Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 6. 8. 2021 meniny má Jozefína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
ZÁZNAM: Kotlebovci na proteste varili a žiadali odchod prezidentky. Pokračovať budú v piatok (+ foto a video) ZÁZNAM: Kotlebovci na proteste varili a žiadali odchod…
Úradníčka, ktorú Matovič nazval tupelom, odchádza študovať na Oxford. O skončenie pracovného pomeru požiadala už dávnejšie Úradníčka, ktorú Matovič nazval tupelom, odchádza študovať na…
Majk Spirit sa háda s novinárom Vagovičom. Spor vyvolali konšpirácie a komunistická minulosť raperovej matky Majk Spirit sa háda s novinárom Vagovičom. Spor vyvolali…
„Ten pohľad na jej broskynku.“ Nahé fotky olympioničiek spôsobili rozruch vzhľadom na sexualizáciu, časť mužov nahnevala cenzúra „Ten pohľad na jej broskynku.“ Nahé fotky olympioničiek…
Sťažoval sa na sexuálne obťažovanie a vyhodili ho z Hollywoodu. Hviezda Múmie sa teraz vracia do veľkých blockbusterov a komédií Sťažoval sa na sexuálne obťažovanie a vyhodili ho z Hollywoodu.…
Moderátori očkovacej lotérie Marcel Forgáč a Vera Wisterová si za dvanásť týždňov domov odnesú poriadny balík peňazí Moderátori očkovacej lotérie Marcel Forgáč a Vera Wisterová si…
Hudba - Slovensko

Ovládli rapovú scénu Slováci alebo Česi? Toto je 10 najlepších albumov prvej polovice roka 2019

Opäť uzrelo svetlo sveta množstvo nových domácich albumov. Ktoré priniesli inovátorstvo a originalitu?

Viktor Kniš
2. júl 2019, 19:37 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ovládli rapovú scénu Slováci alebo Česi? Toto je 10 najlepších albumov prvej polovice roka 2019
Zdroj: Matúš Zeťák
Hudba - Slovensko
13
Viktor Kniš
2. júl 2019, 19:37

Ovládli rapovú scénu Slováci alebo Česi? Toto je 10 najlepších albumov prvej polovice roka 2019

Opäť uzrelo svetlo sveta množstvo nových domácich albumov. Ktoré priniesli inovátorstvo a originalitu?

Viktor Kniš
2. júl 2019, 19:37
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Ovládli rapovú scénu Slováci alebo Česi? Toto je 10 najlepších albumov prvej polovice roka 2019
Zdroj: Matúš Zeťák

Vzhľadom na súčasnú aktivitu domácich raperov sme sa opäť rozhodli zhrnúť aj najlepšie albumy prvej polovice roka, pričom budeme zvažovať aj EPčka a kratšie projekty. 

 

Už dávno to nie je len o počte skladieb a dĺžke. Ako hlavné faktory sme hodnotili osobný posun interpreta, kvalitu zvuku a inovátorstvo, témy a originálnosť ich spracovania, no a v konečnom dôsledku aj celkovú atmosféru a dojem po vypočutí albumu ako celku od prvého tracku po posledný.

 

Samozrejme, ide o subjektívny rebríček a ten tvoj môže vyzerať úplne inak. Pokojne nám daj vedieť do komentárov, aké projekty sa páčili najviac tebe a prečo. Na spracovaní výberu sa podieľala tá časť československej redakcie, ktorá mala možnosť počuť všetky alebo väčšinu albumov. 

 

10. Marko Damian - 50 Westside

Marko Damian pristupuje kutvorbe výrazne inak ako zvyšok kolegov a aj keď by sme ho mohli kategorizovať ako mumble rapera, vďaka farbe hlasu a schopnosti pracovať s ním v rôznych polohách a melódiách sa nedostávame k mnohým monotónnym momentom.

 

Interpretove debutové EP obsahuje síce „len“ štyri plnohodnotné tracky, poslucháč však nemá čas nudiť sa. Zároveň by v podobnej smutnej atmosfére mohlo stratiť na unikátnosti. V prípade Marka je obzvlášť dôležité prihliadať na vizuálnu stránku tvorby, na ktorej si dáva záležať s každým projektom. 


9. Dollar Prync - Jeb System 2

Domáci rap ešte stále nie je o uhladených outfitoch a textoch. Dollar Prync z pražského Smíchova rapuje o biznise na ulici, bitkách či predaji drog a stoke z perspektívy Róma. Autenticitu si zachováva aj po stránke zvuku, zároveň nejde o typický boombap bez nápadu.

 

Na svoje si príde každý, kto si v českom rape zakladá na lyrike a chce sa dozvedieť čosi viac o zarábaní v temných uličkách. Na Jeb System 2 hovorí veci, ktoré by sa iní raperi neodvážili,  aj počas tvorby nášho rozhovoru sme však mali možnosť vidieť, že je v Prahe veľmi rešpektovanou osobou. 

 

 
8. Sergei Barracuda - Medusa

Sergei sa aj v tomto roku po tvorivej stránke posunul smerom k novému zvuku, začal ešte intenzívnejšie využívať moderné techniky aj prístupy a jeho súčasná tvorba je výrazne melodickejšia a dynamickejšia.

 

Zároveň zostal pri charakteristických textoch o drogách a ženách, takže si na svoje prídu fanúšikovia, ktorých na prvý pohľad efekty na hlase vystrašili, keď sa chcú o svojom obľúbenom interpretovi dozvedieť niečo nové. V tomto prípade patrí pochvala aj Bussymu, ktorý má súčasný Barracudov zvuk na starosti. 

7. CASHANOVA Bulhar - Hood Celebrity 3

Bulhar dal dohromady síce veľmi chaotický projekt bez akéhokoľvek konceptu, hudobne sa však líši od drvivej väčšiny kolegov. Poslucháči, ktorí obľubujú drzosť a prvoplánovú bezprostrednosť v tom pozitívnom zmysle slova, si však určite prídu na svoje. Práve inakosť v tomto prípade zohráva obrovskú rolu a možno je otázne len to, či občasná monotónnosť nie je nadradená netradične koncipovaným textom.

 

Zároveň platí, že ani sám interpret sa nesnaží tlačiť na pílu, trefne poukazuje na úskalia trendov, ktoré nám priniesla doba a zasiahla jeho mnohých kolegov. Do veľkej miery by sme ho mohli nazvať pankáčom, ktorého nezávislosť doviedla až k obrovskej pozornosti. 


6. Idea - Tempo

Idea síce aktiviou nezaháľa, aj napriek tomu dokáže stále novými skladbami milo prekvapiť. Skvelo lyrický vybavený člen Ty Nikdy je na novom sóle o niečo menej kritický, zároveň si skúsil oveľa viac experimentovania.

 

V tomto prípade nejde o spoluprácu s DJom Fatte ako IF a veľa priestoru dostal producent elektronickej hudby FVLCRVM, takže sme svedkami zaujímavej fúzie. Okrem neho doručil hudbu aj Jimmy Pé a Fallgrapp, vo všeobecnosti teda konštatujeme, že Idea chcel skúsiť niečo výrazne iné. Oceňujeme aj sprievodné grafické spracovanie hudobného projektu. Predsa len, stále je veľmi málo raperov, ktorí dbajú na vizuálnu stránku svojej tvorby. 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2240 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC


5. Ektor - Marko

Ektorovi značne prospela ročná pauza, ktorú zavŕšil projektom Alfa. Následne si ešte uvedomil, že nebude na škodu pustiť si fanúšikov viac k telu, čo sa udialo na projekte Marko. Už samotný názov napovedal, že pôjde o osobnejšiu záležitosť, ktorá aj napriek tomu neutrpela na zvučnosti trackov odsúdených na úspech. 

 

Ak ťa náhodou Ektor v minulosti nudil, na Markovi je opäť inovátorský, aj keď si zachováva typický imidž. Zároveň má vzácnu schopnosť zostaviť poradie skladieb tak, aby sa k nemu dalo kedykoľvek vrátiť bez toho, aby si selektoval len niektoré skladby. A o selekcii produkcií sa snáď ani nemusíme baviť. 

4. Viktor Sheen - Černobílej svět

Viktor Sheen je český skokan desaťročia, ktorý sa z nevýrazného člena Blakkwoodu prepracoval na jednu z najzásadnejších postáv novej vlny domáceho rapu. A to bez akejkoľvek pomoci. Vytvoril si vlastný charakteristický sound, aj napriek úspechu pôsobí veľmi pokorným dojmom a s jeho textami založenými na vzťahoch sa stotožňuje extrémne široké publikum. 

 

Na tohtoročnom albume je veľmi osobný, zvláda osedlať aj rytmickejšie hudby, zapája melodické linky a aj lyrická vybavenosť z neho robí súčasnú elitu. Miestami môže byť pre poslucháča náročné rozlúštiť všetky metafory, aspoň ho tak prinúti počúvať skladby opakovane.

 

Viktor Sheen má na svedomí pravdepodobne aj celkovo najúspešnejší track tohto roka Až na měsíc, ktorý definuje všetko, čo v roku 2019 funguje. Nik Tendo, Calin, Hasan na spolupráci a dancehallovoafropopový beat s textom o problematike vzťahov. Zdravíme D. Kopa, ktorý má na svedomí finálnu úpravu zvuku celého projektu. 


3. Gleb - Gauč Storytelling

Gleb čoraz viac rozširuje pole pôsobenia svojho vlastného žánru, ktorý zadefinoval na najnovšom projekte. Jeho gauč 'n' bass nie je len o rýchlom BPM, nájdeme v ňom aj odkazy na tvorbu legendárnych interpretov a je zreteľné, že aj keď Gleb nie je typickým raperom, jeho knowledge a vplyv Nasovho Illmaticu má dopad aj na súčasnú tvorbu. 

 

Opäť sme sa dočkali množstva storytellingov, hudobných experimentov a v prvom rade posunu od projektu Lavička Pimpin. Sympatické je aj rozdelenie a samotná selekcia hostí, ktorými sa Gleb nesnažil vypĺňať minutáž, práve naopak. 


2. Smack - P’s a Love 2

V deň vydania skladby Skončila show sa zo Smacka ako priekopníka grime žánru v našich končinách stal raper, ktorého už nemožno škatuľkovať. Z tejto skutočnosti ťažil aj na pokračovaní P's a Love z roku 2014, s ktorým má dvojka zopár rovnakých čŕt.

 

Ide o Smackov súčasný vrchol, zároveň však nezabúda na svoje korene a z rapu si berie len to najlepšie. Celkovo je druhé pokračovanie série P's a Love zhrnutím všetkého kvalitného, čo na seba dokázal Smack za posledných 5 rokov naviazať. A to sa týka aj hostí a hudobných produkcií. 

 

1. Hasan - Hasan

Kedysi jeden z najmenej výrazných členov Milion Plus už v minulom roku na spoluprácach na Nik Tendovom Sedm, Yzovom Rehab a následne aj početných trackoch z labeloveho projektu KML dokázal, že dokáže dať skladbám úplne iný rozmer. Aj preto sme mali od jeho aktuálneho sóla veľké očakávania. Tie sa mu podarilo naplniť na dvanástich nahrávkach, pri ktorých stál sčasti ako hudobný producent. 

 

Český Frank Ocean aj vďaka špecifickej farbe hlasu a speváckemu talentu dokázal do skladieb dostať veľa momentov spôsobujúcich zimomriavky. Fascinujúca je aj nadväznosť nálad a podobne ako pri všetkých projektoch Milion Plus, aj tu je výrazne počuť finálny dotyk hudobného inžiniera D.Kopa. 

 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Matúš Zeťák
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy hudba
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
ZÁZNAM: Kotlebovci na proteste varili a žiadali odchod prezidentky. Pokračovať budú v piatok (+ foto a video) ZÁZNAM: Kotlebovci na proteste varili a žiadali odchod prezidentky.…
Úradníčka, ktorú Matovič nazval tupelom, odchádza študovať na Oxford. O skončenie pracovného pomeru požiadala už dávnejšie Úradníčka, ktorú Matovič nazval tupelom, odchádza študovať na Oxford.…
Majk Spirit sa háda s novinárom Vagovičom. Spor vyvolali konšpirácie a komunistická minulosť raperovej matky Majk Spirit sa háda s novinárom Vagovičom. Spor vyvolali konšpirácie…
„Ten pohľad na jej broskynku.“ Nahé fotky olympioničiek spôsobili rozruch vzhľadom na sexualizáciu, časť mužov nahnevala cenzúra „Ten pohľad na jej broskynku.“ Nahé fotky olympioničiek spôsobili…
Sťažoval sa na sexuálne obťažovanie a vyhodili ho z Hollywoodu. Hviezda Múmie sa teraz vracia do veľkých blockbusterov a komédií Sťažoval sa na sexuálne obťažovanie a vyhodili ho z Hollywoodu.…
Moderátori očkovacej lotérie Marcel Forgáč a Vera Wisterová si za dvanásť týždňov domov odnesú poriadny balík peňazí Moderátori očkovacej lotérie Marcel Forgáč a Vera Wisterová si za…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť