Utekať pred hejtom vraj nikdy nič nevyrieši.
Bez sociálnych sietí by bol svet extrémne odlišný. Podľa mnohých názorov na nás majú dobrý vplyv a ľudí zbližujú aj napriek veľkej diaľke, podľa ostatných však sociálne siete nič dobré neznamenajú.
Zdieľanie fotiek na Instagrame či Facebooku je dobre známym fenoménom a pokiaľ nám niekto napíše čosi nepríjemne, mnoho z nás to naštve. Veľa takýchto komentárov sa maže a ich autori blokujú, najmä ak je to čosi vulgárne.
Ako však hovorí známy psychoanalytik a kognitívny terapeut Steve McKeown, ktorý vedie vlastnú britskú kliniku, to nie je úplne dobré riešenie. Aj napriek tomu, že sú ľudia vulgárni a nenávistní, mazanie ich komentárov a blokovanie autorov môže byť znakom ľahkej egománie.
Ak sa nedokážeme vysporiadať s negatívnou spätnou väzbou v online svete, v tom reálnom sa nám to môže vrátiť omnoho viac. „Blokovanie sa dnes stalo úplne normálnym a bežným. Utekáme vďaka nemu pred trápnymi pocitmi, depresiou či úzkosťami, no čo ak toho človeka stretneme na nákupe či v posilke?“
Mazanie negatívnych komentárov je podľa terapeuta znak toho, že sa sami neprijímame takými, akými skutočne sme. Ideálnym riešením je podľa neho napísať odpoveď alebo jednoducho správu ignorovať – ak je z cesty, ľudia si to uvedomia a pokiaľ hovorí pravdu, problém zrejme nebude v komentári, no v tvojom sebavedomí.