkoholické, protitoxikomanické hospitalizácie či liečba patologického hráčstva. Súd rozhoduje ako o nariadení, tak aj o ukončení liečby.

 

 

Keď sa sám rozhodnem, že nastúpim na liečenie, koľko ma to bude stáť?

Liečba závislosti je plne hradená poisťovňou.

 

Môže sa stať, že pacient zneužije inštitúciu? Keďže je to „zadarmo“, môžu sa nájsť rôzni špekulanti.

Liečba podľa štandardných kritérií trvá približne 3 mesiace, na ňu má nárok každý občan, ktorý si uhrádza zdravotné poistenie. Ak je pacient dlžníkom zdravotnej poisťovne, poskytneme neodkladnú starostlivosť, ktorú podľa zákona musíme poskytnúť. Akonáhle dosiahneme parciálnu kompenzáciu stavu, pacient je prepustený, alebo mu je poskytnutá možnosť, aby si založil splátkový kalendár, resp. aby vyriešil túto situáciu iným spôsobom, napríklad požiadal o pomoc rodinu. Ak sa to podarí, pacient môže pokračovať v dokončení kompletnej liečby, lebo na ňu už ako poistenec nárok má. 

 

V každom odbore sa lekár stretne s pacientom, ktorý je špekulant a snaží sa zneužiť systém. Dávame si pozor, sledujeme, či nedochádza k zneužívaniu.

 

Koľko pacientov ročne prijmete?

V roku 2018 bolo na našu kliniku prijatých 363 pacientov, v roku 2016 dokonca 485.

 

U nás je človek monitorovaný, pod dohľadom a keď tento stav zvládneme, postupne dokážeme pacientovi vyselektovať, resp. zredukovať lieky a snažíme sa ho „vyčistiť“. 

 

Ľudia, hlavne mladí, chodia bežne piť takmer každý piatok či sobotu. Dá sa to považovať za závislosť?

 

Exkluzívny obsah pre predplatiteľov REFRESHER+
od 2,50 € na mesiac
PREDPLATIŤ
Máš už predplatené? Prihlásiť sa
PREČO SI PREDPLATIŤ?

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Čo si primárka myslí o víkendovom pití alkoholu
 • Ako sa terapia líši od filmov
 • Prečo nie sme pripravení na legalizáciu marihuany
 • Ako dlho by mala trvať efektívna liečba
 • Čo je vzťahová závislosť

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
12
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.