Niektoré sme tu očakávali, no a iné nás zase nepríjemne prekvapili a sklamali.
Čas zhodnocovania toho najlepšieho a najhoršieho je v plnom prúde. Ešte než ti zajtra predstavíme 10 najlepších filmov za rok 2018 podľa redakcie Filmkultu, zhostili sme sa aj o čosi menej atraktívnej a dôležitejšej úlohy. Dať hlavy dokopy a vybrať 10 najhorších snímok, aké sme minulý rok videli v kinách, na streamovacích službách a podobne. Nejde teda o ultimátny výber a niektoré kúsky to nepochybne chýbajú.
Skutočne sme nad tým dlho nepremýšľali, keďže miesta v tomto článku si zaslúžili mnohé počiny a ono je v podstate jedno, koľko veľa priestoru dostanú. Podstatné je, že sme boli zo všetkých filmov rozoberaných či len spomínaných nižšie buďto veľmi sklamaní, alebo išlo o regulérne srač... zlé filmy.
Samozrejme, nie vo všetkých prípadoch išlo o kvalitatívne prepadáky (napríklad Fantastické zvery 2, ktorých redakčný priemer je kdesi pri 5/10), no veľké sklamanie sa postaralo, že si tu priestor vyslúžili. Je úplne v poriadku, ak niektorý film máte radi alebo si myslíte, že tu nemá čo hľadať. My ti to neberieme a budeme radi, ak svoju najhoršiu top 10 ukážeš v komentároch. V modrých odkazoch (v názvoch) nájdeš aj naše recenzie.
1. Siberia (r. Matthew Ross)
Keanu Reevesa síce milujeme, ale ani jeho prítomnosť nedokáže zachrániť celý film, ktorý je význačný svojím nezáživným scenárom plným klišé a nulovým napätím. Paradoxne je jedinou zaujímavou stránkou tohto kriminálneho thrilleru jeho romantická línia. Ani tá však nie je dotiahnutá do konca.
Dlhý čas teda divák vyčkáva aspoň na poriadnu nádielku akcie, ale čuduj sa svet, tvorcovia aj v tomto ohľade zlyhali na celej čiare, pričom nám naservírovali jednu jedinú prestrelku. Film sa dá v konečnom dôsledku odporučiť iba skalným fanúšikom hlavného hereckého predstaviteľa, ale ani tí zrejme Siberiu príliš nedocenia.
2. Extinction (r. Ben Young)
Netflix je známy tým, že vďaka vysokému počtu natočených filmov a seriálov častokrát šliapne vedľa. Extinction je bohužiaľ toho jasným príkladom. Väčšinu času nás filmári bombardujú akciou, na ktorej je ale príliš poznať nízky rozpočet. Naopak, vysvetleniu plot twistu sa snímka venuje len minimum času, a tak si z filmu nakoniec odnesieš len nudnú akciu plnú slabých efektov.
Do postáv sa dá vžiť len ťažko, pretože z obyčajného technika (Michael Peña) sa zo dňa na deň stáva nepremožiteľný Rambo a jeho rolu mu možno len ťažko uveriť. Z podobného žánrového súdku by mali diváci určite ochutnať skôr výborné akčné sci-fi District 9.
7. Fahrenheit 451 (r. Ramin Bahrani)
8. Pacific Rim: Uprising (r. Steven S. DeKnight)
V tomto prípade sa žiadne prekvapenie nekonalo. Po odhalení hereckého ansámblu a prvých náčrtov deja nám bolo jasné, že DeKnight Del Tora asi neprekoná. Nasledoval prvý trailer a my sme vedeli, že bude zle nedobre. V kinách sa nám to aj potvrdilo, keď nás otravovali nové postavy, chýbali staré a film stratil šmrnc.
To, čo sme na jednotke mali radi, tu nebolo takmer vôbec. Zmizla atmosféra, prekvapenia, wow efekt, špičkovo natočené scény (ach, či len chýbali nočné scenérie), kvalitne napísané dialógy a podobne. Scenár celkovo za veľa nestál, no a ani jeho prevedenie na strieborné plátna sa nedá označiť za viac ako priemerné.
Pacific Rim 2 bolo sklamaním v každom jednom ohľade, na ktorý pri pomyslení na jednotku natrafíš. Ak ju teda máš rád, tomuto sa radšej oblúkom vyhni, séria je nakoniec aj tak viac-menej mŕtva.
9. Päťdesiat odtieňov slobody (Fifty Shades Freed, réžia: James Foley)
Tvorcovia spravili veľkú chybu už na začiatku, pretože diváčkam neponúkli rozprávkovú svadbu a odbili ju len úvodnými minútami. Viacej priestoru venovali medovým týždňom a riešením nepodstatného konfliktu. Problém so zloduchom bol taký dôležitý, že si naňho nespomenieme, ani keby sme sa veľmi snažili.
Okrem toho nás vytáčal vzťah hlavnej dvojice, ktorý spočíval v tom, že Anastasia musí poslúchať svojho muža a ak sa mu vzoprie, tak okúsi hnev pána Greya. Snímku zabíjali otrepané erotické scény, ktoré mali dotvárať hlúpy dej, avšak neprispeli ničím originálnym. Hlavnú zápletku vypĺňali postavami, ktoré sú pre príbeh celkom nepodstatné a vyvolávajú u manželov Greyových žiarlivosť. Tretí diel je plný podobných nezmyslov, ktoré sa postarali o jeden z najhorších počinov minulého roka.