Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 24. 1. 2022 meniny má Timotej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Videli sme, ako páchateľ vytiahol pištoľ, a skryli sme sa na záchodoch, hovorí svedok piatkového útoku v bare na Obchodnej ulici Videli sme, ako páchateľ vytiahol pištoľ, a skryli sme sa na…
Leonardo DiCaprio varuje: Máme pred sebou 9 najdôležitejších rokov života, inak to nevyzerá dobre Leonardo DiCaprio varuje: Máme pred sebou 9 najdôležitejších…
NATO uvádza do pohotovosti svoje vojenské sily, oznámil generálny tajomník Stoltenberg NATO uvádza do pohotovosti svoje vojenské sily, oznámil…
Mladík v bratislavskom bare do krvi dobil 15-ročného tínedžera pažbou pištole. Spacifikoval ho policajný pes Mladík v bratislavskom bare do krvi dobil 15-ročného tínedžera…
VIDEO: MMA zápasník mohol vyhrať kontumačne po nepovolenom kolene do hlavy, súpera sa však rozhodol potrestať inak VIDEO: MMA zápasník mohol vyhrať kontumačne po nepovolenom…
„Mužov mením častejšie ako nohavičky.“ Nadržanci v novom Too Hot to Handle porušili zákaz intímností už po 8 minútach „Mužov mením častejšie ako nohavičky.“ Nadržanci v novom Too Hot…
Zaujímavosti

Goodfellas: Toto sú skutočné príbehy amerických gangstrov z jedného z najlepších mafiánskych filmov všetkých čias

Prečítaj si o skutočnom Henrym Hillovi, Jamesovi Conwayovi, Paulovi Cicerovi či Tommym DeVitovi.

Karin Filkaszova
2. marec 2019, 10:31 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Goodfellas: Toto sú skutočné príbehy amerických gangstrov z jedného z najlepších mafiánskych filmov všetkých čias
Zdroj: Film Society
Zaujímavosti
3
Karin Filkaszova
2. marec 2019, 10:31

Goodfellas: Toto sú skutočné príbehy amerických gangstrov z jedného z najlepších mafiánskych filmov všetkých čias

Prečítaj si o skutočnom Henrym Hillovi, Jamesovi Conwayovi, Paulovi Cicerovi či Tommym DeVitovi.

Karin Filkaszova
2. marec 2019, 10:31
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Goodfellas: Toto sú skutočné príbehy amerických gangstrov z jedného z najlepších mafiánskych filmov všetkých čias
Zdroj: Film Society
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Goodfellas je jedným z najoslavovanejších mafiánskych filmov všetkých čias a niektorí kritici dokonca tvrdia, že je tiež najlepším filmom režiséra Martina Scorseseho. Táto gangsterská klasika vznikla na základe knihy Wiseguy od kriminálneho reportéra Nicholasa Pileggiho.

 

Hovorí sa, že predtým než sa dostala kópia tejto knihy do rúk Scorseseho, zaprisahal sa, že sa už nebude venovať žiadnym mafiánskym filmom. Jeho posledný film z gangsterského prostredia sa nazýval Mean Streets z roku 1973, takže jeho žánrová abstinencia mu vydržala takmer 17 rokov. Keď však prečítal Pileggiho knihu, okamžite autorovi zavolal a povedal mu, že toto je scenár, na ktorý celý život čakal. 

 

Goodfellas je natočený na základe skutočného príbehu Henryho Hilla, ktorý bol súčasťou mafie patriacej do klanu Lucchese počas rokov 1955 až 1980. Film zobrazuje jeho vzostup a pád, vrátane účasti v jednej z najväčších amerických lúpeži na letisku Johnna F. Kennedyho až do času, kým sa stal informátorom FBI a vstúpil do programu na ochranu svedkov.

 

V tomto článku ti teraz prinášame skutočné osudy ľudí, ktorí sa vo filme objavili, aby si zistil, koľko rozdielov bolo medzi filmom a realitou. Dozvieš sa v ňom, ako skončili hlavné postavy vo filme a zaujímavosti z natáčania, o ktorých si možno ešte doteraz nepočul.

Henry Hill a herec Ray Liotta

Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu
Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu Zdroj: pinterest

 

Hlavná postava filmu Henry Hill sa narodil v roku 1943 v Brooklyne do rodiny írsko-amerického otca a sicílsko-americkej matky. V jeho susedstve žilo mnoho mafiánov a Hill ich začal obdivovať už v skorom veku. Presne tak, ako vo filme, Hill mal iba 14 rokov, keď odišiel zo školy, aby mohol pracovať pre Paula Varia. Ten bol kápo v klane Lucchese. 

 

Najskôr len zbieral peniaze z lokálnych pašeráckych podnikov a nosil ich šéfovi, no čoskoro sa jeho náplň práce rozšírila. Zaplietol sa do zločinov ako podpaľačstvo, vydieranie, útoky, či dokonca aj do podvodov s kreditnými kartami.

 

Po návrate z krátkeho pobytu v armáde v 60. rokoch sa Hill opäť vrátil k životu kriminálnika. Keďže bol sčasti Ír, znamenalo to, že sa z neho nikdy nemôže stať plnohodnotný člen mafie, tzv. made man.  Aj napriek tomu bol však aktívnym spoločníkom klanu Lucchese a žil pravým gangsterským životom.

 

Mal niekoľko mileniek, ostával vonku dlho do noci a bol známym gamblerom. Po tom, ako zbil muža, ktorý mu dlžil peniaze, bol odsúdený na 10 rokov vo väzení. Tam strávil v skutočnosti iba 4 roky, kým ho prepustili na podmienku.

 

Hill si vnútri uvedomil, že členovia mafie majú preferenčné zaobchádzanie medzi inými spoluväzňami a dokonca aj strážnikmi, ktorým za túto láskavosť platili členovia gangu zvonka. Vo väzení sa naučil pašovať drogy a o túto znalosť rozšíril svoje kriminálne aktivity.

 

Medzi jeho najbližšími spoločníkmi bol James Burke a spoločne zohrali dôležitú úlohu v príprave lúpeže na letisku Johnna F. Kennedyho v New Yorku.  Tá dostala názor Lúpež Lufthansa a odohrala sa 11. decembra 1978.

 

Celková škoda lúpeže sa odhaduje na 5,875 miliónov amerických dolárov, čo by v dnešnej dobe predstavovalo hodnotu 22,6 miliónov dolárov. Dodnes je považovaná za jednu z najväčších lúpeží v Amerike. 

 

Počas plánovania Lufthansy bol stále zapletený aj v predaji veľkého množstva narkotík vrátane marihuany, kokaínu a heroínu. Predaj návykových látok sa mu stal nakoniec osudným a predstavoval jeho kariérny pád, keďže v apríli v roku 1980 bol za dílovanie opäť zatknutý. 

 

Najprv odmietal vypovedať, ale po čase sa začal obávať, že niektorí z jeho spoločníkov chystajú jeho vraždu zo strachu z výpovede. Nakoniec sa rozhodol prehovoriť. Jeho výpoveď ohľadom Lufthansa lúpeže a iných kriminálnych aktivít gangu zapríčinila, že mnohí páchatelia boli zatknutí. Hillovo svedectvo potom slúžilo ako inšpirácia pre knihu Wiseguy, podľa ktorej neskôr vznikol film Goodfellas

 

Hill sa dostal do programu na ochranu svedkov, no keďže po premiére filmu prestal zakrývať svoju identitu, tak ho vláda  z programu odstránila. Napriek tomu ho však nikto nikdy nevystopoval a zomrel na následky zdravotných komplikácií po operácii srdca v roku 2012, keď mal 69 rokov. 

 

James Burke/James Conway a herec Robert De Niro

Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu
Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu Zdroj: Pinterest

  

Vo filme bola postava Jimmyho Conwaya založená na skutočnom príbehu muža menom James Burke. Ten je najmä známy ako hlavný architekt lúpeže Lufthansa. 

 

Narodil sa v roku 1931 írskej matke a po narodení bol umiestnený do detského domova. Celé jeho detstvo striedal náhradné rodiny, kde bol bitý a sexuálne zneužívaný. Dokonca jeden z jeho náhradných otcov zomrel pri autonehode, keď sa naťahoval k zadnému sedadlu, aby Jimmyho udrel.  

 

Vdova po mŕtvom mužovi vinila Jimmyho za túto nehodu a mlátila ho až dokým jej ho neodobrali a neumiestnili ho do ďalšej náhradnej rodiny. Takisto ako pri Hillovi, jeho írska krv mu znemožnila stať sa plnohodnotným členom mafie. To mu však nezabránilo stať sa obávaným kriminálnikom v gangu Paula Varia. 

 

Jimmy dostal prezývku Jimmy ďžentleman kvôli jeho zvyku dávať sprepitné šoférom, ktorých kamióny s tovarom práve okradol. Takisto podplácal aj policajtov, aby mu poskytli mená svedkov a informátorov, nech ich vzápätí zlikviduje. Aj napriek jeho prezývke bol však známy pre extrémne násilné spôsoby. 

 

I keď vo filme sa táto scéna týkala Henryho Hilla, bol to práve Jimmy, ktorého snúbenica sa sťažovala, že ju obťažuje bývalý frajer. Počas Jimmyho svadobného dňa polícia našla zvyšky tohto muža rozsekaného v kufri jeho vlastného auta.

 

Pri plánovaní Lufthansy počítal s tým, že im lúpež vynesie maximálne  dva milióny dolárov a ostal prekvapený, keď sa zrazu číslo vyšplhalo na takmer 6 miliónov.  Uvedomoval si, že takéto množstvo ukradnutých peňazí upúta pozornosť všetkých autorít, spôsobujúc problémy pre neho a jeho tím.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2923 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Zažili sme jazdu v párty taxíku: Niektorí hovoria, že to tu vyzerá ako v cirkuse, mňa to baví, hovorí bolťák Petr (Rozhovor)Zažili sme jazdu v párty taxíku: Niektorí hovoria, že to tu vyzerá ako v cirkuse, mňa to baví, hovorí bolťák Petr (Rozhovor)
Nutričná terapeutka: Tuniak v konzerve nemá skoro žiadne ťažké kovy, bravčová masť je lepšia ako kokosový olej (Rozhovor)Nutričná terapeutka: Tuniak v konzerve nemá skoro žiadne ťažké kovy, bravčová masť je lepšia ako kokosový olej (Rozhovor)
„Mužov mením častejšie ako nohavičky.“ Nadržanci v novom Too Hot to Handle porušili zákaz intímností už po 8 minútach„Mužov mením častejšie ako nohavičky.“ Nadržanci v novom Too Hot to Handle porušili zákaz intímností už po 8 minútach
VIAC

Po čase začalo rásť číslo nezvestných ľudí, ktorí sa na lúpeži zúčastnili. To sa pripisuje práve Burkovi, ktorý rozkázal a pravdepodobne sa aj zúčastnil pri vraždách väčšiny spoločníkov zapletených v lúpeži Lufthansa. 

 

Po tom, čo ho Hill udal, bolo Burkovi udelených 20 rokov väzenia. Už za mrežami bol usvedčený z ďalšej vraždy a k pôvodnému trestu dostal doživotie. Zomrel vo väzení na rakovinu pľúc v roku 1996. 

 

Tommy DeVito/Tommy DeSimone a herec Joe Pesci

Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu
Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu Zdroj: Wikipedia

 

Charakter malého, ale agresívneho Tommyho DeVita bol založený na skutočnom mužovi menom Thomas DeSimone a vo filme bol hraný hercom Joeom Pescim. Skutočný Henry Hill povedal o Pesciho stvárnení charakteru, že bol na 99 percent podobný reálnemu DeSimonovi. Jediný rozdiel podľa neho bol v tom, že DeSimone bol obrovský chlap, pričom Joe Pesci má len 163 centimetrov. 

 

DeSimone sa narodil v roku 1950 do mafiánskej rodiny. Jeho rodina zahŕňala obávaných kriminálnikov, keďže aj ujo aj dedo boli na čele kriminálneho podsvetia v Los Angeles. Jeho bratia boli spoločníkmi u Gambinovcov, čo bol ďalší notorický kriminálny klan v New Yorku.

 

Jeden z jeho bratov bol dokonca zavraždený kvôli podozreniu, že spolupracuje s políciou. To, že jeho brat bol zradca, spôsobilo, že DeSimone sa snažil stále dokazovať svoje postavenie v mafii a mal preto často agresívne výbuchy. 

 

Keďže sa jeho sestra stala Burkovou milenkou, Burke predstavil DeSimona ako člena gangu Paula Varia. Keď mal iba 17 rokov, DeSimone spáchal svoju prvú vraždu, keď zastrelil náhodného okoloidúceho, čo kráčal oproti nemu a Hillovi. Podľa Hillovej výpovede, DeSimone povedal, „Hej Henry, pozri sa“ a strelil muža do hlavy. 

 

Hill tiež tvrdil, že DeSimone obľuboval zabíjanie ľudí hlavne kvôli faktu, že bol väčšinu času pod vplyvom kokaínu. Jeho najbrutálnejšia vražda sa stala v roku 1970, keď sa zúčastnil na párty pre Williama Billyho Battsa Bentvenu, ktorý sa práve vrátil z väzenia a ktorý bol made manom Gambino gangu. 

 

Tak ako vo filme, DeSimone sa nahneval na Bentvenovu poznámku ohľadom toho, že raz bol iba leštič topánok. Nezabil ho však hneď na mieste, ale o pár týždňov neskôr. Vraždu si naplánoval spoločne s Jimmym Burkom, ktorý pri Bentvenovej absencii prebral jeden z jeho nelegálnych biznisov a po jeho návrate z väzenia sa ho nechcel vzdať. 

 

Burke preto pozval Bentvena do baru, ktorý patril Hillovi. Keď ho opili, Burke ho držal pri zemi, kým ho DeSimone umlátil pištoľou. Presne tak ako vo filme, si najskôr všetci mysleli, že je mŕtvy a naložili ho preto do kufra auta.

 

Po nejakom čase počuli zvuky, a tak zastavili a svoju prácu dokončili brutálnym zákrokom. Podľa Hillovej výpovede ho Burke a DeSimone nakoniec nezastrelili ako bolo zobrazené vo filme, ale ho 30 až 40-krát dobodali na smrť. 

 

O 8 rokov neskôr počas lúpeže v Lufthanse bol DeSimone jedným z hlavných strelcov a zlodejov na čele získavania peňazí. Podarilo sa mu to tak, že sa vydával za zamestnanca letiska. Hovorí sa, že DeSimone okamžite upútal pozornosť strážnikov vďaka jeho vylešteným topánkam, ktoré boli také čisté, až bolo podozrivé, že patrí k zamestnancom letiska.

 

Napriek tejto komplikácii sa lúpež úspešne podarila. Tesne po lúpeži sa zbavil svojho dlhoročného kamaráta Parnella Edwardsa, ktorý bol poverený úlohou zbaviť sa nákladiaku, čo bol použitý pri lúpeži. Ten ho len niekde odparkoval, vďaka čomu ho polícia objavila. Napriek tomu, že boli priatelia, ho DeSimone bez ľútosti strelil šesťkrát do hlavy. 

 

Rok po lúpeží, v roku 1979, bol DeSimone vyhlásený za nezvestného. Pravdepodobne bol zavraždený členmi Gambino rodiny ako pomsta za smrť Bentvenu. Hill tiež tvrdil, že DeSimone bol odovzdaný Gambinovcom priamo Paulom Variom, ktorý sa dozvedel, že DeSimone sa pokúsil znásilniť Karen Hillovú. Tá bola nielen manželkou Henryho, ale aj Variovou milenkou. 

 

Paul Cicero/Paul Vario a herec Paul Sorvino

Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu
Mafiánsky film Goodfellas bol natočený podľa skutočných udalostí. Toto sú naozajstné príbehy amerických gangstrov z filmu Zdroj: Wikipedia

 

Tri dni pred začatím filmovania herec Paul Sorvino zavolal svojmu agentovi, aby ho dostal zo zmluvy o natáčaní. Herec sa bál, že mu chýba chladná povaha na to, aby adekvátne stvárnil Paula Varia, ktorý bol vo filme nazývaný Paul Cicero. Jeho agent mu poradil, nech si zoberie extra deň a premyslí si to.

 

O deň neskôr sa Sorvino pozrel do zrkadla a ostal šokovaný z toho, čo videl. Tvrdil, že výraz, ktorý v zrkadle videl, bolo presne to, čo mu predtým chýbalo na stvárnenie postavy a do projektu sa hneď pustil. 

 

Paul Vario bol hlavou gangu, ktorého súčasťou boli Henry Hill, Thomas DeSimone a James Burke. Narodil sa v roku 1914 a už v mladosti mal opletačky so zákonom. Kým dospel, už bol z neho skúsený kriminálnik. 

 

Jeho skúsenosti mu umožnili, že sa stal členom v Lucchese klane a taktiež vedúcim gangu, tzv. kápom. Spoločne s jeho skupinou získal kontrolu nad organizovaným zločinom v brooklynskej časti blízko letiska Johna F. Kennedyho, ktoré sa stalo veľkým zdrojom príjmom pre Variov gang. 

 

Vario okrádal letisko, zneužíval zamestnancov a využíval svoje známosti s robotníckym zväzom, aby sa vyhol vyšetrovaniu od federálnych agentov. Keď Burke dostal nápad s plánom lúpeže Lufthansa, bol to práve Vario, kto túto akciu musel odobriť. 

 

Nepracoval však len v úzadí a sám bol známy svojimi násilnými sklonmi. Keď raz čašník v jednej reštaurácii náhodou rozlial víno na jeho ženu a pokúsil sa ju osušiť špinavou handrou, Vario ho dvakrát udrel a agresívne za ním utekal do kuchyne.

 

Ďalší pracovníci však zablokovali vchod, aby sa tam nemohol dostať. Ten z pomsty poslal v ten večer svojich mužov s baseballovými pálkami do reštaurácie, aby daného čašníka zmlátili. Neskôr vlastnoručne baseballovou pálkou zmlátil barmanku, ktorá bola jeho milenkou. Barmanka sa totiž priznala s aférou jeho žene a Vario ju za to brutálne potrestal. 

 

Vario mal problémy s políciou a FBI už od roku 1970 a existovali mnohé plány, ktoré boli zhotovené na jeho zatknutie. Do väzenia sa však posledný raz dostal až vďaka výpovedi Henryho Hilla a tam aj nakoniec zomrel v roku 1988 na infarkt. 

Karen Hillová a herečka Lorraine Braccová

Goodfellas: Toto sú skutočné príbehy amerických gangstrov z jedného z najlepších mafiánskych filmov všetkých čias
Zdroj: Allthatsinteresting

 

Karen Hillová sa narodila v New Yorku v roku 1946. Henryho prvýkrát stretla cez spoločných priateľov, keď pracovala ako zubná asistentka. Ako vo filme, ich prvé rande bolo v reštaurácii, ale spoločnosť im nerobil Thomas DeSimone, ale Variov syn, Paul Vario mladší. 

 

Karen tvrdila, že prvé rande bola pohroma a na druhom sa ani neukázal, čo ešte viac zosilnilo jej negatívny názor o Henrym. Ten jej to však vzápätí vynahradil sériou luxusných stretnutí a nakoniec sa z nich stal pár. 

 

Zobrali sa narýchlo v roku 1965, keď mala Karen iba 19 rokov, ale po čase mali aj veľkú židovskú svadobnú ceremóniu, aby potešila rodičov. Narodili sa im dve deti, Gregg a Gina, a spoločne žili v dome Kareniných rodičov až dokým sa Henryho status nezlepšil a mohli si dovoliť vlastné bývanie.

 

Vzťah medzi nimi sa zhoršil po tom, ako bol Henry v roku 1970 zatknutý za vydieranie. V jeho autobiografii tvrdí, že počas toho času sa Karen stala milenkou Paula Varia. Po tom, čo sa Henry dostal do programu pre ochranu svedkov, zobral Karen a ich deti spolu so sebou a ich identita bola dočasne neznáma.

 

Manželstvo im však nevydržalo a rozišli sa v roku 1989, aj keď rozvod bol oficiálne schválený až v roku 2002. Karen si zmenila identitu, aby ju vďaka popularite filmu nikto nevyhľadal a podľa posledných dostupných informácií je stále nažive. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 20 minútami
pred hodinou
Skrytá vášeň bude mať pokračovanie. Obľúbená telenovela prinesie v druhej sérii vlnu spomienok aj nové zápletky.
pred hodinou
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Videli sme, ako páchateľ vytiahol pištoľ, a skryli sme sa na záchodoch, hovorí svedok piatkového útoku v bare na Obchodnej ulici Videli sme, ako páchateľ vytiahol pištoľ, a skryli sme sa na…
Leonardo DiCaprio varuje: Máme pred sebou 9 najdôležitejších rokov života, inak to nevyzerá dobre Leonardo DiCaprio varuje: Máme pred sebou 9 najdôležitejších rokov…
NATO uvádza do pohotovosti svoje vojenské sily, oznámil generálny tajomník Stoltenberg NATO uvádza do pohotovosti svoje vojenské sily, oznámil generálny…
Mladík v bratislavskom bare do krvi dobil 15-ročného tínedžera pažbou pištole. Spacifikoval ho policajný pes Mladík v bratislavskom bare do krvi dobil 15-ročného tínedžera pažbou…
VIDEO: MMA zápasník mohol vyhrať kontumačne po nepovolenom kolene do hlavy, súpera sa však rozhodol potrestať inak VIDEO: MMA zápasník mohol vyhrať kontumačne po nepovolenom kolene do…
„Mužov mením častejšie ako nohavičky.“ Nadržanci v novom Too Hot to Handle porušili zákaz intímností už po 8 minútach „Mužov mením častejšie ako nohavičky.“ Nadržanci v novom Too Hot to…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.