Študenti si tak budú môcť vybrať, aký prvý cudzí jazyk sa budú učiť. Na výber bude nemčina, španielčina, francúzština, taliančina či ruština.
Kedysi bol na našich školách povinný ruský jazyk, a to až do roku 1989. V súčasnosti však platí, že všetci žiaci sa už od tretej triedy základnej školy učia povinne angličtinu a od siedmeho ročníka si môžu vybrať druhý cudzí jazyk. Ten je klasifikovaný ako voliteľný predmet.
Tomu je však podľa všetkého koniec. Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová sa totiž vyjadrila, že by v tomto smere malo dôjsť k menšej zmene. Rezort chce dať školám a rodičom "voľnú ruku" pri výbere povinného cudzieho jazyka.
„Chceme, aby rodičia, ale aj školy mali na výber. Nechceme nútiť všetky deti učiť sa angličtinu ako prvý cudzí jazyk, ale aby si mohli vybrať aj z nemčiny, francúzštiny, taliančiny, španielčiny alebo ruštiny,“ povedala šéfka rezortu Lubyová.
Zároveň dodala, že vedomosti z nemeckého jazyka sa u detí zhoršujú: „Nemčina je ťažký jazyk. To, že máme horšie výsledky u študentov z maturity pripisujeme tomu, že majú na ňu neskorý nábeh.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zmeny však budú dobrovoľné. Pokiaľ by študent chcel zostať verný angličtine, pokojne si ju môže nechať ako prvý cudzí jazyk. Možnosť výberu cudzej reči plánuje rezort školstva zaviesť od budúceho školského roka (2019/2020).
Túto reformu už dlhšie žiadajú mnohí nemčinári aj ruštinári. V rozvrhu chcú mať viac vyučovacích hodín. Taktiež si myslia, že naše školy by mali rozvíjať viacjazyčnosť svojich študentov najviac, ako len vedia. Tá vraj pomáha odbúravať etnocentrizmus a zvyšuje šancu mladých ľudí úspešne sa presadiť v živote, nielen doma, ale aj v zahraničí.
Nie iba učitelia, ale taktiež aj viaceré firmy a korporácie majú záujem práve o nemčinu a ruštinu. Najžiadanejším jazykom na trhu však stále zostáva angličtina. Aj preto bola pred rokmi zavedená ako povinná.
Avšak mnohým základným školám chýbajú pedagógovia, ktorí by vyučovali anglický jazyk. Šéfka školstva preto tvrdí, že školám pomôže, ak nebude angličtina povinná.