Vyspovedali sme čašníkov z piatich bratislavských prevádzok. Čo si myslia o popiskovaní, o nulovom tringelte a opitých zákazníkoch?
Vedia sa Slováci správať v podnikoch? Zisťovali sme to u tých najkompetentnejších, samotných čašníkov. Išli sme do 5 bratislavských prevádzok, od najluxusnejšej reštaurácie Fou Zoo, cez reštauráciu a vinotéku Portofino, kaviareň La Crema v Eurovei, kaviareň Vespa v centre, až po nočný bar Bohéma a pýtali sme sa na ich autentické zážitky so zákazníkmi.
V článku sa dozvieš:
- Akého faux pas sa dopúšťajú zákazníci v reštauráciách
- Koľko by sa malo nechať prepitné
- Či čašníkom vadí rozdeľovanie účtu
- Ako by si mal slušne zavolať obsluhu
- Vtipné aj nepríjemné príhody
MONIKA - FOU ZOO
Aké najväčšie faux pas si zažila v reštaurácii od zákazníka?
Napríklad, keď sa zákazník začne pýtať čašníka na osobné veci, či má priateľa alebo podobne. Aj to sa stáva. Alebo keď sú arogantní a povrchní a pred ostatnými zákazníkmi sa predvádzajú.
Ako je to s prepitným? Musí ho zákazník vždy nechať?
U nás väčšinou každý nechá prepitné. Je to síce nepísané pravidlo, ale pokiaľ je zákazník spokojný, slušné je nechať aspoň 10 % z celkovej sumy. Keď je niekto nespokojný, čo sa u nás väčšinou nestáva, tak nenechá. Ale myslím, že by sa malo.
Ako sa čašníci pozerajú na rozdeľovanie účtu?
U nás to vôbec nie je bežné. Stane sa to raz za pol roka nejakému nášmu čašníkovi, ale inak nie. Možno ešte tak, že osobitne chcú zaplatiť jedlo a drinky. Je pravda, že to zaberá veľa času a nemáme to veľmi radi.
Niekedy k nám prídu ľudia, ktorí si myslia, že sme zoo, lebo to máme v názve.
Ako by sa slušným spôsobom mal privolať k stolu čašník?
Správny čašník dodržiava očný kontakt. Ak aj príde k takej situácii, že čašník náhodou nestíha, od zákazníka je slušné maximálne mávnuť na neho rukou. Určite nepopiskovať a nevykrikovať po ňom. To do reštaurácie nepatrí. Mám jednu historku, keď sme v zadnej časti reštaurácie mali partiu šiestich pripitých žien a vyvolávali nám na náš firemný telefón, či môže za nimi prísť čašník (smiech).
Na čo zákazníci najviac zabúdajú?
Poďakovať a pozdraviť. Väčšinou fungujeme na rezerváciách, niektorí zákazníci na to ešte nie sú zvyknutí a rovno sa rozbehnú po reštaurácii, nepočkajú, kým ich niekto usadí.
Napadne ti vtipný zážitok z reštaurácie, s ktorým by si sa mohla s nami podeliť?
Mám ich viac (smiech). V ponuke máme 7-chodové degustačné menu a pred jedlom ti čašník prinesie napkin, čo je malý vlhčený uteráčik, ktorým si máš umyť ruky. Niektorí zákazníci to nepoznajú, sú v rozpakoch a myslia si, že to majú zjesť (smiech). Fou Zoo je Pan-ázijská reštaurácia a raz k nám prišiel kuriér s balíčkom na meno „pán Azian“. Tiež k nám chodia ľudia a myslia si, že sme zoo.
Napadne ti nejaká nepríjemná skúsenosť?
Raz tu bol jeden pán, ktorý oslavoval dcérine narodeniny s celou rodinou a ja som ich obsluhovala. Keď na konci všetci odišli, on tu ešte ostal a začal ma volať na kávu a potom ešte vyvolával do reštaurácie a pýtal sa na mňa.
LÍVIA - PORTOFINO
Aké najväčšie faux pas si zažila v reštaurácii od zákazníka?
Nuž, k nám chodia rôzni experti. Tým, že sme vinotéka, tak istí zákazníci si niekedy myslia, že vedia o vínach všetko. Pamätám si na to, ako ma niekto dlho presviedčal o tom, že Tramín červený je červené víno a nie biele. A mne ešte povedia, že sa do toho absolútne nevyznám (smiech). Tak celkovo, keď sa niekto hrá na majstra sveta a pritom je to úplne opačne.
Ako je to s prepitným? Mal by ho zákazník vždy nechať?
Ja to beriem tak, že pokiaľ ja dám dobrý servis a zákazník je normálny, tak mi ten tringelt dá. Norma je tých 10 %. Nájdu sa aj takí, čo si povedia, že čašník dostáva výplatu, tak na čo mu budem dávať peniaze navyše.
Chodí k nám partia chalanov, z ktorých som na začiatku mala nočné mory, ale už som si na nich zvykla. Majú taký zlozvyk, že hryzú poháre.
Ako sa čašníci pozerajú na rozdeľovanie účtu?
Asi žiaden čašník to nemá rád, ale môže sa to robiť. Zákazník by to však mal dopredu oznámiť. Najhoršie je, keď si chce účet rozdeliť 15 ľudí, dlho sa to rozrátava a na konci sa zistí, že niekto niečo nezaplatil, lebo si myslel, že to vezme zaňho iný z partie. Zdĺhavé komplikácie.
Ako by sa slušným spôsobom mal privolať k stolu čašník?
My máme aj terasu a často sa stáva, že zákazník volá na čašníka že „haló“. Vtedy mám chuť povedať, že je obsadené (smiech). Radšej keď prídu priamo za nami,alebo keď ide čašník okolo a poprosí slušne o niečo.
Na čo zákazníci najviac zabúdajú?
Pozdraviť a poďakovať. Základné veci.
Napadne ti vtipný zážitok z reštaurácie, s ktorým by si sa mohla s nami podeliť?
Už dlhšie sem chodí partia chalanov, z ktorých som na začiatku mala nočné mory, ale už som si na nich zvykla. Majú taký zlozvyk, že zvyknú hrýzť poháre, normálne vypľujú sklo (smiech). Akože, sú super, mám ich rada, ale toto je ich špecialita.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako našla Lívia na účte nakreslený iba penis
- Čo robia čašníci, keď na nich ľudia neslušne mávajú
- Aké najbizarnejšie prosby majú niektorí zákazníci
- Ako je možné, že si niekto objednáva caffe latté bez mlieka
- Prečo podgurážená žena vytrhla dvere na záchode