Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 28. 9. 2020 meniny má Václav

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
0
Karin Filkaszova
18. február 2019, 16:33
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bratislavčan, ktorý zachránil stovky Židov z Československa. Za druhej svetovej vojny pomáhal aj Winton

Inšpiratívne príbehy zabudnutých hrdinov Nicholasa Wintona z Londýna a Arona Grünhuta z Bratislavy.

Karin Filkaszova
18. február 2019, 16:33
Bratislavčan, ktorý zachránil stovky Židov z Československa. Za druhej svetovej vojny pomáhal aj Winton
Zdroj: Wikipedia
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Každý z nás už určite počul o hrdinskom skutku Oskara Schindlera, ktorý zachránil 1 200 ľudí z koncentračného tábora Płaszów pred istou smrťou. O jeho živote bol natočený aj veľkofilm Schindlerov zoznam, ktorý sa sústredil na výraznú zmenu v jeho charaktere počas druhej svetovej vojny, keď nezištne previezol židovských pracovníkov do českého Brněnca, aby sa vyhli trpkému osudu v Osvienčime. 

 

Jeho príbeh však nie je ojedinelý a existuje pár ďalších ľudí, ktorí riskovali svoje bezpečie, aby pomohli zachrániť ľudské životy. Dokonca dvaja z týchto ľudí zachránili dokopy viac ako 2 000 našich krajanov z územia vtedajšieho Československa.

 

Týmito ľuďmi sú Londýnčan Nicholas Winton, ktorý zachránil 669 detí z okolia Prahy a Bratislavčan Aron Grünhut, ktorý zorganizoval záchranu viac ako 1 300 ľudí z územia dnešného Slovenska. V tomto článku si teraz môžeš prečítať o ich inšpiratívnych skutkoch, vďaka ktorým sa dnes generácie Židov po celom svete tešia zo života. 


Nicholas Winton (1909-2015)

Winton sa narodil v roku 1909 v Londýne a tam aj odštartoval svoju kariéru ako mladý bankový maklér. V roku 1938 plánoval dovolenku vo Švajčiarsku, ale namiesto toho sa rozhodol navštíviť Prahu a pomôcť svojmu kamarátovi Martinovi Blakeovi, ktorý tam pracoval pre medzinárodné oddelenie Britského utečeneckého výboru.

 

V tom čase bola Praha v začiatkoch okupácie Nemeckou ríšou a po celej krajine sa začali šíriť reči o nespravodlivom zaobchádzaní so židovskými obyvateľmi. Winton nechcel sedieť so založenými rukami a nečinne sa prizerať na situáciu, a tak sa rozhodol založiť organizáciu na pomoc židovským deťom, ktorým hrozila deportácia do koncentračného tábora. Svoju kanceláriu si založil v hoteli na Václavskom námestí. 

 

Po Krištáľovej noci v roku 1938, počas ktorej boli zavraždené stovky Židov a ktorá spôsobila začiatok masového prenasledovania židovských obyvateľov, sa snemovňa poslancov vo Veľkej Británii rozhodla prijať opatrenia, aby sa do krajiny mohli prijať židovskí utečenci. Podmienkou však bolo, že utečenci musia byť mladší ako 17 rokov, musia mať vyriešené miesto na pobyt a zaplatiť 50 libier, ktoré slúžia ako depozit s tým, že sa po skončení vojny vrátia naspäť do svojej rodnej krajiny. Jeho iniciatíva je známa aj pod názvom Kindertransport.

 

Dvaja zabudnutí "Schindlerovia", ktorí dokopy zachránili 2000 Židov z Československa počas druhej svetovej vojny

Veľkou prekážkou v preprave detí do Veľkej Británie bolo povolenie prejsť cez Holandsko. Po Krištáľovej noci totiž holandská vláda oficiálne zatvorila svoje hranice pre akýchkoľvek židovských utečencov. Ak sa nejakí našli, boli poslaní do Nemecka aj napriek tomu, že sa už otvorene hovorilo o tom, čo Židom hrozí. 

 

Wintonovi sa však nakoniec podarilo vyriešiť povolenie vďaka jeho rýchlemu mysleniu a podplateniu niekoľkých zodpovedných ľudí. Dokonca sfalšoval zopár potrebných dokumentov, nech deti dostanú víza čo najskôr, keďže britské úrady neodpisovali načas.  Počas leta v roku 1939 tiež pridával fotografie detí do fotomagazínu „Picture Post“, aby sa mu podarilo nájsť ďalšie rodiny, ktoré by tieto deti prijali. Takto sa mu podarilo nájsť náhradný domov pre 669 detí, ktorých mnohí rodičia zomreli v Osvienčime.

 

Posledná skupina, kde sa nachádzalo 250 detí a ktorá bola naplánovaná odísť 1. septembra 1939 však bola zastavená. Bolo to v čase, keď začala druhá svetová vojna. Zo všetkých 250 detí, ktorým bola prekazená cesta do Veľkej Británie, iba dve prežili vojnu. Winton vtedy písal aj vtedajšiemu americkému prezidentovi Franklinovi Delanovi Rooseveltovi, aby do USA tiež prijali nejaké deti. Po vojne sa Winton vyjadril, že keby súhlasili, mohlo sa zachrániť o 2 000 životov viac. Jediná krajina okrem Veľkej Británie, ktorá deti prijala, bola Švédsko.

 

Wintonov hrdinský čin ostal počas nasledujúcich rokoch nepovšimnutý. O svojom čine sa zmienil len jednou vetou vsunutou do jeho kampane do miestneho úradu v roku 1954, ale takmer nikto to nespozoroval. Medzinárodnej pozornosti sa mu dostalo až o 34 rokov neskôr, keď sa médiá dozvedeli o jeho skutku.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1256 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

To sa stalo vďaka jeho manželke, ktorá sa prehrabávala starými dokumentmi a našla Wintonov zápisník, v ktorom boli mená a fotky detí, ktoré zachránil. Tá tento zápisník zdieľala s odborníkom na holokaust. Medzinárodná pozornosť mu priniesla mnohé ocenenia, sochy a vyznamenania, vrátane prezývky „Britský Schindler“. 

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Yaroslav Petrovski (@yaroslav_petrovski) on

 

Aj napriek všetkým oceneniam, vrátane udelenia rytierskeho rádu kráľovnej Alžbety II., Winton zostal po celý svoj život nesmierne skromný. Vždy sa snažil pozornosť nasmerovať na dvoch jeho spolupracovníkov, Trevora Chadwicka a Doreen Warrinerovú, ktorých nazýval skutočnými hrdinami v tejto situácii, keďže obaja ostali pomáhať ľuďom v Prahe. Nicholas Winton zomrel 1. júla 2015 vo veku 106 rokov, na 76. výročie najväčšej evakuácie utečencov, keď sa mu podarilo zachrániť až 241 detí.


Aron Grünhut (1895-1974)

Grünhut sa narodil v Bratislave v roku 1895 do židovskej rodiny. Počas prvej svetovej služby slúžil ako sanitár v nemocnici. Po nej pracoval ako obchodník, exportujúci slovenské potraviny do Európy, čo mu umožnilo vidieť radikalizáciu voči Židom na vlastné oči. Vtedy si uvedomil, že sa chystá likvidácia Židov, čo by ohrozilo jeho vlastný život a životy celej svojej rodiny. 

 

Rozhodol sa preto konať. Jeho prvou misiou bola záchrana 28-člennej židovskej skupiny z okolia Kittsee, ktorých dostal na Slovensko, aby neskončili v koncentračnom tábore Dachau. Taktiež dal vybudovať aj stanový tábor pre niekoľko stoviek Židov bez strechy nad hlavou, ktorým vybavoval cestu do Palestíny.  

 

Grünhut sa dozvedel o Kindertransportoch do Veľkej Británie, ktoré organizoval práve Nicholas Winton v Prahe. Rozhodol sa preto, že sa pridá a zorganizuje vlastnú prepravu židovských detí z Bratislavy, aby sa pripojili na Wintonov transport. Oslovil preto rabínov a vybral 10 židovských chlapcov, ktorým vybavil doklady a uistil sa, nech sa v stanovenom termíne dostavia do Prahy. Tí sa potom pripojili k deťom z Wintonovho vlaku. 

 

Najväčšia záchranná akcia však prišla až v júli 1939, keď sa mu podarilo dostať najväčší počet utečencov do Palestíny. Vtedy prenajal dva dunajské parníky „Kráľovná Alžbeta“ a „Cár Dušan“, ktoré mali na palube 1 365 utečencov zo Slovenska, Rakúska, Čiech a Moravy. Plavba mala trvať len šesť dní, ale nakoniec sa natiahla na viac ako štyri týždne, keď narazili na problém s bulharskými a britskými úradmi. 

 

Grünhut usilovne vyjednával, nech môžu utečenci prestúpiť na nákladnú loď v Rumunsku. Po 83 dňoch sa konečne dostali do určeného cieľa v meste Haifa v Palestíne. Vďaka Grünhutovi boli všetkým utečencom udelené víza na vstup na územie Palestíny.

 

Dvaja zabudnutí "Schindlerovia", ktorí dokopy zachránili 2000 Židov z Československa počas druhej svetovej vojny

 

Po vypuknutí druhej svetovej vojny Grünhut nechcel odísť z Bratislavy, a preto sa zapojil do židovského odboja. Kvôli tomu bol zatknutý, ale nevedeli mu dokázať trestnú činnosť. Napriek tomu však strávil pár mesiacov vo väzení, až kým sa ho jeho rodine nepodarilo z väzenia v roku 1943 oslobodiť.  Po prepustení odišiel za svojou manželkou a synmi do Budapešti, kde žil pod falošnou identitou a ukrýval sa v budove bývalej československej ambasády. 

 

Jeho život mu zachránil český kurič Emanuel Zíma, ktorý tam pracoval. Ukrýval ho spoločne s rodinou a niekoľkými ďalšími Židmi až do oslobodenia Budapešti. Grünhut na toto gesto nikdy nezabudol a bojoval o to, aby sa Zímovi udelilo najvyššie izraelské vyznamenanie „Spravodlivý medzi národmi.“ 

 

Do Bratislavy sa vrátil 10. mája 1945, kde ho čakal obrovský šok. Ulice boli bez Židov a ich byty boli vybrakované. Jeho dobročinnosť tak vojnou neskončila. Židom, ktorým sa podarilo prežiť holokaust, pomáhal zaobstarať ubytovanie a lekársku starostlivosť. Po komunistickom puči v roku 1948 však zistil, že preňho už na Slovensku nie je miesto, a tak sa s rodinou presťahoval do Izraela. 

 

Na rodnú zem však nikdy nezabudol. Zakladal finančné zbierky pre slovenské židovské obce, bojoval za záchranu židovského cintorína a taktiež zastával funkciu predsedu Spolku bývalých Bratislavčanov v Izraeli. Svoje spomienky na židovskú ortodoxnú Bratislavu a prenasledovanie slovenských Židov spísal v knihe „Katastrofa slovenských Židov“ v roku 1972. Aron Grünhut zomrel o 2 roky neskôr, v roku 1974 v Izraeli.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
9
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.