Známa streetwear značka poskytla útočisko graffiti dielam Victora Vauna.
Graffiti symbolizujú život ulice. Citáty, nápisy, farebné maľby, výpovede generácie a doby, či boj proti „fádnej šedi“. Streeetwear retailer Footshop, ktorý podporuje prácu lokálnych umelcov na Slovensku sa rozhodol preniesť kus ulice aj do priestorov svojej predajne na Čulenovej ulici.
Konkrétne na ulici väčšinou tvorí svoje diela originálny umelec Victor Vaun a jeho tvorbu môžu teraz vďaka tejto spolupráci jeho fanúšikovia obdivovať v interiéri Footshopu.
Takisto nezainteresovaní zákazníci isto privítajú, ak im zážitok z nakupovania streetwear módy či netuctových tenisiek spestrí umenie blízke teniskovej subkultúre.
Kto je Victor Vaun?
V posledných rokoch sa graffiti stali súčasťou každodenného života. Stačí sa prejsť len po uliciach nášho hlavného mesta. Kým ich jedni obdivujú, iní ich zas považujú za akýsi vandalizmus.
Prísť pozrieť sa na stav, keď visia v interiéri obchodu ako súčasť výstavy sa môžu prísť oba tábory, istota je, že pokutu nedostane nikto, umenie skôr náladu zlepšuje.
Victor Vaun tvorí graffiti už takmer dvadsať rokov. Za tento čas sa venoval mnohým tradičným graffiti disciplínam, ako napríklad bombing, legal či piece. Chcel sa však odlíšiť, tak ako každý umelec, a začal hľadať niečo iné.
Ak chceš zaujať, nemôžeš robiť predsa to, čo ostatní. Priviedlo ho to však naspäť ku koreňom, tzv. throw-up štýlu (rýchly, prevažne bublinový štýl písma), ktorý upravil na svojskú, zmodernizovanú podobu.
Dnes môžeš v Bratislave nájsť jeho pestrofarebné diela na železničnom vozni, na mostoch, elektrických boxoch, stenách, smetiakoch či iných zanedbaných plochách v uliciach mesta, ktoré sa tak stali vďaka nim vizuálne príťažlivejšie.
Umenie alebo vandalizmus?
Názor si napokon môžeš urobiť sám na prvej sólo výstave Victora Vauna. Začalo sa to v piatok, 25. januára, vernisážou vo Footshope na Landererovej ulici. Navštívilo ju takmer 300 návštevníkov. Predávali sa na nej aj špeciálne tričká. Nemusíš sa však báť, že si jeho tvorbu prešvihol. Výstava potrvá až do 14. marca.
Inovatívny retailer Footshop je jedným z najväčších lokálnych hráčov na poli tenisiek a prémiovej streetwearovej módy. Dlhodobo spolupracuje so slovenskými návrhármi a podporuje zaujímavých a inovatívnych umelcov.
Niet sa prečo čudovať, že spoločne prijali extra výzvu. Vytvorili najväčšiu streetartovú stenu v regióne strednej Európy s kontroverzným názvom Hotel Kyjev Deconstructed. Fasáda hotela sa po dlhom čase tak zmenila na umelecké dielo.
Okrem toho Footshop vytvoril kolekciu ICON by FTSHP v kolaborácii s najznámejším slovenským raperom Patrikom „Rytmusom“ Vrbovským. Spoločne s návrhárskou značkou LAFORMELA má zas na svedomí dve kolekcie.
Footshop začal paralelne pôsobiť na Slovensku a v Čechách v roku 2014. Po úspechu kamennej predajne v Prahe, otvorili obchod v Bratislave a minulý rok expandoval aj do Budapešti. Už od svojho vzniku je spätý s umením a streeartom, ktorý podporuje výstavami.
Je preto prirodzené, že sa ujal streetartového umelca Victora Vauna, ktorý vytvoril senzáciu prostredníctvom vlastného štýlu graffitov v uliciach Bratislavy, ktoré teraz do polovice marca visia v galérii Footshop.
Na bežný obchod zabudni
Galéria ako súčasť obchodu pre Footshop nie je ničím neštandardným. Každé dva mesiace poskytuje bratislavská predajňa svoje priestory ako galériu pre umelcov. Spomeňme vernisáž mladej umelkyne Alice Kucharovič, ktorej umenie odzrkadlovalo vyberané farebné spektrum prieniku dvoch nesúmerných zložiek.
Na výstave ním pretvorila realitu. Footshop predstavil aj ponožky značky Moon Socks, ktoré vytvárajú mladí Piešťanci, s dizajnmi od prudko talentovaného Mareka Mráza.
Footshop nie je iba takým bežným obchodom s teniskami a značkovým oblečením, ale podieľa sa na udržiavaní a rozvíjaní streetstyleovej kultúry.
Aj preto s mladučkou fotografkou s prezývkou Welinna spoločne zrealizovali unikátnu výstavu jej fotografií. Tato jedinečná streetová značka má na konte oveľa viac spoluprác s množstvom mladých umelcov... Nečudujeme sa preto, že si tento raz zvolila práve Victora Vauna.