Ministerstvo životného prostredia sa pravdepodobne inšpirovalo Francúzskom, ktoré od roku 2016 bojuje proti potravinovému odpadu.
V dokumente Enviromentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030 sa píše nasledujúce: „Slovensko do roku 2030 obmedzí produkciu potravinového odpadu. Reštaurácie a supermarkety budú povinné potraviny ďalej využiť, napríklad darovať charite nezávadné potraviny,“
Návrh Ministerstva životného prostredia podporilo aj Ministerstvo pôdohospodárstva. To ďalej medzi alternatívne formy využitia nespotrebovaných potravín uviedlo napríklad ponúkať chlieb na kŕmne účely za nižšiu cenu.
„Ak už nie sú potraviny vhodné na konzumáciu, budú ich môcť kompostovať, či energeticky alebo inak zhodnotiť. Podobne ako v iných krajinách EÚ, bude umožnené predávať takéto potraviny v osobitných zariadeniach,“ píše sa v dokumente.
Ďalší nápad spočíva v zrušení takzvanej minimálnej trvanlivosti, pričom na potravinách by sa mohla začať objavovať informácia „spotrebujte do“. Množstvo potravín sa dá totiž pri dobrom skladovaní konzumovať aj po období minimálnej trvanlivosti.
Podobný systém už v roku 2016 nastolilo Francúzsko, kde sú veľké supermarkety na základne zákona povinné darovať nepredané potraviny charite či potravinovým bankám. Sankciou v prípade porušenia tejto právnej normy by bola vysoká pokuta.
Obdobnú stratégiu zaviedlo aj susedné Česko, kde musia obchodné reťazce od 1. januára 2018 darovať nepredané potraviny neziskovým organizáciám.
Podľa podpredsedníčky Českej federácie potravinových bánk Veroniky Láchovej by zmenená legislatíva mohla viesť k tomu, že potravinové banky budú schopné rozdať až 10-tisíc ton jedla. S informáciami prišiel portál Euractiv