Kvantum vizuálnych informácií v jednej kope.
Vlajky sú vždy zaujímavou témou plnou najrôznejších informácií. Odlišujú jednotlivé krajiny a ukrývajú jedinečné príbehy. Jednoducho, dá sa s nimi pracovať na desiatky spôsobov. Nakoľko sa s nimi dokáže človek dobre vyhrať, dostali sa do pozornosti dánskych špecialistov na vytváranie infografík. Ide o štúdio Ferdio sídliace v Kodani.
Kreatívna skupina ľudí sa rozhodla, že ponúkne verejnosti informácie o všetkých vlajkách sveta (len členovia OSN) vizuálne príťažlivým spôsobom. Málokomu by sa chcelo čítať rozsiahle analýzy každej jednej vlajky a premýšľať nad nimi, a preto netreba nič viac, len pozerať. Nižšie ti prinášame 21 jednotlivých infografík, z ktorých sa dozvieš veľké kvantum informácii. Nechýba ani Slovensko.
Počet farieb
Čím menej, tým lepšie. Ako vidno, najpoužívanejšia je práve kombinácia troch farieb.
Najpoužívanejšie farebné kombinácie
Slovensko sa zaraďuje do najpopulárnejšej skupiny, kde štáty najviac využívajú červenú, modrú a bielu. Druhá najpreferovanejšia kombinácia je zasa tiež známa dvojica - červená a biela.
Najpoužívanejšie farby
Víťaz je jednoznačný - červená. Druhá skončila modrá a prvú trojicu uzatvára zelená.
Najpoužívanejšie symboly na vlajkách
Vesmír je všetko, hviezda vyhráva. Nakoľko vlajky sú historickou záležitosťou, nechýbajú ani štíty. Populárne sú samozrejme aj náboženské symboly, či už kríž alebo polmesiac. Slovensko sa ocitlo v druhej aj tretej skupine.
Kedy je deň vlajky?
Ide o sviatok oslavujúci národný symbol, avšak nie každá krajina ho má vo svojom kalendári zavedený. Podobne je na tom aj Slovensko i Česko. No pozrite sa aspoň na kúsok sveta.
Keď sa dve vlajky stanú jednou
Kombinácie jednotlivých symbolov vytvárajú úplne nové kúsky. Pozrite sa, čo všetko sa dá vytvoriť.
Čo znamenajú jednotlivé symboly?
Pravdepodobne si si už niekedy povedal - čo na našej vlajke znamená tá biela, modrá a červená farba? Nie každá krajina má rovnaké vysvetlenia, no pozri sa, ako je to vo svete zaužívané.
Ako sú skombinované?
Najrôznejšími spôsobmi a ako vidno, priestor pre nové dizajny sa ešte poľahky nájde.
Svetová história vo vlajkách
Všetko sa časom mení a výnimkou nie sú ani štátne symboly. Vznikali pri vojnách, povstaniach a ďalších významných udalostiach a častokrát dokážu ukázať, ako vyzerala história jednotlivých krajín. Nižšie je len pár príkladov.
Náročnosť
Niektoré disponujú jednoducho zapamätateľnými vzormi, ktoré dokáže nakresliť aj mladý človek. Veľa z vlajok však má symboly a vzory, ktoré je ťažké si presne čoby len uložiť do hlavy, nie ešte zreprodukovať na papieri.
Ako sú staré?
Krajiny vznikajú i zanikajú. Ako vidno na infografike nižšie, drvivá väčšina štátnych symbolov vznikala až od roku 1800 a neskôr. Vrátane Slovenska.
Proporcie
Pomery, rozmery i ďalšie faktory sú pri vlajkách dôležité. Všimnite si jedinečný Nepál.
Podobnosti
Ak by vám niekto ukázal vlajku Rumunska a Čadu vedľa, seba, len ťažko by sa vám určovala, kto je kto. Podobných príkladov je vo svete viacero.
Najpoužívanejšie farby na kontinentoch
V Oceánii logicky dominuje modrá, no u nás v Európe i inde sa mieša už kadečo.
Najpoužívanejšie farby
Ak poznáte youtube kanál GeographyNow, tak už počas čítania tohto textu by vám vzišiel na um jasný víťaz - červená. V prevažnej miere symbolizuje krv preliatu počas boja za slobodu danej krajiny.
Schémy
Slovensko radíme do najpočetnejšej skupiny.
Premeny v Európe
Aj Slováci disponovali hneď niekoľkými vlajkami. Náš štátny symbol sa menil po zániku Uhorska, Rakúsko-Uhorska a tiež aj Československa a Slovenského štátu.
Premeny v Amerike
Myslíme tým severnú, strednú aj južnú časť dlhočízneho kontinentu.
Premeny v Afrike
Núdza o zmeny nie je ani na čiernom kontinente.
Premeny v Ázii a Oceánii
A ani východnejším smerom.
Tetris
Ak by sme všetky vlajky rozstrihali a podelili, dajú sa dať podobným spôsobom dokopy. Nájdete nižšie aj slovenské časti?
Zdrojom týchto skvelých infografík je stránka flagstories.co.